Blog

15.03.2019

Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?

Egzamin na uprawnienia budowlane składa się jak wiadomo z dwóch części – pierwsza to test jednokrotnego wyboru, a druga część to egzamin ustny. Wszystkie pytania, jakie mogą pojawić się w części testowej są jawne – można je znaleźć na stronach internetowych izby (program na komputer). Dotyczą one przede wszystkim przepisów prawnych, które regulują proces budowlany, a także wszystkich związanych z nimi zagadnień znajdujących się w różnego rodzaju ustawach czy aktach wykonawczych (program na telefon). Pytań jest ok. 1500, a żeby dobrze przygotować się do egzaminu, należy znać je wszystkie. Absolutne minimum to zapoznanie się z przynajmniej 1000 podanych na stronie zagadnień (program na egzamin ustny).

Specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu

Uprawnienia budowlane sanitarne

Kolejnym etapem egzaminu jest egzamin ustny, który może odbyć się tego samego dnia co pisemny lub kilka dni po nim – wszystko zależy od liczby kandydatów (promocja 3 w 1). W tym przypadku zestawy pytań bardzo różnią się od siebie, przy czym w większości dotycząc zagadnień technicznych, a dokładnie umiejętności wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce. Dużo pytań dotyczy Polskim Norm, a podczas przygotowywania odpowiedzi kandydaci na uprawnienia mogą korzystać z dostępnych na sali aktów prawnych oraz norm. Czasu jest jednak niewiele, dlatego odpowiedź trzeba znaleźć szybko, a to oznacza, że trzeba wiedzieć, gdzie jej szukać (segregator). Co gorsza, z potrzebnych przepisów może korzystać akurat inny zdający, a to spora niedogodność.
Niektórzy kandydaci na uprawnienia budowlane decydują się na specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu. Prowadzą się różnego rodzaju firmy szkoleniowe lub stowarzyszenia naukowo-techniczne. Tego typu kursy zwykle odbywają się w czasie weekendów. Obejmują najczęściej tylko podstawowy zakres pytań, przygotowujących głównie do części pisemnej. Z racji tego, że pytania na egzamin ustny nie są nigdzie publikowane, w czasie kursów pracuje się wyłącznie na tym, co zostało udostępnione po egzaminach, które odbyły się we wcześniejszych latach. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy kurs przygotowujący nie zastąpi samodzielnej pracy w domu (opinie).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami