Blog
Uprawnienia budowlane – prawa i obowiązki kierownika budowy
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – prawa i obowiązki kierownika budowy
Kierownik budowy musi być wyznaczony w przypadku budowy, na którą wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a także wtedy, gdy wymaga tego organ administracji architektoniczno-budowlanej (https://uprawnienia-budowlane.pl). Z przepisów prawa budowlanego wynika, że budową może kierować wyłącznie jeden kierownik budowy, natomiast kierowników robót budowlanych może być więcej, w zależności od stopnia skomplikowania i rodzaju prowadzonych prac.
Kierownik budowy ma wiele obowiązków, które musi wypełniać z należytą starannością, ponieważ ciąży na nim odpowiedzialność zawodowa (program na komputer). Przede wszystkim sporządza on lub zapewnia sporządzenie planu bioz, czyli bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie. Protokolarne przejmuje teren budowy od inwestora oraz dokonuje jego zabezpieczenia.
Kierownik budowy prowadzi dokumentację związaną z budową oraz zapewnia geodezyjne wytyczenie obiektu w terenie (program na telefon). Organizuje budowę i kieruje nią w sposób zgodny z pozwoleniem na budowę, projektem i przepisami, w tym przepisami techniczno-budowlanymi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy (opinie o programie). Koordynuje on realizację zadań, które mają zapobiegać powstawaniu zagrożeń bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia, a także zadań mających zapewnić przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie wykonywania robót budowlanych.
W przypadku zagrożenia
W przypadku zaistnienia zagrożenia kierownik budowy musi wstrzymać roboty budowlane i o zaistniałym fakcie poinformować odpowiedni organ. Ponadto ma on obowiązek zawiadomić inwestora o wpisie do dziennika budowy, wiążącym się ze wstrzymaniem robót na skutek zaistnienia zagrożenia lub postępowania niezgodnie z projektem budowlanym (promocja 3 w 1).
Kierownik przygotowuje również dokumentację powykonawczą obiektu i zgłasza go do odbioru. Bierze także udział w czynnościach odbioru i w razie potrzeby zapewnia usunięcie stwierdzonych niedoróbek i wad. Ma on prawo do występowania do inwestora o wprowadzenie zmian w rozwiązaniach projektowych, jeśli te zmiany usprawnią proces budowy lub zwiększą bezpieczeństwo jego realizacji (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32