Blog
Uprawnienia budowlane – czy warto się o nie starać?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – czy warto się o nie starać?
Wiele osób zastanawia się, czy uprawnienia budowlane są naprawdę tak ważne i co właściwie daje ich posiadanie (program na komputer). Czy zainwestowane zdobycie uprawnień pieniądze kiedykolwiek się zwrócą i czy jest to gwarancja sukcesu zawodowego? Wątpliwości budzi również to, czy posiadanie uprawnień jest równoznaczne z umiejętnością samodzielnego wykonywania obiektów lub zarządzania budową (program na telefon). Jedno jest pewne – uprawnienia budowlane to dokument, który potwierdza prawo do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, czyli do sprawowania funkcji kierownika budowy lub robót budowlanych, projektanta bądź inspektora nadzoru. Ich posiadanie wiąże się z dodatkową odpowiedzialnością i obowiązkami, ale nie tylko.
Aby przekonać się jak ważne jest posiadanie uprawnień budowlanych, wystarczy zapytać o tę kwestię jednego z pracodawców. Większość profesjonalistów stara się, aby zatrudnieni bezpośrednio po studiach absolwenci, zdobyli uprawnienia po przynajmniej 2-3 latach pracy (program na egzamin ustny).
Możliwość podniesienia swoich kwalifikacji
Taki pracownik jest dla pracodawcy znacznie cenniejszy, ponieważ ma większą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Zdobycie uprawnień zawsze skutkuje podniesieniem wynagrodzenia, ponieważ dla pracodawców jasne jest, że taka osoba ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie budowy czy prac projektowych (promocja 3 w 1).
Uprawnienia budowlane to nie tylko prestiż związany z możliwością pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, ale także możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i wartości rynkowej, co bez wątpienia przyda się podczas zmiany pracy. Dzięki nim można też zbudować swoją pozycję w firmie i podnieść własną samoocenę (segregator). Równie istotne są większe zarobki oraz zdecydowanie większa niezależność, ponieważ uprawnienia pozwalają na wykonywanie dodatkowych zleceń. Uprawnienia pozwalają też założyć własną firmę, ponieważ osoba, która je posiada, może składać podpisy na projektach i w dziennikach budowy. Warto jednak pamiętać, że uprawnienia to też duża odpowiedzialność i spory koszt związany z egzaminem (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32