Blog
Układanie namiastki linoleum
W artykule znajdziesz:
Dla dobrego wykonania posadzki z linoleum konieczne jest rozwinięcie zwojów na podłodze na 3-4 dni przed ułożeniem. Przez ten czas linoleum wyprostowuje się, obsycha i zmienia swe wymiary. Najlepszym sposobem przymocowania linoleum do ścian jest zaciśnięcie go dodatkową listewką. Spoiny między pasami linoleum powinny być zaszpachlowane barwionym lepikiem. Pasy należy rozkładać odpowiednio do kierunku ruchu (wzdłuż ruchu) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Posadzki z namiastki linoleum. W USA szeroko stosowana jest posadzka z namiastki linoleum. Jest to tektura wojłokowa nasycona bitumem i powleczona farbą olejną. Posadzka taka jest 3-4 razy tańsza od linoleum. Wadę jej stanowi stosunkowo nie wielka trwałość: przy dobrym wykonaniu i konserwacji nie większla niż 4 - 5 lat (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Układanie namiastki linoleum jest niezwykle proste. Materiał ten układa się na podłożu (drewnianym, cementowym lub gipsowym) bez naklejania lub przybijania gwoździami. Po kilku dniach przylega on mocno do podłogi. Posadzka ta może być zalecana dla budynków tymczasowych (uprawnienia budowlane).
Od około 30 -40 lat stosuje się gumę do podłóg na statkach pasażerskich. W budownictwie zaczęto używać gumę do układania posadzek dopiero w ostatnich 10 latach w USA i Europie Zachodniej. Posadzki z gumy są cieple, słabo kumulują ciepło, doskonale tłumią dźwięki, są mało ścieralne, mają gładką i nie śliską powierzchnię, są higieniczne, dają się łatwo czyścić, są bardzo przyjemne w chodzeniu i wreszcie stanowią dobrą izolację elektryczną. Posadzki z gumy są stosowane w gmachach publicznych, laboratoriach, szpitalach, sanatoriach i w domach mieszkalnych (program egzamin ustny).
Pasy gumowe
Do posadzek używane są specjalne gatunki gumy. W pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz budynków, podłogi pokrywa się pasami gumy szerokości 1-2 m, długości do 20 m i grubości 3-5 mm. 1 nr posadzki gumowej o grubości 5 mm waży 9-MO kg. Powierzchnia pasów gumowych może być dowolnie barwiona i pokryta dowolnym deseniem (opinie o programie).
Pasy gumowe nakleja się specjalnym kitem gumowym na podkłady izolacji cieplnej i dźwiękowej - podobnie jak linoleum. W celu uzyskania powierzchni bezspoinowej po ułożeniu łączy się brzegi poszczególnych pasów za pomocą wulkanizacji.
Do posadzek używa się także różnokolorowych płytek gumowych łączonych na zamek płytki takie układa się na sucho lub na kleju kauczukowym. Płytki łączone sposobem nieskomplikowanym należy układać obowiązkowo na kleju.
Posadzki z płyt korkowych. Płyty korkowe znajdują zagranicą dosyć szerokie zastosowanie do podłóg w szkołach, bibliotekach, hotelach i w domach mieszkalnych. Główne zalety posadzki z płyt korkowych stanowią: lekkość 3-4 kg/m2, duża elastyczność, dźwiękochłonność i mała ścieralność. Posadzka korkowa jest ciepła, higieniczna, dobrze izoluje dźwięki i nie wydziela kurzu; daje się też łatwo utrzymywać w czystości. Posadzkę z płyt korkowych zapuszcza się woskiem tak samo, jak posadzkę klepkową (segregator aktów prawnych).
Płyty posadzkowe formuje się pod wysokim ciśnieniem z mieszaniny miału korkowego o różnorodnym uziarnieniu oraz specjalnej, zaprawy wiążącej. Płyty mają kształt -kwadratów o wymiarach boków od 250 do 500 mm i o grubości 3 do 12 mm. Płyty korkowe układa się na warstwie izolacji dźwiękowej z żużlobetonu i z pianobetonu. Do podkładów tych nie należy używać asfaltu ani gipsu.
Przy temperaturze nie niższej niż -5 C roboty okładzinowe wewnątrz budynku (podłogi i ściany zewnętrzne) wykonuje się jednocześnie z innymi robotami wykończeniowymi. Podłoża betonowe, ściany i inne konstrukcje, przewidziane do robót okładzinowych z płytek, należy uprzednio ogrzać, oczyścić i należycie przygotować do tych robót. Ściany należy ogrzewać dopóty, dopóki nie od ta ją na głębokość najmniej 5 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32