Blog

Natężenie betonu zdjęcie nr 2
30.03.2020

Układanie gąsiorów

W artykule znajdziesz:

Układanie gąsiorów

Natężenie betonu zdjęcie nr 3
Układanie gąsiorów

Sposoby układania gąsiorów na dachach krytych płytami płaskimi jak i falistymi są podobne. Układanie ich prowadzi się w kierunku przeciwnym do kierunku najczęściej występujących wiatrów przynoszących opady (zachodnich i północno-zachodnich).

Każdy gąsior żłobkowy (GP) powinien obejmować szerszym końcem węższy koniec następnego gąsiora na długości 8 cm, a bocznymi krawędziami dotykać pokrycia połaci. Węższe końce gąsiorów powinny być umocowane do łat kalenicowych wkrętami ocynkowanymi o wymiarze 2,6×30 mm, szersze zaś za pomocą klamer ocynkowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Styki między gąsiorami lub między gąsiorami a pokryciem powinny być uszczelnione kitem trwale plastycznym, np. typu Polkit.
Gąsiory zawiasowe są bardziej przystosowane do nakładania wzdłuż kalenicy, zwłaszcza na konstrukcji stalowej.

Gąsiory zawiasowe dolne (GZD) nakłada się na jedną z połaci w sposób analogiczny jak płyty i przykręca się tymi samymi śrubami, które przeznaczone są do mocowania górnych brzegów płyt. To samo robi się od strony sąsiedniej połaci nakrywając jednocześnie gąsior dolny gąsiorem górnym (GZG). W podobny sposób nakłada się dalsze gąsiory, uszczelniając ich zakłady Polkitem lub innym kitem trwale plastycznym.
Przy stosowaniu światło przepuszczalnych płyt PWS uzyskuje się górne oświetlenie pomieszczeń bez potrzeby budowy dodatkowych świetlików. W dachach krytych falistymi płytami azbestowo-cementowymi płyty PWS mogą nawet tworzyć świetliki, jeżeli zostanie nimi zastąpiona pewna ilość płyt azbestowo-cementowych w pokryciu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zalecenia dotyczące krycia dachów falistymi płytami PWS są analogiczne jak dla podobnych płyt azbestowo-cementowych.
Rozstaw płatwi lub łat może wahać się od 50 do HO cm, w zależności od przewidywanego obciążenia (różne strefy śniegowe na terenie kraju).
Do krycia dachów najlepiej nadają się płyty o wymiarach l,00 x 2,60 m z falami podłużnie skierowanymi o przekroju 30 x 130 mm, co odpowiada wymiarom fal płyt azbestowo-cementowych. Wiercenie otworów na śruby odbywa się bezpośrednio na dachu, gdyż płatwie są widoczne przez płyty, dzięki czemu można łatwo wyznaczyć miejsca na otwory (uprawnienia budowlane).
Do wiercenia używa się wiertarek elektrycznych lub ręcznych zaopatrzonych w wiertła do metalu o kącie rozwarcia ostrza mniejszym niż 90°. Średnice otworów powinny być o 2-3 mm większe niż średnice wkrętek lub śrub mocujących płyty do płatwi.

Krycie płytami falistymi PCW

Cięcie płyt najłatwiej wykonywać jest za pomocą przenośnej piły tarczowej (do metalu) o napędzie elektrycznym. Małe odcinki (np. narożników) można przecinać piłką ręczną o drobnym zębie (program egzamin ustny).

Przy mocowaniu płyt na dachu należy zwracać uwagę, aby śruby nie były zbyt mocno dokręcone i aby wskutek tego nie uległy deformacji fale przytwierdzanej płyty.
Wobec braku odpowiednich kształtek do pokrywania kalenicy stosuje się w tym celu gąsiory uformowane z blachy ocynkowanej. Przy okapach płyty nie powinny wystawać poza płatew skrajną więcej niż 20 cm.
Pokrycia dachowe z długich taśm falistych PCW powinny być wykonywane z minimalną ilością zakładów bocznych (opinie o programie).
Rozstaw płatwi lub łat powinien być tak dobrany, aby przy normalnych zakładach czołowych (wzdłuż fal) nie trzeba było przycinać taśm PCW na całej ich długości (tj. na 25 m) (segregator aktów prawnych).
Nachylenia połaci dachowych powinny być analogiczne
Rozstaw łat lub płatwi może wahać się od 50 do 70 cm, przy czym powinna być uwzględniona szerokość taśmy (130 cm) i zakładów czołowych (wzdłuż fal) analogicznych. Zakłady boczne w styku taśm nie powinny być mniejsze niż I fala.
Przy spadkach poniżej 17° należy stosować zakłady czołowe szerokości co najmniej 200 mm z dodatkowym uszczelnieniem ich paskiem miękkiej gumy. Taśmy faliste z twardego PCW wykazują znaczne zmiany wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Z tego powodu nie należy ich naciągać przy układaniu na połaci. Otwory na śruby powinny być o 3 mm większe niż średnica śrub, a nakrętki nie powinny być zbyt silnie dokręcone, aby nie deformować fal. Taśmy PCW przytwierdza się do płatwi co 4 fale (promocja 3 w 1).
Podczas krycia należy chodzić wyłącznie po deskach ułożonych na płytach lub na płatwiach i z takich pokładów prowadzić roboty związane z wierceniem otworów i przymocowywaniem płyt.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Natężenie betonu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Natężenie betonu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Natężenie betonu zdjęcie nr 8 Natężenie betonu zdjęcie nr 9 Natężenie betonu zdjęcie nr 10
Natężenie betonu zdjęcie nr 11
Natężenie betonu zdjęcie nr 12 Natężenie betonu zdjęcie nr 13 Natężenie betonu zdjęcie nr 14
Natężenie betonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Natężenie betonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Natężenie betonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami