Blog

Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 2
16.05.2023

Unieszkodliwianie ścieków

W artykule znajdziesz:

Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 3
Unieszkodliwianie ścieków

Przy oczyszczaniu tych środków można brać pod uwagę następujące metody:

  • oczyszczanie mechaniczno-biologiczne przy wykorzystaniu osadu czynnego,
  • wywożenie ścieków na pola uprawne do bezpośredniego ich wykorzystania do celów rolniczych (bez oddzielania części stałych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Unieszkodliwianie ścieków z ferm w drodze ich rolniczego wykorzystania nie wszędzie i nie zawsze może być w Polsce zastosowane, gdyż odpowiednie warunki fizjograficzne i klimatyczne rzadko występują u nas jednocześnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W aktualnym stanie rozpoznania zagadnienia można sugerować następujące kierunki rozwiązań technologicznych:

  • wstępna sedymentacja, metanowa fermentacja (termo- lub mezofilowa) osadów wstępnych oraz utlenianie w komorach osadu czynnego o przedłużonej aeracji,
  • metanowa fermentacja całości ścieków (termo- lub mezofilowa) oraz tlenowy rozkład w komorach osadu czynnego o przedłużonej aeracji,
  • oczyszczanie chemiczne, poprzedzające ewentualnie oczyszczanie biologiczne(uprawnienia budowlane).

Oczyszczanie chemiczne, występujące pomiędzy oczyszczaniem mechanicznym i biologicznym, zostało wprowadzone przez węgierską firmę „Vidus”, na której licencji budowanych jest obecnie kilka oczyszczalni w Polsce. Chemiczne oczyszczanie polega na dodawaniu do ścieków wstępnie oczyszczonych mechanicznie 5% mleka wapiennego w ilości 1,5-2,0 kg/m3 ścieków w przeliczeniu na CaO. Dzięki temu ścieki poddawane dalszemu oczyszczaniu (program egzamin ustny).

Woda w przemyśle

Odrębnym zagadnieniem występującym przy oczyszczaniu ścieków z wykorzystaniem osadu czynnego jest unieszkodliwianie osadu czynnego łącznie z osadami wstępnymi. Zaleca się stosowanie następujących metod unieszkodliwiania osadów:

  • rolnicze wykorzystanie przez wylewanie osadu na powierzchnię terenu lub hałdowanie osadu; osad transportowany jest za pomocą beczkowozów lub przy wykorzystaniu transportu hydraulicznego,
  • odwadnianie osadów metodami termicznymi lub w prasach filtracyjnych (opinie o programie).

Wybór metody unieszkodliwiania osadu powinien być podyktowany względami techniczno-ekonomicznymi oraz możliwością wykorzystania osadów do celów rolniczych.

W rozwiązaniach zaopatrzenia w wodę budynków i obiektów przemysłowych oraz odprowadzania z nich ścieków występują charakterystyczne dla przemysłu ustalenia, istotnie odbiegające od stosowanych w budownictwie komunalnym. Zadaniem zaopatrzenia w wodę zakładów przemysłowych jest przygotowanie i dostarczanie odpowiedniej ilości wody znacznie zróżnicowanej pod względem jakości, ciśnienia, a nawet temperatury.

Woda w przemyśle zużywana jest w trzech podstawowych grupach na cele: produkcyjne, gospodarcze i przeciwpożarowe. W przemyśle wodo- chłonnym zasadnicza ilość dostarczonej wody przeznaczona jest na cele produkcyjne zakładu. Z uwagi na znaczne wielkości zapotrzebowania wody w przemyśle dąży się do wielokrotnego jej użycia przez zamykanie obiegów wodnych oraz miejscowe oczyszczanie ścieków przemysłowych (odzysk wody) i zawracanie ich do obiegu (segregator aktów prawnych).

Z tego względu w zakładach przemysłowych mamy do czynienia z gospodarką wodno-ściekową stanowiącą integralną całość i rozwiązaną kompleksowo. Na podstawie bilansu wodnego ustalane są podstawowe założenia gospodarki wodno-ściekowej oraz parametry do projektowania poszczególnych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych związanych z potrzebami produkcji. Niezależnie od powyższego, w zakładach przemysłowych należy przewidzieć urządzenia sanitarne dla pracowników oraz rozwiązać kompleks zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową.

Woda przeznaczona do celów produkcyjnych zakładów przemysłowych zużywana jest do:

  1. chłodzenia maszyn i urządzeń przemysłowych,
  2. oczyszczania produktów,
  3. jako część składowa produktu,
  4. zasilania kotłów,
  5. transportu hydraulicznego materiałów,
  6. usuwania odpadów przemysłowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 8 Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 9 Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 10
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 11
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 12 Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 13 Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 14
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kto może zostać kierownikiem budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami