Blog

30.05.2018

Wybór dachu obiektu budowlanego

W artykule znajdziesz:

Wybór dachu obiektu budowlanego


Wybór dachu

 

Wybór projektu przyszłego domu to niełatwe zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii, a jedną z nich jest dach. Projekty tworzone są przez architektów posiadających uprawnienia budowlane, więc można mieć pewność, że budynek będzie doskonale spełniał swoje funkcje. Jednak przy wyborze pod uwagę trzeba wziąć nie tylko swoje upodobania, ale również wymogi lokalizacji działki. Szczególnie istotny jest kształt i typ dachu. Przed wybraniem konkretnej konstrukcji należy sprawdzić, czy gmina nie narzuca pod tym względem określonych rozwiązań. W miejscach, znajdujących się na otwartej przestrzeni zwykle konieczne jest budowanie dachów stromych, które są bardziej odporne na silne podmuchy wiatru i duże opady deszczu oraz śniegu.

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Oprócz kształtu i typu dachu bardzo ważne jest również pokrycie dachowe. Podczas przeglądania projektów warto zwrócić na to uwagę, ponieważ materiał pokryciowy ma bezpośredni wpływ na trwałość i wygląd dachu oraz temperaturę i poziom hałasu na poddaszu. Warto zdecydować się na materiał, który jest wytrzymały na działanie warunków atmosferycznych i będzie służyć przez wiele lat. Założenia te z pewnością spełnia popularna dachówka ceramiczna, która jest dość drogim rozwiązaniem. W przypadku, gdy dom znajduje się blisko lasu, doskonale sprawdzi się dachówka angobowana pokryta glazurą, która jest odporna na porastanie mchem.


Bardzo ważne jest zadbanie o to, aby dach być dobrze zabezpieczony przed przenikaniem ciepłego i zimnego powietrza. Doskonałe efekty daje ocieplenie za pomocą wełny mineralnej, która zapewnia nie tylko termoizolację, ale również izolacyjność akustyczną mającą bezpośredni wpływ na komfort mieszkańców. Wybór pokrycia dachowego powinien być uzależniony także od konstrukcji dachu. W przypadku, gdy konieczne jest wprowadzenie zmian do projektu, należy bezwzględnie skonsultować się z architektem lub konstruktorem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy przekształceniu ma ulec więźba dachowa. Nie można samodzielnie dodawać żadnych elementów, których nie ma w projekcie, np. lukarn. Warto pamiętać, że popełnione w trakcie budowy błędy, wynikające z samowolnej modyfikacji, nie dają podstaw do ewentualnej reklamacji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami