Blog
Uprawnienia budowlane – komu są potrzebne?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – komu są potrzebne?
Uprawnienia budowlane są potrzebne tym osobom, które chcą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Do wykonywania tychże funkcji niezbędne jest odpowiednie wykształcenie techniczne oraz praktyka zawodowa (program na komputer). Zarówno wykształcenie, jak i praktyka nie mogą być byle jakie – muszą być dostosowane do stopnia skomplikowania oraz rodzaju wykonywanej działalności. Potwierdzeniem odpowiednich kwalifikacji jest decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych (program na telefon). Uprawnienia te są nadawane przez organy samorządu zawodowego inżynierów lub architektów po przejściu przez kandydata postępowania kwalifikacyjnego. Postępowanie to obejmuje kwalifikację wykształcenia i praktyki zawodowej, a także egzamin na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny).
W Polsce wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oznacza działalność polegającą na fachowej ocenie zjawisk technicznych lub na samodzielnym rozwiązywaniu zagadnień technicznych, architektonicznych bądź techniczno-organizacyjnych. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie obejmują następujące prace:
• kierowanie budową,
• kierowanie robotami budowlanymi,
• projektowanie,
• sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych,
• sprawowanie nadzoru autorskiego,
• wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
• sprawowanie kontroli technicznej w zakresie utrzymania obiektów budowlanych,
• kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych i sprawowanie kontroli oraz nadzoru nad ich wytwarzaniem (opinie o programie).
Uprawnienia budowlane
Uprawnienia budowlane są udzielane w różnych specjalnościach. Największym zainteresowaniem inżynierów budownictwa cieszą się uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Oprócz tego chętnie wybierane są również uprawnienia w specjalności drogowej lub mostowej (segregator aktów prawnych). Dostępne są również uprawnienia budowlane kolejowe podzielone na dwie specjalności – w zakresie sterowania ruchem kolejowym i w zakresie kolejowych obiektów budowlanych.
Można też zdecydować się na specjalność hydrotechniczną, wyburzeniową lub instalacyjną elektryczną, telekomunikacyjną bądź sanitarną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32