Blog

16.03.2020

Ułożenie prefabrykatów

W artykule znajdziesz:

Ułożenie prefabrykatów

 

Ułożenie prefabrykatów

Obok wykonania złączy najtrudniejszym zadaniem jest właściwe ustawienie lub ułożenie prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dlatego powstało sporo narzędzi do rektyfikacji położenia elementów i sprzętu do ich mocowania. Najczęściej elementy nasuwa się drągiem o lekko pogiętym końcu. Do tego celu, szczególnie podczas montarii ciężkich prefabrykatów, stosuje się też dźwigniki śrubowe i zębatkowe. Pionowanie elementów ściennych i niskich słupów ułatwia specjalny pion, który zawiesza się ramieniem poprzecznym na prefabrykacie, tak aby ramię pionowe przylegali do ścianki elementu.

Prefabrykaty niestateczne wymagają założenia stężeń jeszcze przed zdjęciem z haka żurawia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nowo postawiony element albo mocujemy do ustawionego uprzednio za pomocą rozpory, albo podpieramy zastrzałem. Oba te urządzenia mają wmontowane rzymskie śruby z lewym i prawym gwintem, które pozwalają na regulację długości rozpory lub zastrzału. Ułatwia to rektyfikację położenia elementu.

Wykonywanie złączy wymaga instalowania pomostów roboczych na znacznych nieraz wysokościach (uprawnienia budowlane). Ponieważ złącza nie pochłaniają dużych ilości materiałów, zarówno same pomosty, jak i konstrukcje wsporcze mogą być lekkie. Do montażu budynków
Składowanie prefabrykatów. Stanowiska przyobiektowe prefabrykatów urządza się w wypadkach, gdy nie można zorganizować tzw. montażu ,,z kół”. Polega on na tym, że żuraw montażowy bierze elementy do wbudowania wprost ze środka przewozowego (program egzamin ustny).
W zależności od charakteru obiektu i sposobu montażu elementy mogą być składowane zwarcie, w znacznych ilościach na jednym lub kilku wyznaczonych przy obiekcie placach (np. dla wielokondygnacyjnych budynków), lub rozproszone, na placu montażu przy miejscach ich wbudowania (np. słupy hali parterowej nie podpiwniczonej). Składowisko elementów przy montowanym obiekcie powinno znajdować się w zasięgu żurawia obsługującego montaż budynku. Teren składowiska powinien być wyrównany i należy nadać mu pewne pochylenie, aby nie zbierała się na nim woda i nie powstawały kałuże (opinie o programie).

Na gruntach gliniastych wskazane jest wysypać składowisko warstwą żwiru lub żużla, aby uniknąć błota. Rozmieszczenie prefabrykatów na placach składowych lub przy miejscach ich wbudowania powinno być dokładnie przemyślane podczas opracowywania projektu organizacji montażu. W stosie powinny być składowane prefabrykaty jednego typu i jednakowych wymiarów, ułożone w kolejności ich pobierania (wbudowania).

Należy również unikać niebezpiecznego i nieekonomicznego wybierania elementów spośród stosów różnego typu prefabrykatów. Wskazane jest składowanie elementów przy obiekcie w taki sposób, aby żuraw po zajęciu stanowiska i pobraniu elementu do wbudowania przenosił go tylko przez obrót, bez potrzeby przesuwania się (jazdy). Odnosi się to szczególnie do żurawi kołowych i gąsienicowych (segregator aktów prawnych).

Stosy prefabrykatów

Stosy prefabrykatów układa się na podkładach, a nie bezpośrednio na ziemi. Przyjmuje się zasadę, że elementy powinny być w pozycji ich późniejszej pracy. Elementy stropowe się w stosy poziome, elementy ścienne ustawia się pionowe kozły. Cienkie płyty ścienne składuje się części w kozłach kasetowych Maksymalne wysokości stosów układanych z poszczególnych elementów w pozycji poziomej zależą od prefabrykatu i wynoszą 2-10 szt. (ok. 120 cm).
Elementy należy tak układać, aby uchwyty montażowe były łatwo dostępne i aby podczas montażu nie trzeba było odwracać elementu. Odległość między stosami elementów prefabrykowanych i wznoszonym obiektem nie powinna być mniejsza niż 2,0 m (promocja 3 w 1).
Między stosami należy utrzymać odstęp o szerokości co najmniej 30 cm. Przy co drugim szeregu stosów powinny być przejścia poprzeczne, a przejścia podłużne przynajmniej co 25 m. Szerokość tych przejść powinna wynosić co najmniej 0,7 m.
Jeżeli pomiędzy składowanymi prefabrykatami mają przejeżdżać środki transportowe lub dźwigi montażowe, szerokość tras przejazdowych zależy od gabarytu tych jednostek.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami