Blog

16.11.2021

Układ tetragonalny

W artykule znajdziesz:

Układ tetragonalny

Układ tetragonalny

Na podstawie różnic stałych sieciowych kryształy dzieli się na 7 grup, zwanych układami krystalograficznymi. Układy te mają następujące nazwy: trójskośny, jednoskośny, rombowy, tetragonalny, heksagonalny, trygonalny i regularny (program uprawnienia budowlane na komputer).
W układzie trójskośnym osie współrzędnych tworzą między sobą kąty różne od 90°. Krawędzie równoległościanu elementarnego są również różne: a =£ b =£ c. Układ trójskośny jest zatem określany przez kąty a, P, y i odstępy sieciowe a, b, c.
W układzie jednoskośnym dwa kąty między osiami są równe: u = Y = 90°, a krawędzie równoległościanu są różne: a =f= b =/= c. Układ jednoskośny jest zatem określony przez kąt P i odstępy sieciowe a, b, c.

W układzie rombowym wszystkie kąty między osiami są pro- =35 okład prostokątny). Krawędzie równoległościanu elementarnego są różne: a=/=b =f= c. Układ rombowy jest zatem określony odstępy sieciowe a, b, c (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Układ tetragonalny jest także układem prostokątnym kąty między osiami są proste. Dwie krawędzie równo elementarnego a i b są równe, trzecia zaś c jest od
krótsza lub dłuższa. Układ tetragonalny jest zatem określony przez odstępy sieciowe a i c (uprawnienia budowlane).
W układzie heksagonalnym występują słupy sześcioboczne, t których można wyróżnić oś z oraz trzy osie do niej prostopadłe, przecinające się pod kątami 120°. Kąt między osiami x i y wynosi 120′; oś jest do nich prostopadła. Odstępy sieciowe na osiach r i y są równe, a odstęp na osi z jest od nich różny: krótszy lub dłuższy. Układ heksagonalny jest zatem określony przez odstępy sieciowe a i c.

Bardzo zbliżony do heksagonalnego jest układ trygonalny, zwany romboedrycznym, mający trzy równe osie, tworzące ze sobą kąty a. Układ ten określony jest przez kąt u i odstęp sieciowy a (program egzamin ustny).
Układ regularny jest układem prostokątnym, w którym wszystkie kąty między osiami są proste. Odstępy sieciowe są rów- ze: a = b = c. Układ ten jest zatem określony przez odcinek a.
Prymitywna sieć przestrzenna składa się z równoległością elementarnych, w których atomy, jony lub cząsteczki znajdują się jedynie w narożach.

Własności chemiczne

W bardziej złożonych sieciach przestrzennych elementy te mogą znajdować się także w środku ścian w środku równoległościanów. Na podstawie badań różnych możliwych sposobów rozmieszczenia w kryształach ich najmniejszych identycznych cząsteczek stwierdzono istnienie 14 rodzajów sieci przestrzennych. Od francuskiego krystalografa, który je wyprowadził w połowie XIX w., nazywane są one sieciami Bravais’go (opinie o programie).
W układzie trójskośnym występuje tylko sieć prosta, w której naroża są obsadzone punktami.

W układzie jednoskośnym oprócz sieci prostej występuje sieć z obsadzoną podstawą. W układzie rombowym występuje sieć prosta oraz sieć z obsadzoną podstawą, sieć z obsadzonymi wszystkimi bokami oraz sieć z obsadzonym środkiem przestrzennym równoległościanu. W układzie tetragonalnym oprócz sieci prostej występuje sieć z obsadzonym środkiem równoległościanu. Sieć heksagonalna przedstawiona jest przez słup sześcioboczny o obsadzonych podstawach. Równoległościanem elementarnym w sieci romboedrycznej jest romboedr o jednakowych kątach między krawędziami i obsadzonych narożach. W układzie regularnym oprócz sieci prostej jest możliwa sieć o obsadzonym środku i obsadzonych bokach.

Czternaście rodzajów sieci przestrzennych wyczerpuje wszystkie możliwości rozmieszczenia identycznych punktów w przestrzeni. Wszystkie struktury można wyprowadzić z opisanych typów sieci prostych, wyobrażając sobie kilka jednakowych sieci wstawionych jedna w drugą (segregator aktów prawnych).
Własności chemiczne i fizyczne ciał krystalicznych zależą od rodzaju i stosunków ilościowych budujących je atomów, sposobu ich rozmieszczenia w przestrzeni oraz rodzaju łączących je wiązań chemicznych.

Najważniejsze dla świata minerałów są wiązania jonowe, będące wiązaniami między jonami o odmiennym ładunku, tj. między kationami i anionami, oraz wiązania atomowe, występujące między atomami (promocja 3 w 1). Stąd wyróżnia się sieci jonowe i atomowe oraz sieci mieszane, w których występują oba rodzaje wiązań. Minerały mają najczęściej mieszany typ wiązań jonowo- atomowych z przewagą wiązań jonowych.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami