Blog

W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 2
05.05.2022

Układ pomiarowy

W artykule znajdziesz:

W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 3
Układ pomiarowy

Przedstawiono tu krótką charakterystykę aparatury pomiarowej bez wnikania w szczegóły jej budowy i z pominięciem teorii jej działania (program uprawnienia budowlane na komputer). Układ pomiarowy, z podzieleniem go na trzy człony, Pieronek 1977:

  • wejściowy - czyli przetwornik zw. dalej czujnikiem pomiarowym,
  • pośredni - czyli wzmacniający i przetwarzający sygnał,
  • wyjściowy - czyli rejestracji i analizy.

Czujniki pomiarowe. Czujnik pomiarowy zamienia wielkość wejściową, najczęściej mechaniczną tj. drgania określonego punktu badanego obiektu, na wielkość wyjściową, najczęściej elektryczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Czujniki elektrodynamiczne generujące siłę elektromotoryczną proporcjonalną do prędkości, służą w pomiarach dynamicznych do mierzenia tego parametru ruchu, tj. prędkości, a najczęściej z jednokrotnym całkowaniem do pomiarów przemieszczeń (czujnik drogi) (uprawnienia budowlane).

Do grupy czujników elektrodynamicznych należy przetwornik typu PR firmy Philips, sejsmografy typu S5S i WEGIK (produkcja radziecka). Są one przydatne do pomiarów drgań podłoża gruntowego i budowli ze względu na zakresy amplitud i częstotliwości (program egzamin ustny). Częstotliwość drgań własnych tych sejsmografów wynosi odpowiednio 0,2 Hz i 0,7 do 2,0 Hz. Częstotliwości te określają dolny zakres częstotliwości mierzonych. Górny zakres częstotliwości, wg. danych producentów dla obu typów tych czujników wynosi 100 Hz. W laboratorium Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej stwierdzono, że czujnik S5S, w mierzalnym zakresie częstotliwości wykazuje pasma częstotliwości rezonansowych elementów czujnika dla częstotliwości powyżej - 26,0 Hz, co zmusza do ostrożności w ich stosowaniu dla wyższych częstotliwości niż 26 Hz (opinie o programie).

Sejsmografy

Sejsmografy te zazwyczaj pracują w układzie złożonym z czujnika, układu dopasowującego i galwanometru rejestrującego zmiany mierzonego parametru. W typowym układzie oba typy sejsmografów współpracują przez skrzynkę bocznikującą z galwanometrem typu GB-IIIz w oscyloskopie świetlnym POB-12M.

Wymienione galwanometry mają dobre właściwości całkujące. Układ: sejsmograf S5S - skrzynka bocznikująca - galwanometr GB-IIIz, pozwala na maksymalne 1000-krotne powiększanie mierzonych przemieszczeń (oczywiście możliwe są i mniejsze zakresy powiększeń), zaś układ: sejsmograf WEGIK, z tym samym oprzyrządowaniem, ma maksymalny zakres powiększeń ok. 1700-3500 (w zależności od odmiany czujników). Z pomocą tych sejsmografów można mierzyć zarówno składowe pionowe, jak i składowe poziome w dowolnym kierunku (segregator aktów prawnych).

Ustawia się je bezpośrednio na drgającym podłożu lub konstrukcji. Omawiane sejsmografy są przystosowane przede wszystkim do pomiarów w warunkach naturalnych. Każdy zestaw obejmuje 6 czujników. Zakres mierzonych amplitud w przypadku sejsmografów S5S wynosi od części mikrometra do 2 mm. Wadą tych czujników są ich duże gabaryty i dość duża masa. Np. wymiary czujnika WEGIK wynoszą: 34 x 13 x 15cm, ciężar 90 N.

Firma Philips produkuje typ czujnika elektrodynamicznego PR 9265/9253* pozwalającego na pomiary parametrów drgań już od częstotliwości 0,5 Hz, przy współpracy z elektrycznym układem korekcyjnym. Górna granica mierzonych częstotliwości wynosi 1000 Hz. Czujnik ten pozwala na pomiar przemieszczeń, prędkości i przyśpieszeń. Granice dla amplitud przemieszczeń wynoszą od 1 pm do 0,5 mm.

Czujniki B2 i B4 firmy Hottinger mają również niskie częstotliwości własne (odpowiednio 1,25 i 1,4 Hz), przez to mogą być stosowane do pomiaru drgań parasejsmicznych (promocja 3 w 1).
Najbardziej obecnie rozpowszechnionym przetwornikiem do pomiaru drgań jest akcelerometr piezoelektryczny (Osiecki, Ziemba 1968). Zasada działania przetworników piezoelektrycznych polega na wykorzystaniu efektu piezoelekrtycznego niektórych ciał krystalicznych. Czujniki piezoelektryczne wykazują dobrą liniowość w całym zakresie pomiarowym. Są wytrzymałe (nie zawierają ruchomych części mogących ulec uszkodzeniu) i charakteryzują się doskonałą stabilnością czasową charakterystyk.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 8 W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 9 W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 10
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 11
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 12 W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 13 W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 14
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
W przygotowaniach do egzaminu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami