Blog

Układ sieci terenowej
W artykule znajdziesz:

Układ sieci terenowej powinien zapewnić: „… najmniejszy koszt, najkrótszą drogę odpływu ścieków, nienaruszalność stateczności fundamentów i ścian, przejrzystość sieci oraz łatwą kontrolę i oczyszczanie wszystkich odcinków tras” (program uprawnienia budowlane na komputer). Drugorzędne przewody terenowe powinny być w zasadzie równoległe do ścian przecinanych przez przewody odpływowe i prowadzone w odległości 3“ 10 m.
Trasa ta powinna uwzględniać zagospodarowanie i urządzenie terenu, tak aby zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji nie spowodować zbytnich szkód. Należy unikać trasowania wszelkich przewodów terenowych obok pasów zieleni wysokiej, gdyż system korzeniowy drzew, niekiedy płaski i szeroko rozbudowany, może uszkadzać przewody i wywoływać niedrożności. Trasa głównego przewodu odpływowego, której przedłużeniem jest trasa przykanalika, powinna możliwie najlepiej odpowiadać usytuowaniu miejsca włączenia przykanalika do kanału publicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W instalacjach, z których ścieki nie są odprowadzane do kanalizacji publicznej, trasa głównego przewodu odpływowego powinna odpowiadać miejscowym wymaganiom dotyczącym usytuowania urządzenia oczyszczającego ścieki(uprawnienia budowlane).
Połączenia przewodów terenowych między sobą lub z przewodami odpływowymi z budynku oraz wszelkie zmiany kierunku i spadku powinny być wykonane w studzienkach rewizyjnych, przelotowych i połączeniowych. Studzienki rewizyjne wymagane są także na trasach prostych w odległościach nie większych od 35 m przy średnicy 150 mm oraz od 50 m przy większych średnicach przewodów terenowych. Pierwsza studzienka od strony kanału publicznego powinna być zaprojektowana na terenie nieruchomości tuż przy linii rozgraniczającej (wyjątki patrz punkt następny). Średnica komory roboczej w studzience rewizyjnej powinna zapewniać minimum swobody przy pracy w zgiętej pozycji i w zasadzie nie powinna być mniejsza od 1,20 m; wystarcza w zupełności 1,40. Stopnie złazowe powinny być rozstawione mijankowo co 30 cm, a właz o średnicy 0,60 m powinien przenosić spodziewane obciążenia (program egzamin ustny).
Woda deszczowa
W wierzchołkowych punktach sieci, na trasach o małych spadkach, studnie rewizyjne mogą być też używane jako studnie płuczące. W tym celu należy studnię zaopatrzyć w klapowe zamknięcie wylotu. Umożliwi to spiętrzenie wody płuczącej do pewnego poziomu; otwarcie klapy za pomocą łańcucha, przyczepionego na stałe do niej, wywoła spływ fali porywający nieczystości i nagromadzone osady. Powyżej ustalonego poziomu piętrzenia powinien znajdować się przelew (opinie o programie).
Do płukania używa się zwykle wody wodociągowej (wtedy w promieniu 15 m powinien znajdować się hydrant), ale możliwe jest też gromadzenie wody deszczowej. Studzienka płucząca (płuczka) może obsługiwać także sieć zamkniętą (pierścieniową), stosowaną przy rozleglejszych nieruchomościach, np. w osiedlach mieszkaniowych. Niezależnie od instalowania studzienek płuczących należy dążyć do takiej sytuacji, w której końcówki sieci terenowej nie służą do odprowadzania ścieków zawierających fekalia. Pożądane jest więc, aby końcówka obsługiwała tylko deszczówkę lub wpust deszczowy (w sieci ogólnospławnej), a przynajmniej pion wannowy (w sieci ściekowej) (segregator aktów prawnych).
Przykanalik (przyłącze kanalizacyjne) jest przewodem łączącym instalację nieruchomości z kanałem publicznym i stanowi przedłużenie głównego przewodu odpływowego. Bierze początek od pierwszej studni rewizyjnej na terenie nieruchomości bądź od głównej rewizji w budynku (gdy usytuowany on jest przy linii rozgraniczającej), następnie przecina linię rozgraniczającą i kończy się połączeniem z kanałem publicznym lub ze studzienką na kanale publicznym. W miarę możliwości nieruchomość powinna być obsługiwana przez jeden przykanalik dla każdego rodzaju sieci (zasada jednego przykanalika). Przykanaliki eksploatowane są przez przedsiębiorstwa eksploatujące kanalizację komunalną (publiczną) i z tego powodu powinny odpowiadać miejscowym przepisom, np. w Warszawie Wytycznym MPWiK (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32