Blog

Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 2
15.03.2019

Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?

Egzamin na uprawnienia budowlane składa się jak wiadomo z dwóch części – pierwsza to test jednokrotnego wyboru, a druga część to egzamin ustny. Wszystkie pytania, jakie mogą pojawić się w części testowej są jawne – można je znaleźć na stronach internetowych izby (program na komputer). Dotyczą one przede wszystkim przepisów prawnych, które regulują proces budowlany, a także wszystkich związanych z nimi zagadnień znajdujących się w różnego rodzaju ustawach czy aktach wykonawczych (program na telefon). Pytań jest ok. 1500, a żeby dobrze przygotować się do egzaminu, należy znać je wszystkie. Absolutne minimum to zapoznanie się z przynajmniej 1000 podanych na stronie zagadnień (program na egzamin ustny).

Specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu

Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 3
Uprawnienia budowlane sanitarne

Kolejnym etapem egzaminu jest egzamin ustny, który może odbyć się tego samego dnia co pisemny lub kilka dni po nim – wszystko zależy od liczby kandydatów (promocja 3 w 1). W tym przypadku zestawy pytań bardzo różnią się od siebie, przy czym w większości dotycząc zagadnień technicznych, a dokładnie umiejętności wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce. Dużo pytań dotyczy Polskim Norm, a podczas przygotowywania odpowiedzi kandydaci na uprawnienia mogą korzystać z dostępnych na sali aktów prawnych oraz norm. Czasu jest jednak niewiele, dlatego odpowiedź trzeba znaleźć szybko, a to oznacza, że trzeba wiedzieć, gdzie jej szukać (segregator). Co gorsza, z potrzebnych przepisów może korzystać akurat inny zdający, a to spora niedogodność.
Niektórzy kandydaci na uprawnienia budowlane decydują się na specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu. Prowadzą się różnego rodzaju firmy szkoleniowe lub stowarzyszenia naukowo-techniczne. Tego typu kursy zwykle odbywają się w czasie weekendów. Obejmują najczęściej tylko podstawowy zakres pytań, przygotowujących głównie do części pisemnej. Z racji tego, że pytania na egzamin ustny nie są nigdzie publikowane, w czasie kursów pracuje się wyłącznie na tym, co zostało udostępnione po egzaminach, które odbyły się we wcześniejszych latach. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy kurs przygotowujący nie zastąpi samodzielnej pracy w domu (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 8 Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 9 Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 10
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 11
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 12 Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 13 Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 14
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Montaż suwnic w maszynowni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami