Blog
Układ podstawowy
W artykule znajdziesz:
Przekonaliśmy się uprzednio jak niedoskonałym narzędziem do analizy naprężeń w tarczownicach jest teoria błonowa. Obecnie podamy zarys teorii zgięciowej. Jest rzeczą naturalną obranie za punkt wyjścia teorii błonowej wykrycie jej niedociągnięć i usunięcie ich. Postępowanie takie pokrywa się ze zwykłą analizą konstrukcji statycznie niewyznaczalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Układ podstawowy scharakteryzowany jest przez fakt, że sztywne połączenia płytowych pasm na brzegach zostały zastąpione przez przeguby, które mogą przenosić ścinanie nie mogą przenosić momentów zginających My z jednego pasma na sąsiednie. Te ostatnie momenty Zginające obierzemy później za wielkości nadliczbowe. Ze względu na ścinanie na brzegach układ podstawowy jest sam statycznie niewyznaczalny. Przez indeks (0) oznaczać będziemy działanie obciążenia w układzie przegubowym, a nie w układzie podstawowym teorii błonowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zbadamy teraz odkształcenie układu przegubowego. Część przekroju x = const graniastosłupa z pasmami płytowymi m1, m, m+1. Każde z tych pasm przenosi w swej płaszczyźnie obciążenie Sm i pracuje jak belka o dużej wysokości. Najpierw trzeba rozpatrzyć każde pasmo m jako pasmo płytowe podparte wzdłuż krawędzi m-1 i m i przenoszące obciążenie przez momenty zginające My i zawsze » takich przypadkach występujące siły ścinające Qy. Oczywiście znów pomijamy momenty zginające płyty Mx i momenty skręcające Mxy\ wtedy każdy element o szerokości dx w kierunku .v stanowi belkę o rozpiętości hm w kierunku y przenoszącą swoje obciążenie (uprawnienia budowlane).
Jeśli obciążenie jest pionowe, reakcje na końcach przęsła _ mogą i powinny być przyjęte jako pionowe, a siły przeciwnie do tych reakcji skierowane-to obciążenia Pm występujące w naszej teorii. Poza momentami My wywołanymi przez statycznie niewyznaczalne momenty brzegowe Mr występują teraz także momenty My wywołane przez ciągłe obciążenia na rozpatywanych belkach. Mogą one mieć duże wartości, szczególnie gdy tarczownica składa się tylko z kilku pasm płytowych; fakt ten stanowi z punktu widzenia oszczędności podstawową wadę tarczownic w porównaniu z powłokami walcowymi (program egzamin ustny).
Rozkład naprężenia równoleżnikowego
Oczywiście, momenty My w belkach hm mają wpływ na kąty (o i wyrażenia określające ten wpływ należy dodać do wyrażeń, zatem wpływ ten przenosi się na równania. Ponieważ momenty My są niezależne od statycznie niewyznaczalnych wielkości’ Mr n, stanowią one ostatecznie dodatek do prawych stron rozpatrywanych równań. len wskazuje także na nierównomierny rozkład naprężenia równoleżnikowego w przekroju pierścienia oraz przedstawia przeniesienie obciążenia brzegowego w poprzek obszaru kulistego przez zginanie i ścinanie (opinie o programie).
Nietrudno się domyśleć, że jest rzeczą praktycznie niemożliwą zastosowanie rozwiązania [6-26] do powłok, w których x jest o wiele większe od x w naszym przykładzie. Nawet dla stosunkowo niewielkich wartości tego parametru pracochłonność obliczeń staje się bardzo duża, jeśli interesują nas zakresy 0 różniące się istotnie od 90°. Na przykładzie powłoki rozciągającej się od, powiedzmy, 0 = 50° do = 90° można pokazać, co w takim przypadku należy uczynić (segregator aktów prawnych).
Na dolnej granicy w jej pobliżu można korzystać z rozwiązania przy pewnym nakładzie pracy może okazać się możliwe osiągnięcie w obliczeniach dla szeregu nawet 0 = 70°. Dla górnej połowy południka przekształcenie zastępuje się przez inne, dla którego wartość zerowa zmiennej pomocniczej x znajduje się w pobliżu 0 = 50°. Prowadzi to znów do równania hipergeometrycznego, ale z innymi parametrami, należy zatem odpowiednio przekształcić wszystkie wzory.
Jak poprzednio, otrzymuje się cztery niezależne rozwiązania, które pomnożyć można przez stałe, np. Cf, …, C*, ale te ostatnie nie są już dowolne. Zależą one od układu stałych C,, …,C4, ponieważ obydwa rozwiązania muszą reprezentować tę samą funkcję 0. Warunek ten będzie spełniony, jeśli gdzieś w połowie południka Q+, Q+, Q+, Q’^ obliczone z obydwóch rozwiązań będą takie same. Mamy tutaj cztery warunki prowadzące do czterech zależności liniowych pomiędzy C?, …, C% i C,, …, C4. Wraz z warunkami brzegowymi na obydwóch brzegach wystarczają one do wyznaczania ośmiu stałych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32