Blog
Uprawnienia budowlane – przepisy
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – przepisy
Uprawnienia budowlane wydawane są do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi rozdzielnie bądź łącznie (program na komputer). W uprawnienia konieczne jest określenie specjalności oraz, jeśli takowa została wybrana, specjalizacji techniczno-budowlanej. Ponadto należy określić czy uprawnienia mają być wydane bez ograniczeń czy w zakresie ograniczonym. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym uprawnienia budowlane są niezbędne, aby móc sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (program na telefon). Dzieli się je na kilka specjalności:
• architektoniczną,
• konstrukcyjno-budowlaną,
• inżynieryjną,
• instalacyjną (program na egzamin ustny).
Specjalność inżynieryjna
Specjalność inżynieryjna może być mostowa, drogowa, kolejowa, hydrotechniczna lub wyburzeniowa. Specjalność instalacyjna wydawane jest w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:
• cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
• telekomunikacyjnych,
• elektrycznych i elektroenergetycznych (promocja 3 w 1).
Uprawnienia w podanych specjalnościach można otrzymać do projektowania bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie oraz do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie. Do egzaminu na uprawnienia mogą podejść wyłącznie osoby mające odpowiednie wykształcenie i praktykę zawodową, określone przepisami ustawy prawo budowlane (segregator).
Praktyka zawodowa może być zaliczona wyłącznie wtedy, gdy polegała ona na bezpośrednim udziale w pracach projektowych lub na pełnieniu na budowie funkcji technicznej pod nadzorem osoby, która posiada uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności i bez ograniczeń. Do praktyki zawodowej zaliczana jest również część lub całość praktyki zawodowej, która odbywała się na studiach i związana była z ich programem. Warunkiem jest odbywanie praktyki w sposób określony przez umowę zawartą między uczelnią a organem samorządu zawodowego. W niektórych izbach uznawana jest również praktyka pod patronatem, ale o tę kwestię należy pytać bezpośrednio w swojej izbie (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32