Blog

19.02.2021

Układanie płyt

W artykule znajdziesz:

Układanie płyt

Układanie płyt

Układanie płyt można stosować w układzie pasowym (pasy jezdni wyłącznie pod kołami pojazdów) i w układzie płatowym (jezdnia ze szczelnie ułożonych płyt prefabrykowanych).
Po ułożeniu płyt należy wykonać opaski z gruntu miejscowego przy skrajanych krawędziach jezdni oraz zamulić styki i otwory w płytach ażurowych gruntem miejscowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mostem nazywamy budowlę służącą do przeprowadzenia drogi nad przeszkodą (rzeką, kanałem, torem kolejowym lub inną drogą).
Mosty drogowe są przeznaczone dla ruchu kołowego i pieszego.

Mosty przeznaczone wyłącznie dla pieszych nazywamy kładka- m i.
W zależności od rodzaju przeszkody rozróżnia się następujące typy mostów:
- przepusty,
- mosty rzeczne,
- wiadukty,
- estakady.

Przepusty są to małe mosty (o świetle do 4 m) budowane nad ściekami wodnymi, strumieniami i drogami polnymi. Charakteryzują się one ciągłym, jednym fundamentem, w przeciwieństwie do mostów, które mają co najmniej dwa fundamenty.
Mosty rzeczne są to obiekty budowane nad korytami rzek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wiadukty są to mosty nad drogami, torami kolejowymi lub terenami bezwodnymi (zastępujące nasypy),
Estakady są to mosty o znacznej długości, służące jako drogi transportowe (mają zastosowanie do transportu surowców i gotowych produktów w dużych zakładach przemysłowych).
Ze względu na materiał, z którego są wykonane dźwigary, rozróżnia się mosty: drewniane, kamienne, betonowe, żelbetowe i metalowe (przeważnie stalowe).
O nazwie mostu decyduje wyłącznie materiał, z którego wykonano przęsła mostu.

Z uwagi na rodzaj przęseł rozróżniamy mosty: nieruchome (stałe), ruchome i pontonowe.
W mostach ruchomych przęsło żeglowne usuwa się przez obrót, podnoszenie lub przesunięcie w celu przepuszczenia jednostek żeglugowych.
W zależności od położenia mostu względem dźwigarów głównych rozróżnia się niżej omówione mosty.
Mosty z jazdą górą, w których pomost jest umieszczony powyżej dźwigarów głównych. Stosowane są one najczęściej i zapewniają sylwetce mostu estetyczny wygląd.
Mosty z jazdą dołem mają pomost umieszczony w poziomie dolnego pasa dźwigarów głównych.

Stosuje się je, gdy wykonanie pomostu nad dźwigarami jest zbyt trudne i kosztowne.
Mosty z jazdą pośrednią mają pomost umieszczony między pasami dźwigarów głównych. Rzadko są stosowane ze względu na mniej estetyczny wygląd oraz trudności konstrukcyjne (uprawnienia budowlane).
Mosty o kilku pomostach mają najczęściej dwa pomosty umieszczone w różnych poziomach. Stosuje się je w razie większych rozpiętości przęseł jako rozwiązania bardziej ekonomiczne w porównaniu z budową dwóch oddzielnych mostów.

Mosty belkowe

Zależnie od typu dźwigarów głównych oraz sposobu ich podparcia rozróżnia się następujące mosty (program egzamin ustny).
Mosty belkowe o dźwigarach głównych wykonanych w postaci płyt, belek pełnościennych lub kratowych, w których na podpory wywierane są wyłącznie naciski pionowe.
Mosty rozporowe o dźwigarach głównych wykonanych w postaci systemów zastrzałowych, ramowych, łukowych wywierających ukośne naciski na podpory (opinie o programie).
Mosty wiszące, w których pasma nośne z łańcuchów lub z lin dźwigają konstrukcję przęsła.

Również i w tym typie dźwigarów obciążenia wywierają ukośne naciski na podpory, których składowe poziome są skierowane do wewnątrz przęsła (odwrotnie jak w mostach rozporowych) (segregator aktów prawnych).
Mosty o sprężonej konstrukcji nośnej mają dźwigary główne trwale sprężone w okresie budowy.
Stosowane mogą być systemy będące kombinacją wymienionych rodzajów dźwigarów.
Zależnie od przewidzianego czasu trwania, dozwolonych obciążeń ruchowych i dozwolonej szybkości pojazdów rozróżnia się mosty: stałe i tymczasowe.

Most nazywamy stałym, jeżeli zbudowany jest z materiałów nie podlegających szybkiemu zniszczeniu (np. z kamienia, betonu, żelbetu, stali) lub przewidywany czas użytkowania mostu odpowiada trwałości zastosowanych do jego budowy materiałów (promocja 3 w 1).

Most nazywamy tymczasowym, gdy zbudowany jest z materiałów ulegających szybkiemu zniszczeniu (np. z drewna) lub przewidywany czas trwania mostu jest krótszy od trwałości materiałów użytych do jego budowy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami