Blog
Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane sanitarne – co warto wiedzieć o egzaminie?
Egzamin na uprawnienia budowlane składa się jak wiadomo z dwóch części – pierwsza to test jednokrotnego wyboru, a druga część to egzamin ustny. Wszystkie pytania, jakie mogą pojawić się w części testowej są jawne – można je znaleźć na stronach internetowych izby (program na komputer). Dotyczą one przede wszystkim przepisów prawnych, które regulują proces budowlany, a także wszystkich związanych z nimi zagadnień znajdujących się w różnego rodzaju ustawach czy aktach wykonawczych (program na telefon). Pytań jest ok. 1500, a żeby dobrze przygotować się do egzaminu, należy znać je wszystkie. Absolutne minimum to zapoznanie się z przynajmniej 1000 podanych na stronie zagadnień (program na egzamin ustny).
Specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu
Kolejnym etapem egzaminu jest egzamin ustny, który może odbyć się tego samego dnia co pisemny lub kilka dni po nim – wszystko zależy od liczby kandydatów (promocja 3 w 1). W tym przypadku zestawy pytań bardzo różnią się od siebie, przy czym w większości dotycząc zagadnień technicznych, a dokładnie umiejętności wykorzystywania wiedzy technicznej w praktyce. Dużo pytań dotyczy Polskim Norm, a podczas przygotowywania odpowiedzi kandydaci na uprawnienia mogą korzystać z dostępnych na sali aktów prawnych oraz norm. Czasu jest jednak niewiele, dlatego odpowiedź trzeba znaleźć szybko, a to oznacza, że trzeba wiedzieć, gdzie jej szukać (segregator). Co gorsza, z potrzebnych przepisów może korzystać akurat inny zdający, a to spora niedogodność.
Niektórzy kandydaci na uprawnienia budowlane decydują się na specjalne szkolenia przygotowujące do egzaminu. Prowadzą się różnego rodzaju firmy szkoleniowe lub stowarzyszenia naukowo-techniczne. Tego typu kursy zwykle odbywają się w czasie weekendów. Obejmują najczęściej tylko podstawowy zakres pytań, przygotowujących głównie do części pisemnej. Z racji tego, że pytania na egzamin ustny nie są nigdzie publikowane, w czasie kursów pracuje się wyłącznie na tym, co zostało udostępnione po egzaminach, które odbyły się we wcześniejszych latach. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy kurs przygotowujący nie zastąpi samodzielnej pracy w domu (opinie).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32