Blog
Uliczne wpusty deszczowe
W artykule znajdziesz:
Przewietrzniki służą do wentylacji kanałów przełazowych ze względów eksploatacyjnych. Przewietrzniki należy rozstawiać pomiędzy studzienkami rewizyjnymi w odległości nie większej niż 50 m. Ponadto przewietrzniki należy stosować również w komorach połączeniowych i rozgałęzionych oraz w szczytowych punktach sieci, nie posiadających włazów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przewietrzniki należy również projektować w komorach kaskadowych przy przepływach powyżej 50 1/s i spadach większych od 1 m. Studzienki kaskadowe, a przy większych wymiarach sieci komory kaskadowe, stosuje się na połączeniach kanałów przy dużych różnicach poziomów. Studzienki i komory kaskadowe należy stosować w przypadkach, gdy różnica rzędnych dna kanałów przekracza 0,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla kanałów o średnicy do 0,4 m należy stosować studzienki kaskadowe z pionową rurą na zewnątrz studzienki, zaś przy średnicach powyżej 0,4 m komory kaskadowe. Urządzenia do płukania sieci należy stosować w tym przypadku, gdy istnieją trudności w zapewnieniu przynajmniej okresowo w ciągu doby prędkości samooczyszczenia kanałów. Do płukania mogą być użyte ścieki, wody drenażowe, inne wody naturalne lub woda wodociągowa, przez spiętrzenie powyżej płukanych odcinków kanałów za pomocą korków przenośnych, klap montowanych na stałe (przy średnicach < 0,4 m), zastawek pełnoprofilowych lub półprofilowych podnoszonych ręcznie, zasuw podnoszonych mechanicznie lub drzwi kanałowych(uprawnienia budowlane).
Uliczne wpusty deszczowe służą do odprowadzania ścieków deszczowych z jezdni, ulic lub z podwórzy za pośrednictwem przykanalików do kanałów ulicznych deszczowych lub ogólnospławnych (program egzamin ustny).
Liczba wpustów i ich rozstawienie jest uzależniona od wielkości odpływu z ulicy lub podwórza oraz od wielkości powierzchni szczelnych. Można przyjmować, że jeden wpust uliczny może odprowadzić ścieki deszczowe z powierzchni szczelnej 800-1000 m2 jezdni i chodników. Przy prędkościach przepływu w kanałach poniżej prędkości samooczyszczania należy stosować wpusty z osadnikami (opinie o programie).
Ilość zanieczyszczeń
Do kanalizacji, zależnie od jej systemu i rodzaju, odprowadzane mogą być następujące rodzaje ścieków (oddzielnie lub zmieszane razem):
- ścieki bytowo-gospodarcze (ścieki fekalne, ścieki z łaźni, pralni itp.),
- ścieki przemysłowe (powstające w wyniku procesów produkcyjnych),
- ścieki opadowe (opady atmosferyczne spływające z ulic, dachów, placów itp.) (segregator aktów prawnych).
Spośród różnego rodzaju zanieczyszczeń występujących w ściekach bytowo-gospodarczych, przy projektowaniu urządzeń do oczyszczania ścieków uwzględnia się zazwyczaj pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) i zawartość zawiesiny.
Ilość zanieczyszczeń zawarta w ściekach z okresu doby przeliczana na jednego mieszkańca (M) jest różna i zależna od trybu życia i stopnia zamożności ludności. Przeciętne ilości zanieczyszczeń zawartych w ściekach bytowo-gospodarczych podane przez Imhoffa, a odpowiadające tym ilościom stężenia zanieczyszczeń w ściekach.
Rodzaje i ilości zanieczyszczeń zawartych w ściekach przemysłowych są bardzo różnorodne. Zależą one od rodzaju przemysłu, rodzaju surowców używanych do produkcji i nawet od zastosowanego sposobu produkcji. W praktyce projektowej często stosuje się wyrażanie ilości zanieczyszczeń zawartych w ściekach przemysłowych ilością tzw. mieszkańców równoważnych (Mr lub RLM). RLM (równoważna liczba mieszkańców) dla danego rodzaju zakładu przemysłowego określa, ile razy więcej zanieczyszczeń powstaje przy wyprodukowaniu określonej ilości produktu lub przy zużyciu określonej ilości surowca w stosunku do dobowej ilości zanieczyszczeń od jednego mieszkańca (promocja 3 w 1). Zestawiono orientacyjnie wartości RLM dla wybranych rodzajów zakładów przemysłowych na podstawie danych amerykańskich, opracowane przez Imhoffa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32