Blog

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 2
26.09.2022

Układ funkcjonalny

W artykule znajdziesz:

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 3
Układ funkcjonalny

Na zlecenie Biura Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego została zapoczątkowana w BPBW w Krakowie praca nad wysondowaniem na podstawie opracowanych projektów indywidualnych - tych wszystkich elementów, które potrzebne są do wykonania projektów typowych jako rzeczywistej podstawy do budowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjęliśmy zasadę, że projektując musimy uwzględniać życzenia budującego i w miarę możliwości na ich podstawie kształtować architektoniczną, funkcjonalną i techniczną formę projektu. Przeprowadzona selekcja około 500 projektów indywidualnych, opracowanych na powyższych zasadach, z terenu powiatów Olkusz, Nowy Targ, Limanowa i Kraków dała bardzo ciekawe wyniki i pozwoliła na pewne usystematyzowanie projektów pod względem rozwiązań sytuacyjnych i funkcjonalnych. Sytuacja na działce uzależniona jest od podłączenia do drogi, wielkości i kształtu działki oraz orientacji w stosunku do stron świata (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Układ funkcjonalny wywodzi się niewątpliwie z układu tradycyjnej chałupy i jej ewolucji. Pierwszy to budynek jednotraktowy, oparty na ewolucji układu chałupy wzdłuż, złożony z sieni przeważnie przelotowej, kuchni po jednej jej stronie i komory po drugiej. Typ ten stosowany jest dzisiaj rzadko i raczej w okolicach podmiejskich, na wąskich działkach budowlanych. Kubatura nie przekracza 350 m3 (uprawnienia budowlane).

Drugi typ powszechnie stosowany jest oparty na ewolucji układu chałupy wszerz. Jest to dwu trakt z sienią przelotową lub z sienią centralną. Ten typ reprezentują 3 grupy projektów:

  1. Budynki o kubaturze do 350 m:l, założone na rzucie zbliżonym do kwadratu, o programie użytkowym obejmującym 2 pokoje, kuchnię i sień, albo 1 pokój, kuchnię, komorę, umywalnię i sień (program egzamin ustny).
  2. Budynki o kubaturze 350-i-500 m:!, założone na rzucie prostokątnym zbliżonym do kwadratu, o programie użytkowym: 2 pokoje, kuchnia, sień, spiżarnia i umywalnia. Wymiary budynku od 8 X 9 m do 9 X 10-11 m.
  3. Dwutrakt jednakowych rozpiętościach traktowa z wejściem przeważnie od północy, stosowany w około 60% realizacji, daje możliwość wykorzystania poddasza przez polną zabudowy do 3 izb.
  4. Budynki o kubaturze do 500 m3, założone na rzucie prostokątnym, z przelotową, czasem zamkniętą łazienką. Układ ten jest ze względu na dogodną funkcję często stosowany dla domu dwurodzinego o programie mieszkań 2 X pokój z kuchnią ze wspólną częścią sanitarną; prosty układ konstrukcyjny (opinie o programie).

Otwarty ganek

Odrębną grupę stanowią budynki mieszkalno-gospodarcze, często stosowane na terenach podgórskich, które pozwalają na maksymalną oszczędność terenu wytworzenie zamkniętego, obudowanego z trzech stron podwórza.

Przechodząc do bardziej szczegółowej analizy funkcji budynku mieszkalnego. trzeba zwrócić uwagę na następujące elementy. Wejście do budynku jest przeważnie frontalne, a rzadko boczne mimo jego ogromnych zalet ze względu na funkcję mieszkania i działki. Samo wejście bardzo skromne, przeważnie pozbawione przedsionka; nawet na terenach podgórskich niechętnie zakłada się przedsionek, a nawet częściej występuje on na terenach podmiejskich, gdzie bardziej przenikają wpływy miejskie. Zupełnie zanika podcień i otwarty ganek, tak charakterystyczne elementy domu wiejskiego. Na ich miejsce pojawia się obudowana weranda, dająca zwiększenie powierzchni użytkowej (segregator aktów prawnych).

Obserwuje się degradację roli sieni: duża, przestrzenna sień ulega ciągłemu zacieśnianiu, nieraz do granic zupełnie niedopuszczalnych do szerokości 1,5 m. Z sieni wejścia bezpośrednio do kuchni, zaś pokoje są raczej dostępne pośrednio, mimo, że istnieją możliwości bezpośredniego połączenia ich z sienią.

Najważniejszym pomieszczeniem w domu wiejskim jest kuchnia jako miejsce pracy gospodyni, jadalnia, wychowalnia i bawialnia dzieci. Stąd troska jej pełne oświetlenie z wystawą na południe i o jej wielkość. Kuchnia jest tym elementem domu wiejskiego, który najbardziej różni się od miejskiego. Część sanitarna z pełnym wyposażeniem wykonywana jest sporadycznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.10.2024
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

18.10.2024
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 5
Utrata uprawnień budowlanych

Odebranie uprawnień budowlanych, które zostało potwierdzone wszystkimi formalnymi wymaganiami, zostało poddane egzaminowi i zatwierdzone przez ich nadaniu, jest możliwe w…

Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 8 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 9 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 10
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 11
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 12 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 13 Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 14
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwykły cement glinowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami