Blog

Procesy technologiczne zdjęcie nr 2
06.12.2021

Upłynnione asfalty

W artykule znajdziesz:

Upłynnione asfalty

Procesy technologiczne zdjęcie nr 3
Upłynnione asfalty

Wtłaczanie w grunt upłynnionych asfaltów lub smół nosi nazwę bitumowania. W Polsce wobec niedostatecznej produkcji asfaltów ponaftowych stosuje się smoły powęglowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bitumowanie stosuje się na gorąco lub na zimno.
Rozgrzany bitum wskutek swej lepkości nie przenika w drobne pory. Bitumy w stanie zimnym lepiej przenikają w drobne pory i szczeliny, dlatego bitumowanie gorące uzupełnia się bitumowaniem zimnym.

Korzyści gorącego bitumowania polegają na tym, że:
- materiał bitumiczny jest odporny na działanie wód mineralizowanych i w znacznym stopniu agresywnych,
- ten rodzaj bitumowania można stosować w dowolnych gruntach wodonośnych, nawet przy większych szybkościach wód podziemnych,
- w stosunku do bitumowania zimnego bitumowanie gorące korkuje bezpośrednio szczeliny.

Bitumowanie na gorąco wykonuje się w następujący sposób. Do wywierconego otworu wprowadza się rurę o średnicy 30 mm i z kotła wtłacza
się bitum rozgrzany do temperatury 150-220 °C, pod ciśnieniem dostatecznym do pokonania słupa wody i do zapełnienia porów gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Temperaturę podtrzymuje się przepuszczając prąd elektryczny środkiem rury przez specjalny opornik odpowiednio izolowany w miejscu zamocowania. Na ogół bitum jest dość długo płynny, np. przy doprowadzaniu bitumu rurą o długości 5 m, pod ciśnieniem 1,5 at i przy temperaturze wody gruntowej 6 °C, bitum zachowuje dostateczną konsystencję i szczelnie wypełnia pory i szczeliny.

W podobny sposób wprowadza się emulsję bitumiczną. Ważną rzeczą jest uzyskanie maksymalnego rozdrobnienia bitumu w emulsji.
Zasada bitumocementowania jest oparta na następującym zjawisku. Do wiązania cementu niezbędna jest wilgoć w gruncie poddawanym cementowaniu, do rozpadu natomiast emulsji i wytrącenia bitumu nadającego gruntom właściwości hydrofobowe konieczne jest usunięcie wody (uprawnienia budowlane).

Szkło wodne

Cement zabierając z emulsji wodę stwarza sprzyjające warunki dla właściwości wiążących bitumu zawartego w emulsji. Dlatego przy cementowaniu gruntu można wodę zastąpić emulsją bitumiczną. Mieszając cement z masą gruntową i używając do zwilżenia emulsji, uzyskujemy hydrofobową mieszankę wodoszczelną o podniesionej wytrzymałości przy znacznej oszczędności cementu (program egzamin ustny).
Krzemianowanie gruntu odbywa się przy użyciu szkła wodnego, które stanowi najczęściej krzemian sodowy w stanie koloidalnym.
Szkło wodne ma zdolność wzmacniania i uszczelniania gruntu w zależności od modułu, który wyraża się stosunkiem.

Krzemiany z małymi modułami są bardziej hydrofobowe, łatwo przekazują wilgoć koloidom gruntu, co ujemnie wpływa na uszczelnienie. Poza tym żel kwasu krzemowego przechodzi w stan odwracalny w pewnych warunkach przy obecności chlorku wapniowego, chlorku magnezowego, siarczanu żelazowego i innych soli (opinie o programie). A zatem krzemianowanie w tym przypadku powinno odbywać się przy użyciu dwóch roztworów, szkła wodnego do wzmocnienia gruntu i roztworu soli w celu przeprowadzenia żelu kwasu krzemowego i innych związków w stan nierozpuszczalny. Zachodzi wtedy następująca reakcja: CaCl2 + Na20 • nSi02 = 2NaCl + CaO • nSi02

Ilość szkła wodnego użytego do uszczelniania i wzmocnienia gruntu oblicza się ze wzoru doświadczalnego V = 0,5p V0
gdzie: V - objętość szkła wodnego, 1, p - porowatość gruntu wyrażona ułamkiem dziesiętnym, V0 - objętość uszczelnionego gruntu, m3. Ilość roztworu chlorku wapniowego stosuje się równą objętości roztworu szkła wodnego (segregator aktów prawnych).

Najpierw wtłacza się szkło wodne, a po kilku lub kilkunastu minutach wprowadza chlorek wapniowy CaClo w postaci roztworu wodnego o zawartości 350 g chlorku wapniowego na 1 litr gorącej wody.

W grunt wbijamy rurę o grubych ściankach o wewnętrznej średnicy 15H-20 mm. Dolny koniec rury jest zaostrzony i na długości 1 m ma otwory o średnicy ok. 1 mm, przez które płyn przenika do gruntu. Rurę wbijamy na głębokość, na którą może pozwolić wytrzymałość rury, praktycznie na głębokość ok. 10 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Procesy technologiczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Procesy technologiczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Procesy technologiczne zdjęcie nr 8 Procesy technologiczne zdjęcie nr 9 Procesy technologiczne zdjęcie nr 10
Procesy technologiczne zdjęcie nr 11
Procesy technologiczne zdjęcie nr 12 Procesy technologiczne zdjęcie nr 13 Procesy technologiczne zdjęcie nr 14
Procesy technologiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Procesy technologiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Procesy technologiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami