Blog

Tablice reklamowe zdjęcie nr 2
23.03.2020

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej

W artykule znajdziesz:

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej

Tablice reklamowe zdjęcie nr 3
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej

Do układania mieszanki betonowej w deskowaniu z wstawionym szkieletem zbrojeniowym można przystąpić po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości wykonania deskowania zbrojenia i zbrojenia przez odpowiedzialnego pracownika, który dokonuje zapisu w dzienniku budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku betonowania z przerwami na czas dłuższy należy powierzchnię stwardniałego betonu oczyścić z wolno tkwiących ziam kruszywa, usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nawilżyć wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dopuszczalna wysokość zrzucania mieszanki betonowej. Mieszanka betonowa zrzucana z dużej wysokości segreguje się. wskutek czego w dolnej warstwie betonu gromadzi się kruszywo grube, w górnej - zaprawa. Otrzymuje się w ten sposób niejednolitą strukturę betonu Zaleca się przestrzeganie następujących zasad wysokość zrzucania mieszanki betonowej o konsystencji gęstoplastycznej lub wilgotnej nie powinna przekraczać 3 m.
mieszanki betonowej o konsystencji ciekłej lub półciekłej w ogóle nie należy zrzucać. lecz sprowadzać w dół za pomocą ustawionych ze spadkiem rynien.
słupy, o powierzchni przekroju powyżej 40 x 40 cm. lecz nie większym niż 0.80 m2. bez krzyżujących się strzemion, mogą być betonowane z wysokości 5 m (uprawnienia budowlane). jeżeli mieszanka betonowa jest konsystencji wilgotnej lub gęstoplastycznej, gdy zachodzi konieczność betonowania stóp lub płyt fundamentowych z większych wysokości, niż to podano wyżej, należy stosować rynny ustawiane ze spadkiem.
Czas układania mieszanki betonowej. Czas układania mieszanki w temperaturze zewnętrznej ponad +20 C nie powinien przekraczać I godz. licząc od chwili zarobienia. W temperaturze zewnętrznej do +20 C 1.5 godz. również licząc od chwili zarobienia (program egzamin ustny).

Mechaniczne zagęszczanie mieszanki betonowej

Do zagęszczania ręcznego nadają się mieszanki betonowe o konsystencji plastycznej i pólplastycznej. Nie nadają się mieszanki wilgotne, ponieważ ręczne zagęszczanie takich mieszanek nie jest możliwe bądź pracochłonne, a zatem nieopłacalne. Ręczne zagęszczanie polega na sztychowaniu mieszanki betonowej łatą drewnianą oraz na opukiwaniu boków deskowania młotkiem zwykłym lub mechanicznym, szczególnie deskowania słupów.
Betonując fundamenty, ściany lub inne wysokie części konstrukcji, beton należy układać warstwami o grubości 30-40 cm.
Aby zachować jednolitość betonu, należy na ułożoną warstwę układać następną, jeszcze przed rozpoczęciem się procesu wiązania (opinie o programie).
Oznaką, że mieszanka betonowa została zagęszczona, jest wyrównanie się jej powierzchni, wypływanie na powierzchni przekroju zaczynu cementowego, pojawienie się zaprawy cementowej w nieszczelnościach deskowania słupów.
Mieszanek ciekłych i półciekłych zagęszczać nie należy, a jedynie rozprowadzać łatą drewnianą lub łopatą w taki sposób, aby deskowanie zostało szczelnie wypełnione mieszanką betonową.
Ręczne lub mechaniczne ubijanie mieszanek gęstoplastycznych lub wilgotnych może być stosowane w przypadku konstrukcji niezbrojonych. Wytrzymałość betonu oraz jakość wykonanej konstrukcji lub elementu prefabrykowanego zależy przede wszystkim od właściwego zagęszczenia mieszanki betonowej. Istnieje kilka sposobów mechanicznego zagęszczania, jak: ubijanie mechaniczne, wibrowanie, wibroprasowanie, odpowietrzanie itp. Ograniczymy się tylko do omówienia wibrowania, ponieważ sposób ten jest powszechnie stosowany na budowach. Istota wibrowania. Wibrowanie polega na tym, że wskutek impulsów o amplitudzie 0.0054-1 mm i częstotliwości drgań 15004-1800 na minutę, przekazywanych przez wibrator zanurzony w mieszance betonowej, ziarna kruszywa - pokonując tarcie - poruszają się (segregator aktów prawnych).
Mieszanka betonowa w promieniu działania wibratora staje się wtedy jakby ..ciekła” i samoczynnie zagęszcza się pod wpływem siły ciężkości kruszywa. Gdy wibrowanie zostaje przerwane, mieszanka traci chwilowo cieklość.
Drgania w mieszance betonowej rozchodzą się wielokierunkowo w sposób półkulisty lub lekko elipsoidalny (promocja 3 w 1). Promień tak określonej kuli będziemy nazywali zasięgiem oddziaływania wibratora.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tablice reklamowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tablice reklamowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tablice reklamowe zdjęcie nr 8 Tablice reklamowe zdjęcie nr 9 Tablice reklamowe zdjęcie nr 10
Tablice reklamowe zdjęcie nr 11
Tablice reklamowe zdjęcie nr 12 Tablice reklamowe zdjęcie nr 13 Tablice reklamowe zdjęcie nr 14
Tablice reklamowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tablice reklamowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tablice reklamowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami