Blog

Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 2
07.07.2020

Blok siłowni

W artykule znajdziesz:

Blok siłowni

Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 3
Blok siłowni

Zależnie od miejsca, jakie jest do dyspozycji na bloku siłowni, wymienione pomieszczenia mogą być też rozmieszczane na samym bloku od strony górnej wody lub dolnej. Bywa też tak, że są one w budynku całkowicie oddzielonym od hali maszyn, wreszcie zdarzają się rozwiązania pośrednie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ogólnie rzecz traktując, zarówno hala maszyn jak i pomieszczenia uboczne tworzą fragment projektu architektoniczno-budowlanego, którego całość musi być uzgodniona z projektantami instalacji mechanicznych i elektrycznych w dostosowaniu do warunków obsługi i eksploatacji obiektu.
Nie rozwijając tego tematu ograniczymy się w niniejszym rozdziale jedynie do omówienia kilku fragmentów konstrukcji betonowych i żelbetowych, szczególnie silnie związanych ze specyfiką pracy siłowni wodnych i warunkami ich eksploatacji.
Konstrukcja podsuwnicowa jedynie w bardzo małych obiektach bywa związana z konstrukcją ścian bocznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tworzą ją wtedy wsporniki wystające ze słupów ram w stronę hali, zaś na wspornikach spoczywają belki podłużne, na których umocowane są z wierzchu szyny jezdne suwnicy.

Przy większych rozpiętościach i siłach obciążenie ściany bocznej mimośrodowymi reakcjami od suwnicy byłoby błędem konstrukcyjnym, wobec czego konstrukcja podsuwnicowa jest zupełnie oddzielna. Najczęściej tworzą ją pionowe żelbetowe słupy, zwykle licujące ze słupami szkieletu ścian, połączone górą podłużną belką, na której umocowuje się szyny jezdne suwnicy (uprawnienia budowlane). Powstaje w ten sposób konstrukcja ramowa, najczęściej o ramach kilkuprzęsłowych. Musi ona być oczywiście zdylatowana zgodnie z rozmieszczeniem szcza lin dylatacyjnych między poszczególnymi sekcjami siłowymi. Dylatację tę można zrealizować dając obok szczeliny dwa słupy w styku, bądź stosując ramy ze wspornikami, na których opiera się belka jednoprzęsłowa za pośrednictwem łożysk wahliwo-przesuwnych. Odpowiednio muszą być oczywiście także zdylatowane tory jezdne.

Słupy konstrukcji podsuwnicowej

Słupy konstrukcji podsuwnicowej mogą być dołem zamocowane w masywie bloku lub łączyć się z nim przegubowo z dodaniem na płaszczyźnie przegubu wkładki z płyty ołowianej grubości KM-14 mm (program egzamin ustny).
Jeśli słupy podsuwnicowe i słupy szkieletu licują ze sobą, należy pozostawić między nimi dylatację szerokości ok. 1 cm, aby umożliwić niezależność odkształceń. Dylatację tę można zrealizować przez naklejenie kilku warstw tektury lub papy bitumicznej na kontaktową powierzchnię słupa, wykonywanego w pierwszej kolejności.

Obliczenie konstrukcji podsuwnicowej powinno uwzględniać najbardziej niekorzystne ustawienie suwnicy i jej wózka, podnoszącego maksymalny dopuszczalny ciężar, następnie ciężar własny konstrukcji i wpływ zmian temperatury oraz skurczu betonu (opinie o programie).
Oprócz obciążeń pionowych należy uwzględnić siły poziome, których wartość powinna być uzgodniona z dostawcą suwnicy. Są to siły od hamowania suwnicy (działające w kierunku jazdy, a więc wzdłuż belki podsuwnicowej) i od hamowania wózka, działające poziomo, prostopadle do belki podsuwnicowej (orientacyjnie ok. 7,5% siły podłużnej).
Gdy hala maszyn jest od strony górnej wody osłonięta masywną ścianą, odpada konieczność wykonania z tej strony osobnej konstrukcji ramowej, zaś tor jezdny suwnicy umocowuje się wprost na występie lub w zagłębieniu tej ściany (segregator aktów prawnych).

Ustalenie światła i wysokości konstrukcji podsuwnicowej stanowi podstawową czynność, poprzedzającą właściwy projekt hali maszyn. Wymiary te dobiera się z warunku, aby przy demontażu jednego z turbozespołów można było - po zdjęciu łożyska nośnego i pokrywy generatora - wyciągnąć za pomocą suwnicy cały zespół wirujący turbomaszyny (wirnik generatora z wałem, wał i wirnik turbiny) i zespół taki - bez obawy uszkodzenia innych maszyn - przetransportować na plac montażowy.

Zważywszy, że pewne partie w dolnej części hali maszyn zajęte są przez elementy generatora, transport ten przy bardzo wąskiej hali musiałby odbywać się ponad generatorem, co wymaga odpowiedniego wzniesienia haka wózka suwnicy nad poziom podłogi, a w dalszej konsekwencji decyduje o wysokość: konstrukcji podsuwnicowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 8 Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 9 Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 10
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 11
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 12 Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 13 Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 14
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stan konstrukcji układów usztywnionych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami