Blog
Zwiększenie wydajności pracy
W artykule znajdziesz:
Zwiększenie wydajności pracy
Jednostkami przyjmującymi zlecenia na wykonanie robót budowlanych mogą być przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze, prywatne, a nawet indywidualni rzemieślnicy, posiadający odpowiednie uprawnienia (program uprawnienia budowlane na komputer). Do wykonywania robót budowlanych, zwłaszcza budownictwa ogólnego, powołane są przede wszystkim państwowe przedsiębiorstwa budowlane podległe Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Jednak przedsiębiorstwa podległe ministerstwu budownictwa wykonują zaledwie około połowy wszystkich robót budowlanych wykonywanych w Polsce.
Drugą połowę wykonują przedsiębiorstwa państwowe innych resortów oraz przedsiębiorstwa spółdzielcze i prywatne.
Cechą nowoczesnego budownictwa jest stałe poszukiwanie i stosowanie nowych materiałów i konstrukcji, nowych maszyn, nowych metod wykonawstwa, nowych form organizacji pracy. Potrzeby stosowania udoskonaleń natury technologicznej i organizacyjnej wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze budownictwu stawiamy obecnie znacznie większe wymagania niż dawniej. Tak np. żądamy, by współczesne mieszkania odpowiadały rosnącym wymaganiom pod względem praktyczności i higieny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drugim silnym bodźcem, zmuszającym nas do poszukiwania nowych dróg i rozwiązań w budownictwie, jest konieczność zwiększenia wydajności pracy i doścignięcia pod tym względem krajów przodujących w technice budowlanej.
Zwiększenie wydajności pracy w budownictwie przyczynia się do szybkiej odbudowy pozostałych jeszcze zniszczeń wojennych i pozwala nadążać w zaspokajaniu potrzeb wynikających z rosnącej z roku na rok liczby ludności (uprawnienia budowlane). Duży przyrost naturalny w naszym kraju powoduje nie tylko gwałtowny wzrost zapotrzebowania na budownictwo mieszkaniowe, lecz również przemysłowe, komunikacyjne, służby zdrowia, szkolnictwa itp.
Zwiększenie wydajności pracy w budownictwie zezwala na zmniejszenie liczby zatrudnionych w nim pracowników na korzyść rolnictwa, górnictwa, przemysłu chemicznego, co umożliwia rozwinięcie nowych dziedzin produkcji i usług.
W naszym budownictwie pracuje obecnie ok. 3,7% ogółu ludności. Jest to liczba bardzo duża, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że np. w Stanach Zjednoczonych budownictwo zatrudnia zaledwie 1,7%, w Anglii - 2,2%, w Danii - 2,9% ogółu ludności. Budownictwo nasze zatrudnia obecnie 31% wszystkich inżynierów, jakich w ogóle posiadamy. Nie możemy więc pozwolić sobie na dalszy znaczny wzrost zatrudnienia w budownictwie. Aby więc ograniczonymi środkami osiągnąć coraz większe efekty, musimy stosować nowoczesną technikę i organizację pracy. Nowe metody pracy nie przychodzą jednak tak łatwo. Wymagają one wielu prób i doświadczeń, a przede wszystkim wielu badań naukowych.
Analiza układu
Naukowymi problemami budownictwa zajmują się specjalne instytuty naukowo-badawcze i katedry wyższych uczelni technicznych. Podajemy poniżej wykaz tych instytutów, z krótkim opisem zakresu ich prac (program egzamin ustny).
Instytut Budownictwa Mieszkaniowego (IBM) przeprowadza wszechstronne badania, mające na celu poprawę warunków mieszkaniowych ludności. Badania te są natury ekonomicznej i społecznej, w szczególności dotyczą ekonomiki programowania zespołów mieszkaniowych, analizy układu i wyposażenia mieszkań oraz ich wartości użytkowej.
IBM prowadzi Działowy Ośrodek Dokumentacji Naukowo- -Technicznej i posiada następujące zakłady naukowe (opinie o programie).
Zakład Statystyki i Ekonomiki Budownictwa Mieszkaniowego Zakład Metodologii Planowania Budownictwa Mieszkaniowego Zakład Programowania i Typizacji Budynków Mieszkalnych Zakład Elementów Budowlanych Zakład Budynków Jednorodzinnych Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa (IOMB) wykonuje prace naukowo-badawcze z zakresu organizacji, mechanizacji, technologii robót budowlano-montażowych i ekonomiki budownictwa oraz współpracuje z przedsiębiorstwami budowlanymi dla bezpośredniego wprowadzania czynników postępu technicznego (segregator aktów prawnych).
Zakres działania IOMB obejmuje działy:
- Zagadnienie ogólne organizacji i mechanizacji budownictwa
- Organizacja i zarządzanie w budownictwie
- Technologia robót budowlano-montażowych
- Mechanizacja budownictwa, maszyny, narzędzia, sprzęt budowlany
- Ekonomika, planowanie, wskaźniki w budownictwie
- Zaplecze techniczne i produkcja pomocnicza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32