Blog

Nagar zdjęcie nr 2
19.04.2021

Zwiększenie wydajności pracy

W artykule znajdziesz:

Zwiększenie wydajności pracy

 

Nagar zdjęcie nr 3
Zwiększenie wydajności pracy

Jednostkami przyjmującymi zlecenia na wykonanie robót budowlanych mogą być przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze, prywatne, a nawet indywidualni rzemieślnicy, posiadający odpowiednie uprawnienia (program uprawnienia budowlane na komputer). Do wykonywania robót budowlanych, zwłaszcza budownictwa ogólnego, powołane są przede wszystkim państwowe przedsiębiorstwa budowlane podległe Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Jednak przedsiębiorstwa podległe ministerstwu budownictwa wykonują zaledwie około połowy wszystkich robót budowlanych wykonywanych w Polsce.

Drugą połowę wykonują przedsiębiorstwa państwowe innych resortów oraz przedsiębiorstwa spółdzielcze i prywatne.
Cechą nowoczesnego budownictwa jest stałe poszukiwanie i stosowanie nowych materiałów i konstrukcji, nowych maszyn, nowych metod wykonawstwa, nowych form organizacji pracy. Potrzeby stosowania udoskonaleń natury technologicznej i organizacyjnej wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze budownictwu stawiamy obecnie znacznie większe wymagania niż dawniej. Tak np. żądamy, by współczesne mieszkania odpowiadały rosnącym wymaganiom pod względem praktyczności i higieny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drugim silnym bodźcem, zmuszającym nas do poszukiwania nowych dróg i rozwiązań w budownictwie, jest konieczność zwiększenia wydajności pracy i doścignięcia pod tym względem krajów przodujących w technice budowlanej.

Zwiększenie wydajności pracy w budownictwie przyczynia się do szybkiej odbudowy pozostałych jeszcze zniszczeń wojennych i pozwala nadążać w zaspokajaniu potrzeb wynikających z rosnącej z roku na rok liczby ludności (uprawnienia budowlane). Duży przyrost naturalny w naszym kraju powoduje nie tylko gwałtowny wzrost zapotrzebowania na budownictwo mieszkaniowe, lecz również przemysłowe, komunikacyjne, służby zdrowia, szkolnictwa itp.
Zwiększenie wydajności pracy w budownictwie zezwala na zmniejszenie liczby zatrudnionych w nim pracowników na korzyść rolnictwa, górnictwa, przemysłu chemicznego, co umożliwia rozwinięcie nowych dziedzin produkcji i usług.

W naszym budownictwie pracuje obecnie ok. 3,7% ogółu ludności. Jest to liczba bardzo duża, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że np. w Stanach Zjednoczonych budownictwo zatrudnia zaledwie 1,7%, w Anglii - 2,2%, w Danii - 2,9% ogółu ludności. Budownictwo nasze zatrudnia obecnie 31% wszystkich inżynierów, jakich w ogóle posiadamy. Nie możemy więc pozwolić sobie na dalszy znaczny wzrost zatrudnienia w budownictwie. Aby więc ograniczonymi środkami osiągnąć coraz większe efekty, musimy stosować nowoczesną technikę i organizację pracy. Nowe metody pracy nie przychodzą jednak tak łatwo. Wymagają one wielu prób i doświadczeń, a przede wszystkim wielu badań naukowych.

Analiza układu

Naukowymi problemami budownictwa zajmują się specjalne instytuty naukowo-badawcze i katedry wyższych uczelni technicznych. Podajemy poniżej wykaz tych instytutów, z krótkim opisem zakresu ich prac (program egzamin ustny).
Instytut Budownictwa Mieszkaniowego (IBM) przeprowadza wszechstronne badania, mające na celu poprawę warunków mieszkaniowych ludności. Badania te są natury ekonomicznej i społecznej, w szczególności dotyczą ekonomiki programowania zespołów mieszkaniowych, analizy układu i wyposażenia mieszkań oraz ich wartości użytkowej.
IBM prowadzi Działowy Ośrodek Dokumentacji Naukowo- -Technicznej i posiada następujące zakłady naukowe (opinie o programie).

Zakład Statystyki i Ekonomiki Budownictwa Mieszkaniowego Zakład Metodologii Planowania Budownictwa Mieszkaniowego Zakład Programowania i Typizacji Budynków Mieszkalnych Zakład Elementów Budowlanych Zakład Budynków Jednorodzinnych Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa (IOMB) wykonuje prace naukowo-badawcze z zakresu organizacji, mechanizacji, technologii robót budowlano-montażowych i ekonomiki budownictwa oraz współpracuje z przedsiębiorstwami budowlanymi dla bezpośredniego wprowadzania czynników postępu technicznego (segregator aktów prawnych).

Zakres działania IOMB obejmuje działy:
- Zagadnienie ogólne organizacji i mechanizacji budownictwa
- Organizacja i zarządzanie w budownictwie
- Technologia robót budowlano-montażowych
- Mechanizacja budownictwa, maszyny, narzędzia, sprzęt budowlany
- Ekonomika, planowanie, wskaźniki w budownictwie
- Zaplecze techniczne i produkcja pomocnicza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nagar zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nagar zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nagar zdjęcie nr 8 Nagar zdjęcie nr 9 Nagar zdjęcie nr 10
Nagar zdjęcie nr 11
Nagar zdjęcie nr 12 Nagar zdjęcie nr 13 Nagar zdjęcie nr 14
Nagar zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nagar zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nagar zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami