Blog
Uprawnienia budowlane – pytania na egzaminie ustnym
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – pytania na egzaminie ustnym
Ilość pytań na egzaminie ustnym zależy od rodzaju oraz zakresu uprawnień – zdający muszą udzielić odpowiedni na 5-10 pytań, które przygotowuje okręgowa komisja kwalifikacyjna (https://uprawnienia-budowlane.pl). Pytania pogrupowane są w zestawy, a po wejściu do sali każdy zdający losuje jeden zestaw. Cały egzamin ustny trwa 60 minut, z czego maksymalnie 25 minut przeznaczone jest na przygotowanie odpowiedzi przez kandydata.
Może on korzystać z materiałów udostępnionych przez komisję lub z własnych wydrukowanych aktów prawnych (program na komputer). Zestawy pytań są przygotowywane osobno do każdego rodzaju uprawnień oraz do każdej specjalności. Dotyczą obowiązującego zakresu przepisów, które regulują proces budowlany – katalog przepisów znajduje się w szczegółowym programie egzaminów (program na telefon).
Odpowiedzi są punktowane przez zespół egzaminacyjny w skali od 0 do 5 punktów za jedno pytanie. Ilość pytań ustnych jest różna w zależności od rodzaju u zakresu uprawień, przy czym jest jednakowa dla wszystkich specjalności (program egzamin ustny). Na 10 pytań muszą odpowiedzieć osoby, które starają się o uzyskanie uprawnień łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (opinie o programie). Wśród nich jedno pytanie dotyczy praktycznego posługiwania się przepisami prawa, 4 umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy technicznej, 4 zakresu wybranej specjalności uprawnień, a jedno to część praktyczna. Do zaliczenia egzaminu konieczne jest uzyskanie 34 punktów z 50 możliwych (segregator aktów prawnych).
Pytania testowe
Na uprawnienia bez ograniczeń odrębne do kierowania robotami budowlanymi lub projektowania trzeba udzielić odpowiedzi na 8 pytań, a ilość wymaganych punktów to 27 z 40. W przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi pytań także jest 8, a wymagana liczba punktów to również 27. Uprawnienia do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie można uzyskać po udzieleniu odpowiedzi na pytań, przy czym wymagana ilość punktów to 20 na 30. Takie same wymagania są dla osób mających tytuł zawodowy mistrza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32