Blog

Uprawnienia architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi - co dają?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi - co dają?
Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi – co dają?
Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi mogą być wydane bez ograniczeń lub z ograniczeniami. Osoby, które je zdobyły, mają prawny obowiązek przynależności do izby inżynierów budownictwa właściwej miejscowo. Jakie możliwości daje zdobycie tych uprawnień?
Uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń
Osoby, które posiadają uprawnienia w specjalności architektoniczne do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Są upoważnione do kierowania pracami budowlanymi związanym z obiektem budowlanym, ale wyłącznie w odniesieniu do architektury obiektu.
Uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie
Osoba posiadająca uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie może kierować pracami w zakresie architektury obiektów budowlanych o kubaturze nieprzekraczającej 1000 metrów sześciennych, wyłącznie na terenie zabudowy zagrodowej. Jednak nie jest to jedyne ograniczenie.
Obecnie uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi stawiają podwójne ograniczenia:
• kubaturowe – maksymalna powierzchnia to 1000 metrów sześciennych. W budownictwie szeregowym ograniczenie stosowane jest do jednego segmentu, w budownictwie mieszkaniowym bliźniaczym – do części samodzielnej budynku, a w rozbudowie istniejącego obiektu ograniczenie dotyczy łącznie obu części,
• ograniczenie w zakresie terenu, na którym mają być realizowane prace budowlane – uprawnienia w ograniczonym zakresie pozwalają na sporządzanie projektów wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego.
Termin „budownictwo zagrodowe” oznacza przede wszystkim budynki mieszkalne, inwentarskie i gospodarcze w:
• rodzinnych gospodarstwach rolnych,
• rodzinnych gospodarstwach hodowlanych,
• rodzinnych gospodarstwach ogrodniczych,
gospodarstwach leśnych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32