Blog
Uprawnienia architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi - co dają?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi - co dają?
Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi – co dają?
Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi mogą być wydane bez ograniczeń lub z ograniczeniami. Osoby, które je zdobyły, mają prawny obowiązek przynależności do izby inżynierów budownictwa właściwej miejscowo. Jakie możliwości daje zdobycie tych uprawnień?
Uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń
Osoby, które posiadają uprawnienia w specjalności architektoniczne do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń mogą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Są upoważnione do kierowania pracami budowlanymi związanym z obiektem budowlanym, ale wyłącznie w odniesieniu do architektury obiektu.
Uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie
Osoba posiadająca uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie może kierować pracami w zakresie architektury obiektów budowlanych o kubaturze nieprzekraczającej 1000 metrów sześciennych, wyłącznie na terenie zabudowy zagrodowej. Jednak nie jest to jedyne ograniczenie.
Obecnie uprawnienia w specjalności architektonicznej do kierowania robotami budowlanymi stawiają podwójne ograniczenia:
• kubaturowe – maksymalna powierzchnia to 1000 metrów sześciennych. W budownictwie szeregowym ograniczenie stosowane jest do jednego segmentu, w budownictwie mieszkaniowym bliźniaczym – do części samodzielnej budynku, a w rozbudowie istniejącego obiektu ograniczenie dotyczy łącznie obu części,
• ograniczenie w zakresie terenu, na którym mają być realizowane prace budowlane – uprawnienia w ograniczonym zakresie pozwalają na sporządzanie projektów wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego.
Termin „budownictwo zagrodowe” oznacza przede wszystkim budynki mieszkalne, inwentarskie i gospodarcze w:
• rodzinnych gospodarstwach rolnych,
• rodzinnych gospodarstwach hodowlanych,
• rodzinnych gospodarstwach ogrodniczych,
gospodarstwach leśnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32