Blog
Układanie warstwy wozówkowej
W artykule znajdziesz:
Układanie warstwy wozówkowej
W warstwie wozówkowej obydwa zewnętrzne rzędy wozówek układa się tak samo jak poprzednio na rozścielonym pasie zaprawy, z tym że murarz nakłada zaprawę nie na wozówki, lecz na główki, które stanowią w tym układzie powierzchnie stykowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy murach grubości 2 cegieł i grubszych powstaje między zewnętrznymi rzędami cegieł nie wypełniona fola.
Murarz wypełnia ją w ten sposób, że najpierw rozściela na dnie foli warstwę zaprawy grubości ok. 2 cm, po czym układa cegły w foli zgodnie z zasadami wiązania (przy murze grubości 2 cegieł główkowo).
Folę można wypełniać częściowo połówkami, przy czym większe pustki pomiędzy cegłami, w których połówki się nie mieszczą, zaklinowuje się odłamkami cegły. Wypełnioną cegłą folę zalewa się następnie rzadszą zaprawą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy murowaniu na pełną spoinę rozkłada się zaprawę bliżej zewnętrznych krawędzi muru tak, aby wypełniła spoinę całkowicie. Nadmiar zaprawy, powstający po jej wyciśnięciu przy układaniu cegły, zbiera murarz kielnią przeciągając nią po licu muru.
Przy wznoszeniu murów, od których wymagana jest większa wytrzymałość nie należy zalewać spoin rozrzedzoną zaprawą, lecz trzeba nakładać zaprawę o normalnej konsystencji na całe powierzchnie boczne cegieł tak, aby po dociśnięciu cegły zaprawa wypełniła całkowicie wszystkie spoiny. Układanie warstwy główkowej.
Technika układania warstwy główkowej wygląda następująco. Po rozścieleniu zaprawy na murze w sposób opisany wyżej, murarz układa na niej cegłę nieco ukośnie w stosunku do cegły uprzednio ułożonej w odległości około 6 cm od niej.
Następnie ruchem posuwisto-zygzakowatym dosuwa je do ułożonej już cegły zgarniając przy tym część zaprawy, która wypełnia spoinę poprzeczną. Mniej kwalifikowany murarz chwyta przy wykonywaniu tej czynność cegłę jedną ręką.a drugą pomaga dosunąć ją na właściwe miejsce (uprawnienia budowlane). Doświadczeni murarze potrafią układać sprawnie jednocześnie dwie cegły wykonując tę samą czynność obydwiema, rękami.
Murowanie na wycisk
Murowanie na wycisk prowadzi się w zasadzie układając cegły od strony lewej ku prawej. Można jednak prowadzić murowanie w kierunku odwrotnym.
Przy kierunku układania z lewej ku prawej murarz chwyta cegłę w prawą dłoń, przy kierunku odwrotnym w lewą dłoń.
Układanie warstwy wozówkowej. W warstwie tej zewnętrzne rzędy cegieł układa się podobnie jak w warstwie główkowej (program egzamin ustny).
Folę wypełnia się plastyczną zaprawą o grubość; warstwy ok. 2.5 cm. po czym zatapia się w niej cegły nie stosując już dodatkowego zalewania spoin rozrzedzoną zaprawą. Konsystencja zaprawy powinna być tak dobrana. aby zaprawa pod naciskiem cegły wypełniała należycie wszystkie spoiny pionowe. czego sprawdzianem będzie występowanie zaprawy ponad powierzchnię cegły. Sposób ten stosowany jest przy murowaniu na zaprawie cementowej, która jest mało plastyczna, wskutek czego trudno po niej przesuwad cegły i wypełniać spoin przez wyciskanie zaprawy (opinie o programie).
Przy układaniu warstwy główkowej murarz po rozścieleniu zaprawy zgarnia końcem kiclni, którą trzyma w prawej ręce, trochę zaprawy i przyciska ją do ścianki uprzednio ułożonej cegły. Równocześnie, nie usuwając kielni chwyta lewą ręką nową cegłę i przesuwając ją po warstwie zaprawy dociska do ułożonej cegły utrzymując wymagany poziom warstwy.
Następnie wysuwa murarz kielnię ze spoiny, zgarnia nią nadmiar wyciśniętej zaprawy i wprowadza ją do poszczególnych spoin tam, gdzie nie zostały one należycie wypełnione.
Wewnętrzny rząd cegieł układa się w taki sam sposób (segregator aktów prawnych).
Wozówki wewnętrzne w warstwie wozówkowej układa się podobnie z tą tylko różnicą, że zaprawę przyciska się do ścianki ułożonej cegły nie końcem kielni, lecz jej boczną częścią.
Wytyczne do ustalenia metody wykonywania robót określa dokumentacja techniczna budowy. Jeśli w skład dokumentacji wchodzi projekt organizacji budowy zadanie upraszcza się do przyjęcia metody przewidywanej projektem organizacji. W przypadku braku tego projektu sposoby murowania ustala się na podstawie projektu technicznego obiektu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku w celu wykorzystania go do ogrzewania powietrza nawiewanego do wnętrza.…
Urządzenie przeciwzalewowe to system lub mechanizm zaprojektowany w celu ochrony przed skutkami powodzi lub zalewania w wyniku gwałtownych opadów deszczu,…
53 465
98%
32