Blog

Unieszkodliwianie ścieków
W artykule znajdziesz:

Przy oczyszczaniu tych środków można brać pod uwagę następujące metody:
- oczyszczanie mechaniczno-biologiczne przy wykorzystaniu osadu czynnego,
- wywożenie ścieków na pola uprawne do bezpośredniego ich wykorzystania do celów rolniczych (bez oddzielania części stałych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Unieszkodliwianie ścieków z ferm w drodze ich rolniczego wykorzystania nie wszędzie i nie zawsze może być w Polsce zastosowane, gdyż odpowiednie warunki fizjograficzne i klimatyczne rzadko występują u nas jednocześnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W aktualnym stanie rozpoznania zagadnienia można sugerować następujące kierunki rozwiązań technologicznych:
- wstępna sedymentacja, metanowa fermentacja (termo- lub mezofilowa) osadów wstępnych oraz utlenianie w komorach osadu czynnego o przedłużonej aeracji,
- metanowa fermentacja całości ścieków (termo- lub mezofilowa) oraz tlenowy rozkład w komorach osadu czynnego o przedłużonej aeracji,
- oczyszczanie chemiczne, poprzedzające ewentualnie oczyszczanie biologiczne(uprawnienia budowlane).
Oczyszczanie chemiczne, występujące pomiędzy oczyszczaniem mechanicznym i biologicznym, zostało wprowadzone przez węgierską firmę „Vidus”, na której licencji budowanych jest obecnie kilka oczyszczalni w Polsce. Chemiczne oczyszczanie polega na dodawaniu do ścieków wstępnie oczyszczonych mechanicznie 5% mleka wapiennego w ilości 1,5-2,0 kg/m3 ścieków w przeliczeniu na CaO. Dzięki temu ścieki poddawane dalszemu oczyszczaniu (program egzamin ustny).
Woda w przemyśle
Odrębnym zagadnieniem występującym przy oczyszczaniu ścieków z wykorzystaniem osadu czynnego jest unieszkodliwianie osadu czynnego łącznie z osadami wstępnymi. Zaleca się stosowanie następujących metod unieszkodliwiania osadów:
- rolnicze wykorzystanie przez wylewanie osadu na powierzchnię terenu lub hałdowanie osadu; osad transportowany jest za pomocą beczkowozów lub przy wykorzystaniu transportu hydraulicznego,
- odwadnianie osadów metodami termicznymi lub w prasach filtracyjnych (opinie o programie).
Wybór metody unieszkodliwiania osadu powinien być podyktowany względami techniczno-ekonomicznymi oraz możliwością wykorzystania osadów do celów rolniczych.
W rozwiązaniach zaopatrzenia w wodę budynków i obiektów przemysłowych oraz odprowadzania z nich ścieków występują charakterystyczne dla przemysłu ustalenia, istotnie odbiegające od stosowanych w budownictwie komunalnym. Zadaniem zaopatrzenia w wodę zakładów przemysłowych jest przygotowanie i dostarczanie odpowiedniej ilości wody znacznie zróżnicowanej pod względem jakości, ciśnienia, a nawet temperatury.
Woda w przemyśle zużywana jest w trzech podstawowych grupach na cele: produkcyjne, gospodarcze i przeciwpożarowe. W przemyśle wodo- chłonnym zasadnicza ilość dostarczonej wody przeznaczona jest na cele produkcyjne zakładu. Z uwagi na znaczne wielkości zapotrzebowania wody w przemyśle dąży się do wielokrotnego jej użycia przez zamykanie obiegów wodnych oraz miejscowe oczyszczanie ścieków przemysłowych (odzysk wody) i zawracanie ich do obiegu (segregator aktów prawnych).
Z tego względu w zakładach przemysłowych mamy do czynienia z gospodarką wodno-ściekową stanowiącą integralną całość i rozwiązaną kompleksowo. Na podstawie bilansu wodnego ustalane są podstawowe założenia gospodarki wodno-ściekowej oraz parametry do projektowania poszczególnych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych związanych z potrzebami produkcji. Niezależnie od powyższego, w zakładach przemysłowych należy przewidzieć urządzenia sanitarne dla pracowników oraz rozwiązać kompleks zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową.
Woda przeznaczona do celów produkcyjnych zakładów przemysłowych zużywana jest do:
- chłodzenia maszyn i urządzeń przemysłowych,
- oczyszczania produktów,
- jako część składowa produktu,
- zasilania kotłów,
- transportu hydraulicznego materiałów,
- usuwania odpadów przemysłowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32