Blog
Umocnienia betonowe
W artykule znajdziesz:
Umocnienia betonowe
Z licznych znanych typów umocnień betonowych najczęściej stosowane są
1) umocnienia betonowe wykonywane na mokro,
2) umocnienia betonowe z elementów prefabrykowanych,
3) umocnienia asfaltobetonowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Umocnienia betonowe wykonywane na mokro. Umocnienia dna i skarp kanału powstające przez układanie masy betonowej bezpośrendio w korycie kanału wymagają pochyleń skarp nie większych niż 1 : 1,5.
Grubość umocnień betonowych zawiera się w granicach od 6 do 20 cm. Jeżeli beton jest zbrojony, to grubość okładziny nie przekracza 10-15 cm. W celu uzyskania oszczędności można w górnej części profilu kanału układać umocnienia cieńsze niż przy dnie kanału. Umocnienia wykonywane na mokro są w znacznej większości przypadków realizowane z betonu zbrojonego (rys. 3-134 Beton zbrojony lepiej bowiem znosi warunki pracy i wykazuje znacznie pęknięć niż okładziny betonowe, bardzo wrażliwe na osiadanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowane ilości zbrojenia w stosunku do przekroju betonu wynoszą:
a) zbrojenie podłużne przebiegające równolegle do dłuższej krawędzi płyty,
b) zbrojenie poprzeczne przebiegające równolegle do krótszej krawędzi płyty
Jeżeli od zbrojenia nie wymaga się przenoszenia obciążeń od osiadania, to można je układać tylko w środku płyty. Przy możliwościach nierównomiernego osiadania płyty zbroi się ją podwójnie, to jest górą i dołem. Umocnienia betonowe powinny być zdylatowane.
Dylatacje rozstawia się w sposób następujący dylatacje poprzeczne prostopadłe do osi podłużnej kanału - dylatacje podłużne na połączeniu dna ze skarpami kanału na przejściu z wykopu w nasyp.
Dla zapobieżenia przeciekom wody szczeliny dylatacyjne są uszczelnione. Materiałem uszczelniającym może być drewno, guma, tworzywa sztuczne, bitum, blacha miedziana. Obecnie w powszechnym zastosowaniu są uszczelnienia gumowe i bitumiczne (uprawnienia budowlane).
Niekiedy pod dylatacjami zakładane są warstwy drenażowe składające się z filtru odwrotnego lub z chudego, przepuszczalnego betonu.
Umocnienia betonowe z elementów prefabrykowanych.
Umocnienia z płyt betonowych
Umocnienia z elementów prefabrykowanych odznaczają się w szczególności dużą elastycznością i niewrażliwością na osiadanie, są stosunkowo tanie i proste w wykonaniu, pozwalają na zmechanizowanie robót (program egzamin ustny).
Umocnienia z płyt betonowych niezbrojonych mają kilka istotnych wad w porównaniu do płyt zbrojonych. Do wad tych zalicza się: małe wymiary płyt. duża ilość szczelin dylatacyjnych, wysoki koszt uszczelnień, niemożność rozwinięcia szerokiego frontu robót oraz mała szczelność.
Z tych względów umocnienia te stosowane są stosunkowo rzadko. Przykład umocnienia skarp kanału prefabrykowanymi płytami niezbrojonymi 0,77X0,77 m podano na rys. 3-138.
Najczęściej stosowane są płyty prefabrykowane z betonu zbrojonego (opinie o programie). Wymiary takich płyt w planie dochodzą do 25 m2, to jest 7,00X3,50 m. Grubość ich waha się od 6 do 12 cm. Zbrojenie jest wykonywane dołem i górą z prętów 4-P8 mm rozstawionych w odstępach 1025 cm. Dla ułatwienia transportu układania na miejscu przeznaczenia każda z płyt zaopatrzona jest w kilka odpowiednio rozmieszczonych haków.
W zakresie stosowania umocnień prefabrykowanych istnieje kilka ciekawych pomysłów. Jednym z nich - już niejednokrotnie zrealizowanym (Missisipi,
Donzere-Mondragon na Rodanie) - jest umocnienie płytami żaluzjowymi, mianowicie okładzinami złożonymi z szeregu niewielkich płyt łączonych ze sobą przegubowo. Na kanale Donzere-Mondragon zastosowano zestaw 22 płyt o wymiarach 1,20X0,33 m zbrojonych środkiem.
Zbrojenie podłużne przechodziło przez wszystkie 22 płyty na długości 7,35 m, a zbrojenie poprzeczne wystawało poza płytę (segregator aktów prawnych). Po ułożeniu na skarpie poszczególne zestawy były wiązane ze sobą za pośrednictwem wystającego zbrojenia. Oprócz powyższego zestawy kotwiono za pomocą prętów stalowych wbijanych co 2,0 m.
Takie umocnienie jest bardzo elastyczne, jednakże ma dwie istotne wady: jest nieszczelne nawet w przypadku zalania asfaltem połączeń przegubowych; poza tym zbrojenie jest narażone na działanie czynników atmosferycznych, co sprzyja jego korozji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32