Blog

Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze?

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze?

 
Uprawnienia budowlane - projektowe czy wykonawcze?
Uprawnienia budowlane - projektowe czy wykonawcze?

Uprawnienia projektowe czy wykonawcze?

Na początku przedstawimy linki do stron, w których będą mogli Państwo znaleźć oprogramowanie do nauki na egzamin na uprawnienia budowlane zarówna dla uprawnień projektowych, jak i wykonawczych. Zachęcamy również do śledzenie aktualności na naszej stronie oraz zapoznanie się z opiniami o naszych programach. W naszym pakiecie dostępny jest program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017 w dwóch wersjach: na komputer (wersja stacjonarna) oraz na telefon/tablet (wersja mobilna). Poniżej zamieściliśmy wiadomość od naszego użytkownika, który przesłał do nas swoje przemyślenia dotyczące egzaminu na uprawnienia budowlane.

Po zakończeniu studiów nadchodzi czas na wybór miejsca pracy.

Ciekawe projekty architektoniczne

Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 3Wiele osób zastanawia się czy lepiej znaleźć zatrudnienie w biurze projektowym, czy może na placu budowy. To jest bardzo istotny wybór, ponieważ od tego gdzie się zatrudnisz będzie zależało to jaką będziesz odbywał praktykę na uprawnienia budowlane. Jeżeli postanowisz pracować przy prowadzeniu projektów i wybierzesz biuro projektowe, pamiętaj, że praktykę jaką możesz udokumentować będzie miała wszystkie znamiona podchodzące pod uprawnienia projektowe. Natomiast jeżeli zatrudnisz się na budowie jako inżynier budowy i będziesz nadzorował prace nad wykonywaniem budynków - to ta praktyką będzie kwalifikowała się pod uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi. Czasami wiele osób podczas szukania pracy nie ma wyboru, ponieważ ogłoszeń o zatrudnienie jest mało, a przyszłych inżynierów bardzo dużo, którzy co roku kończą studia na kierunku budownictwo, architektura oraz inżynieria środowiska. Ale jeżeli masz już wybór to należy się dobrze zastanowić, gdzie będzie Ci najlepiej. Pamiętaj, że praca w biurze projektowym to praca przy biurku czasami po 12h. Wiele osób narzeka, że jest to męczące siedzieć przed monitorem po tyle godzin. Jeżeli biuro projektowe prowadzi ciekawe projekty architektoniczne oraz konstrukcyjne to czasami to rekompensuje tą monotonię. Najgorzej mają te osoby, które po zatrudnieniu w biurze projektowym zasiadają do kosztorysowania, a tak najczęściej się dzieje. Plusem biura projektowego jest to, że zawsze jest ciepło, nie pada i jest czysto. Całkowicie inna sytuacja jest na placu budowy. Tutaj pracę rozpoczyna się od godziny 7. Przed pracą należy zrobić obchód całej budowy i zaplanować obowiązki dla pracowników na cały dzień. Praca na budowie tak na prawdę polega na planowaniu i organizacji robót budowlanych, a tym samym przestrzeganie harmonogramu robót. Czas na budowie biegnie na pewno szybciej niż w biurze projektowym. Więcej się dzieje i jest ciekawiej.

Nowe problemy do rozwiązania

Każdego dnia są nowe problemy do rozwiązania, a co za tym idzie człowiek zawsze uczy się najwięcej na rozwiązywaniu problemów co uczy logicznego myślenia. Na budowie zarobki też są większe niż w biurze architektoniczo-konstrukcyjnym. Na budowie często należy zostawać po godzinach i przychodzić w soboty. Pracę na budowie nie zabierzesz do domu, a projekty z biura projektowego, jeżeli się nie będziesz wyrabiał podczas godzin pracy, będziesz musiał zabierać do domu. Dużo osób podczas zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdaje egzamin zarówno z uprawnień wykonawczych oraz projektowych, ale należy pamiętać, że w takim przypadku należy odbyć o wiele dłuższą praktykę budowlane. Należy przepracować odpowiedni czas potrzebny do zdobycia uprawnienia wykonawczych i oddzielnie projektowych. A pamiętajmy, że według rozporządzenia pracownik odbywający praktykę na uprawnienia budowlane może w ciągu jednego dnia zaliczyć tylko 8h pracy, a w całym tygodniu pracy 40h. Dlatego nie jest możliwe, aby na przykład pracować od 8 do 16 w biurze projektowym, a potem od 16 do 22 na budowie. Podczas kwalifikacji na uprawnienia budowlane krajowa komisja kwalifikacyjna zaliczy tylko pierwsze 8 godzin, a resztę nie zaliczy. Pamiętać również należy o odliczeniu obowiązkowego urlopu od praktyki budowlanej, ponieważ jeżeli tego nie zrobicie - zrobi to za was komisja.

   

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 8 Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 9 Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 10
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 11
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 12 Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 13 Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 14
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wyjścia ewakuacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami