Blog

Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 2
11.05.2022

Ujemne wyniki

W artykule znajdziesz:

Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 3
Ujemne wyniki

Skała w stanie świeżym jest koloru ciemnoszarego z odcieniem zielonkawym aż do czarnego. Głównymi składnikami są skalenie: albit, anortyt i ortoklaz; w dużej ilości występuje piroksen (hypersten) jak również kwarc; stąd też skała otrzymała nazwę diabazu hyperstenowo-kwarcowego. Jako składniki podrzędne występują magnetyt, ilmenit i apatyt. Ilościowy skład mineralny diabazu z Niedźwiedziej Góry według prof. Tokarskiego jest między innymi następujący: piroksenu 30,0%, magnetytu i ilmenitu 3,5%, anortytu 14,0%, kwarcu 5,0% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skała składa się z 37% minerałów femicznych i 63% minerałów salicznych. Ze względu na opisany wyżej sposób występowania i znaczne pokruszenie skały diabaz przerabiany jest wyłącznie na kruszywo, tłuczeń drogowy, kolejowy, grysy zwykłe, a szczególnie na grysy granulowane. Istniejący w Niedźwiedziej Górze kamieniołom jest do tego całkowicie przystosowany. Materiały brukowe nie są wyrabiane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kilkakrotne użycie w latach 1929/32 materiału diabazowego do budowy nawierzchni bitumicznych dało niezadowalające wyniki i typowe zjawiska emulgacji bitumu (uprawnienia budowlane). Ujemne wyniki były wywołane obecnością domieszek zwietrzałych. Stosowanie diabazu do budowy dróg, zwłaszcza bitumicznych, jest zupełnie możliwe pod warunkiem, że materiał będzie świeży, będzie pochodzić z rdzenia skały, a współczynnik emulgacji nie przekroczy liczby 0,38. Słuszność powyższego poglądu potwierdza praktyka drogowa; nawierzchnie bitumiczne ze zdrowych grysów diabazowych nie nastręczają obaw co do trwałości.

Podkreślić też należy, że po przeprowadzeniu prób zastosowania kruszywa diabazowego do budowy nawierzchni betonowych osiągnięto dobre wyniki pod względem ścieralności jak również zewnętrznego wyglądu nawierzchni. Do tego typu nawierzchni może diabaz również znaleźć zastosowanie (program egzamin ustny).

Diabaz świętokrzyski

Występuje w miejscowości Burdo (u wylotu wąwozu za Prągowcem) i w Widełkach (na końcu wsi) w postaci dwóch nieznacznej grubości wkładek przedzielonych łupkami, jak również w pobliżu wsi Czarnej i Kierdoń. Skałę tę znalazł po raz pierwszy J. Czarnocki w roku 1919. Zbadał ją dokładnie prof. J. Morozewicz oraz prof. J. Tokarski, który ją charakteryzuje w sposób następujący „Skała ma barwę czarną z odcieniem brunatnym. Jej struktura wydaje się makroskopowo krystaliczna o więcej niż średniej wielkości ziarn. Skalenie wyraźnie widzialne rozrzucone są w skale przeważnie nierównomiernie (opinie o programie).

Jako drugi składnik główny występuje oliwkowobrunatny piroksen, zaliczany do rzędu diopsydowego. Oba te główne składniki zlepia czarna, obficie rozwinięta masa szkliwa, która nadaje barwę całej skale. W dość znacznej ilości występuje w skale bardziańskiej magnetyt, z drugorzędnych minerałów - apatyt. Charakterystycznym składnikiem, oprócz wymienionego, jest kwarc. Stan zachowania skały jest dość dobry."

Diabaz świętokrzyski dotychczas nie znalazł szerszego zastosowania w budownictwie drogowym ze względu na niezbyt pomyślne położenie złóż skały, występującej w postaci wkładek w osadowych skałach sylurskich niecki bardziańskiej, oraz ze względu na kosztowny transport końmi (segregator aktów prawnych).

Badania autora wykazały istnienie odmian o różnym stopniu świeżości i grubości ziarn; odmiany drobnoziarniste niewątpliwie nadawałyby się do produkcji kruszywa zarówno do zwykłych nawierzchni makadamowych, jak też i bitumicznych. Ostatnio rozpoczęto eksploatację diabazu bardziańskiego przez przemysł terenowy.

Diabazy dolnośląskie Według prof. M. Kamieńskiego diabazy dolnośląskie stanowią na obszarze Dolnego Śląska najstarsze skały wylewne (kambr), które występują łącznie z tzw. keratofirami, a więc skały zbliżone do porfirów. Gdy jednak keratofiry nie znalazły na ogół odpowiedniego zastosowania, diabazy zupełnie sporadycznie używane są w budownictwie drogowym na podkład i tłuczeń, zwłaszcza te odmiany, które nie podlegały wskutek ciśnienia górotwórczego silniejszemu złupkowaceniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 8 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 9 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 10
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 11
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 12 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 13 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 14
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami