Blog
Uprawnienia budowlane – nowelizacja
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – nowelizacja
Sejm uchwalił nowelizację Prawa budowlanego 22 lutego 2019 roku (https://uprawnienia-budowlane.pl). Wprowadziła ona do ustawy zakresy uprawnień budowlanych, a 19 marca trafiła do komisji senackiej, a następnie do podpisu przez Prezydenta RP. Nowelizacja od samego początku budziła wiele wątpliwości – wiele osób optowało za tym, aby usunąć z przepisów błędy dotyczące zakresu uprawnień budowlanych (program na komputer).
Pierwszym z tym błędów była definicja zabudowy zagrodowej, przez którą doszło do ograniczenia wykonywania zawodu inżyniera. Poważnym błędem było też zastosowanie ograniczeń w wielkości obiektów przy projektowaniu. Okazało się jednak, że w senacie żadnych błędów nie dostrzeżono (program na telefon). Co więcej, według senatorów prace polegały wyłącznie na przeniesieniu rozporządzenia do rangi ustawy, czego wymagał wyrok Trybunału Konstytucyjnego (opinie o programie).
Nowelizacja w uchwalonej treści trafi teraz na biurko prezydenta RP, więc nie ma już raczej możliwości, aby mogły w niej zostać wprowadzone jakieś zmiany. Warto przypomnieć, że przepisy rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, przestały obowiązywać 12 lutego 2019 roku (segregator aktów prawnych). Do tego czasu nie udało się zakończyć prac na wprowadzeniem rozporządzenia do rangi ustawy. Według planu wymagane zapisy miały znaleźć się w nowych ustawach dotyczących zawodu inżyniera budownictwa i architekta. Jednak w wyniku niezadowalających treści tych dokumentów, Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju nie udało się dopracować projektów tychże ustaw.
Co dalej?
Do 20 lutego nadal trwały rozmowy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa oraz z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. W celu zachowania ciągłości uznano, że kwestie dotyczące uprawnień budowlanych zostaną przejściowo wprowadzone do ustawy Prawo budowlane. Niestety tej procedury także nie udało się dokończyć do 12 lutego (promocja 3 w 1).
Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 20 lutego, natomiast 22 lutego nowelizacja została uchwalona. W przypadku tej nowelizacji czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ egzaminy na uprawnienia budowlane odbywają się już w maju – do tego czasu proces legislacyjny musi być zakończony (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32