Blog
Ułożenie masy betonowej
W artykule znajdziesz:
Na budowie kontrola musi być również przeprowadzona, lecz ponieważ centralna wytwórnia betonu działa w warunkach zbliżonych do produkcji fabrycznej, możliwa jest rzeczywiście ścisła kontrola wszystkich etapów produkcji świeżej masy betonowej. W nowoczesnych urządzeniach dozujących i mieszających urządzenia sprzęgające zapobiegają automatycznie jakimkolwiek błędom w ilościach składników dozowanych do zarobu, a niekiedy pozwalają również na automatyczny zapis masy poszczególnych składników dla każdej porcji (program uprawnienia budowlane na komputer). Odpowiednie warunki transportu masy betonowej zapewniają specjalne samochody do przewozu betonu, posiadające zbiorniki umożliwiające mieszanie, lecz ułożenie masy betonowej i jej zagęszczenie pozostaje oczywiście w zakresie odpowiedzialności kierownictwa budowy.
Beton przygotowywany w wytwórni może być uważany za produkt wytwarzany fabrycznie i traktowany podobnie jak stal, ponieważ zostaje wyeliminowana znaczna część czynników niepewnych i wywołujących wahania jego cech związanych z produkcją na placu budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowanie betonu z wytwórni jest również korzystne, gdy potrzebne są tylko niewielkie ilości betonu i jest on układany jedynie od czasu do czasu. Zwykle cena betonu produkowanego w wytwórni jest nieco wyższa niż betonu przygotowywanego na budowie, lecz może to zostać zrównoważone oszczędnościami na zawartości cementu, organizacji budowy i personelu nadzorującego. Istnieją dwie podstawowe kategorie betonu produkowanego w centralnych wytwórniach (uprawnienia budowlane).
W pierwszej masa betonowa wykonana jest w centralnej wytwórni, a następnie transportowana za pomocą, specjalnych samochodów zaopatrzonych w wolno obracające się zbiorniki, które zapobiegają segregacji i przedwczesnemu gęstnieniu masy betonowej. Jest to tzw. beton mieszany w centralnej wytwórni w odróżnieniu od’ drugiej kategorii, tj. betonu mieszanego w samochodzie betoniarce (program egzamin ustny).
Czas transportu
W drugim przypadku składniki dozowane są w centralnej wytwórni, lecz mieszanie odbywa się w specjalnym samochodzie betoniarce albo w czasie transportu na plac budowy, albo bezpośrednio przed rozładowaniem w miejscu ułożenia betonu. Mieszanie w czasie transportu pozwala na większe odległości przewozu i nie powoduje zakłóceń w razie zaistnienia opóźnienia, lecz pojemność samochodu używanego jako betoniarka wynosi tylko ok. 3/4 pojemności tego samego samochodu używanego jedynie do transportu i „agitacji” (wolnego mieszania) gotowej już masy betonowej. W celu zwiększenia ilości masy przewożonej w samochodzie-betoniarce dokonuje się częściowego mieszania w centralnej wytwórni, a dalsze mieszanie jest kontynuowane w czasie drogi (opinie o programie).
Należy wyjaśnić, że „agitacja” (wolne mieszanie) różni się od mieszania masy betonowej jedynie prędkością obrotów: prędkość „agitowania” masy betonowej wynosi ok. 2-6 obr./min w porównaniu z prędkością mieszania równą 4-4- 16 obr./min; istnieje więc pewien obszar zachodzenia na siebie tych definicji. Norma BS 1926: 1962 podaje minimalną prędkość mieszania 7 obr./min. Prędkość mieszania wpływa na prędkość gęstnienia masy betonowej, podczas gdy całkowita liczba obrotów decyduje o jej jednorodności (segregator aktów prawnych). Zwykle, przy danej prędkości mieszania, przyjmuje się jako minimum 70 obr., a jako maksimum 100 obr.
Do obsługi całego urządzenia potrzebny jest jeden tylko pracownik. Słownym zagadnieniem w produkcji betonu wytwarzanego w centralnej wytwórni jest utrzymanie odpowiedniej urabialności masy betonowej aż do momentu jej ułożenia. Masa ta gęstnieje e upływem czasu, a czynności związane z masą betonową wytworzoną w centralnej wytwórni (transport, układanie) zabierają niekiedy sporo czasu (promocja 3 w 1). Gęstnienie może być także spotęgowane przez zbyt długie mieszanie i wysoką temperaturę. W przypadku mieszania masy betonowej w czasie transportowania nie powinno dodawać się wody wcześniej niż pod sam koniec mieszania, lecz czas stykania się cementu i wilgotnego kruszywa powinien być ograniczony do ok. 90 min, chociaż norma BS 1926: 1962 pozwala na 2 h.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32