Blog
Umocowywanie ścian szerokich wykopów
W artykule znajdziesz:
W celu powiązania bali oraz zapewnienia, żeby klocki 2 nie wypadały, przybija się co kilka bali pionowe łaty 3. Jeżeli zależy na tym, żeby nie przycinać bali do jednakowej długości, można zastosować powiązania za pomocą wkładek stalowych wstawionych w szczeliny między balami. Jeżeli istnieją ku temu dogodne warunki, to dwuteówki mogą być dodatkowo umocowane ściągami do kotwiących słupków, według metody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Umocowywanie ścian szerokich wykopów o głębokości ponad 4-5 m należy do zadań sztuki inżynierskiej. W zależności od miejscowych warunków mogą być zastosowane te czy inne sposoby. Istnieje w tych wypadkach zawsze dążenie, aby zamiast zastrzałów lub zakotwień stosować oparcie o przeciwległą ścianę wykopu, tak jak to się robi przy wykopach o mniejszych szerokościach, lecz z wprowadzeniem takich dodatkowych powiązań w poziomym i pionowym kierunku, aby zabezpieczyć się od wyboczenia elementów umocnienia. Przykład zręcznego rozwiązania w dużej skali daje wykop pod budowę tunelową połączenia dworców Północnego i Południowego w Brukseli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy wykop ma niezbyt dużą szerokość, co jest rzeczą zwykłą przy budowie podpór mostowych, wówczas umocowanie ścian dołu fundamentowego. Jak widać z tych rysunków, zakłada się bale poziome grub. 50-63 mm i w odstępach około 2 m bale pionowe, które dociska się rozporami 1 (uprawnienia budowlane). Mogą być dwie metody zakładania umocnień: z jednym lub dwoma szeregami krótkich wstawek w kierunku podłużnym lub z konstrukcją trapezowo-zastrzałową w końcach dołu ze wstawkami 2 wzdłuż ścian.
Rozpory główne
Zarówno rozpory główne jak i wstawki podłużne wykonuje się z okrąglaków 0 16-20 cm, jako szczególnie oszczędnościowego materiału drzewnego z jak najbardziej ograniczonym dociosywaniem ich. Jeżeli okrąglaki trzeba dopasować w kierunku długości, można to zrobić za pomocą klinów wbijanych w kierunku poziomym (program egzamin ustny). Kierunek ten należy zachować z tego powodu, żeby pod końce rozpór można było wprowadzić małe podparcia 3. Trzeba pamiętać o tym, że w razie nawet niedużego obsypywania się mas gruntu ku dołowi spoza bali lub przez szczeliny między balami, rozpory mogą ulec obluzowaniu; w razie braku zaleconych tu podparć rozpory spadałyby wówczas na pracujących poniżej. W narożach stawia się słupki 4. Węzły wiąże się klamrami, które mogą być trzech rodzajów; klamry wykonuje się zwykle ze stali okrągłej 0 18 mm (opinie o programie).
Przy projektowaniu rozparć dołów fundamentowych należy tak dobierać ich układ w planie, żeby oprócz bali poziomych i pionowych inne elementy nie pracowały na zginanie, ale tylko na ściskanie. Zatem byłoby niedobre rozparcie o układzie podanym szkicowo w planie, gdyż w tym wypadku rozpory poprzeczne pracowałyby jednocześnie na zginanie i ściskanie. Trzeba pamiętać, że rozpory narażone są na duże naciski osiowe i zdarza się, że przy zastosowaniu zbyt małej średnicy drewna rozpory ulegają wyboczeniu, a następnie złamaniu (segregator aktów prawnych).
zboczami, bez specjalnych umocnień, nie zwiększa stosunkowo rozmiaru robót tak znacznie, jak w mniejszych dołach fundamentowych, więc niejednokrotnie doły szerokoprzestrzenne wykonywane są ze zboczami pochyłymi i wówczas należy zwrócić uwagę na stateczność tych zboczy. Pochyłości zboczy zalecone do wykopów płytkich zasadniczo są dla głębszych wykopów zbyt strome (promocja 3 w 1).
Pochyłości te mogą być stosowane do zboczy o wysokości co najwyżej 6 m, przy czym co 2 m w kierunku wysokości należy wprowadzać ławy poziome szerokości 0,5 m. Gdy w gruncie w obrębie wykopu znajduje się woda i zamierza się ją wypompowywać z dołu fundamentowego w miarę pogłębiania go, wówczas trzeba wprowadzić umocowanie ze ścianek szczelnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32