Blog

21.11.2018

Gaz płynny - instalacja gazowa

W artykule znajdziesz:

Gaz płynny - instalacja gazowa

Jeszcze do niedawna, do ogrzewania mieszkań używano paliw kopalnych czyli węgli: brunatnego i kamiennego. Obecnie, mając większą świadomość ekologiczną wiele osób odstępuje od używania węgla i przechodzi na paliwo zasilające centralne domowe kotłownie w postaci drewnianych klocków, biopaliw, peletu czy gazu. Z tych wszystkich przykładów najbardziej ekologiczny wydaje się gaz.

Cechy paliw

Każde paliwo podczas spalania się emituje do atmosfery różne szkodliwe substancje chemiczne, które przenikając do warstwy atmosfery powoduję jaj zanieczyszczenie w postaci smogu. Gaz również produkuje tego typu związki chemiczne, lecz jest ich zdecydowanie mniej. Poza tym to „czyste” paliwo – nie powoduje powstawania popiołu czy sadzy. Uprawnienia budowlane

Najbardziej przemawiającą rzeczą za ogrzewaniem gazowym jest cena. Cena gazu jest o wiele niższa niż paliwa stałego, a tym bardziej drewna. Gaz również jest bardzo wydajny, bardziej kaloryczny, a co za tym idzie – na określonej takiej samej ilości innego paliwa – używając gazu do ogrzewania domu i innych przynależnych budynków, można zrobić większe oszczędności.

Instalacja gazowa do gazu ze zbiorników

Do ogrzewania pomieszczeń za pomocą gazu płynnego, zwanego LPG, potrzebna jest instalacja gazowa. Może to być przyłącze do publicznego gazociągu, obsługującego osiedle czy kolonię, lub instalacja gazowa zasilana ze stałych zbiorników, ustawionych w obrębie posesji.

Zbiornik na gaz to ogromna cysterna z wyprowadzonymi przyłączami do przeprowadzenia instalacji sieci zasilającej całe gospodarstwo. Przechowywanie tej wielkiej butli z gazem może być dwojakie:

  •  naziemne – zbiornik umieszczony jest w określonej odległości od budynków i ustawiony na gruncie, 
  • podziemne – zbiornik umieszczony jest pod warstwą ziemi, ale z jasno określonym dostępem do zaworów bezpieczeństwa oraz wlewu.

Sam zbiornik można zakupić – jeżeli planowana jest inwestycja na bardzo długi czas, można go również wydzierżawić, co jest korzystne przy umowie krótkoterminowej. Opłata za dzierżawę jest zależna od dostawcy gazu.

Decydując się na instalację do poboru gazu płynnego trzeba liczyć się z bezzwrotnymi kosztami – każdy element trzeba zakupić lub wynająć osobiście, więc demontując niepotrzebną już sieć można ją w ostateczności odsprzedać

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami