Blog
Układ śródmiejski
W artykule znajdziesz:
W kształtowaniu układów śródmiejskich uczestniczą nieraz i cząstkowe ośrodki o przeznaczeniu specjalnym, a więc założenia dworcowe (dworce kolejowe i rzeczne, hotele), handlowe (wielkie domy towarowe, restauracje), naukowe (uczelnie wyższe, instytucje naukowo-badawcze), sportowe (stadiony, hale sportowe), wreszcie historyczno-muzealne (muzea i domy- inuzea, zespoły i rezerwaty architektury zabytkowej) (program uprawnienia budowlane na komputer). Centrum wielkiego miasta socjalistycznego składa się więc ze skupionych w nim gmachów społecznych niezbędnych do rozwoju społecznego, powołanych do życia przez codzienne potrzeby życia narodu. W dniach obchodów ludowych przyjmuje ono nieprzeliczone odświętne rzesze ludu pracującego, ale i w dni powszednie nic pustoszeje - przeciwnie, jego place i budowle stanowią rzeczywisty ośrodek życiowy miasta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Układ śródmiejski wielkiego miasta socjalistycznego jest więc dużym i skomplikowanym organizmem wcielającym bogactwo i wielostronność życia. Przykłady radzieckie wskazują, że układ taki rzadko sprowadza się do jednego tylko placu; najczęściej składa się z szeregu elementów placowych i ulicznych, jak na przykład zwarta grupa bezpośrednio łączących się z sobą placów, związana z główną magistralą lub Osią (Moskwa); główna ulica z nanizanymi na nią placami i grupami placów (Kijów, Mińsk, Rostów); zestawienia placów z przylegającymi do nich parkami, skwerami i bulwarami (Jerewań, Baku, Taszkient) itd. (uprawnienia budowlane).
Praktyka Polski Ludowej
Praktyka Polski Ludowej potwierdza zarówno złożoność, jak i różnorodność rozwiązań przestrzennych układów śródmiejskich; wskazuje na to przykład Warszawy, gdzie plac Józefa Stalina, będący właściwie zespołem kilku placów i parków, poparty jest przez przebieg ulicy Marszałkowskiej, której centralny odcinek zamykają plac Dzierżyńskiego i plac Konstytucji, oraz przez układ śródmiejskich placów historycznych z placem Zwycięstwa i placem Trzech Krzyży na czele (program egzamin ustny).
Wskazuje na to przykład Gdańska, gdzie jednolity układ nowego i starego centrum uzupełnia magistrala demonstracji ludowych; przykład Szczecina, którego ośrodek kształtuje się w oparciu o rzekę i bulwar nadrzeczny z przyległymi doń placami. W ogromnej różnorodności rozwiązań przestrzennych socjalistycznych centrów stale powtarza się jednak motyw odświętnej alei i związanego z nią placu, na którym wznosi się główny gmach społeczny miasta. Zasada ta odzwierciedla obyczaje demokratyczne zbiorowych przejawów życia społecznego (świąteczne pochody i zgromadzenia, zabawy ludowe na placach) (opinie o programie).
Tak obszerne i złożone układy śródmiejskie nie mogą oczywiście być jednorodnym skupiskiem monumentalnych gmachów użyteczności publicznej, których nie wystarczyłoby na ukształtowanie rozległych terenów współczesnego śródmieścia. Wtapiając się w tkankę miasta, socjalistyczne zespoły śródmiejskie kształtują się w poważnym stopniu z zabudowy mieszkaniowej. W systemie układu planistycznego i stref funkcjonalnych współczesnego miasta socjalistycznego zespół ośrodka społcczno-administracyjnego zajmuje na ogół tereny centralne stanowiące wraz ze strefami mieszkaniowymi podstawowy masyw osiedleńczy miasta (segregator aktów prawnych).
Centrum rzadko sąsiaduje ze strefą przemysłową, ma jednak z nią dogodne połączenie (w Warszawie poprzez ul. Nowoświętokrzyską i Nowotki; w Moskwie poprzez magistralę im. J. Stalina i bulwary rzeki). Układ śródmiejski kształtuje się zazwyczaj w powiązaniu z ważną magistralą miasta, traktowaną jako jego odświętna trasa; w celu odciążenia jej od ruchu tranzytowego zakłada się często równoległe lub półobwodnicowe trasy czysto komunikacyjne (al. Marchlewskiego w Warszawie, nowe obwodnice w Moskwie). Prowadzi to do zróżnicowania roli ulic i placów dzielnicy śródmiejskiej, co odciąża zespoły centralne wyłączając, zwłaszcza place, z wielkiej komunikacji miejskiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32