Blog
Uprawnienia instalacyjne – kierunki odpowiednie i pokrewne
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia instalacyjne – kierunki odpowiednie i pokrewne
Każdy, kto planuje zdobycie uprawnień budowlanych, musi już na etapie wyboru kierunku studiów, zastanowić się, jaka specjalność uprawnień będzie mu najbardziej odpowiadać (program na komputer). Do wyboru jest m.in. specjalność architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, specjalności inżynieryjne oraz specjalności instalacyjne (program na telefon).
Do każdej ze specjalności przypisane są kierunki studiów odpowiednie oraz pokrewne, a także konkretne zawody – informacje te znajdują się w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które weszło w życie 6 maja 2019 roku (program egzamin ustny).
Istnieją trzy specjalności instalacyjne, z których każda jest odrębna i wymagająca innego wykształcenia. Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych bez ograniczeń jest dostępna dla osób, które ukończyły studia odpowiednie na kierunku telekomunikacja, elektrotechnika, elektronika, elektronika i telekomunikacja lub miernictwo elektryczne i telekomunikacja (opinie o programie). Uprawnienia w ograniczonym zakresie także dostępne są dla osób, które ukończyły w/w kierunki lub kierunku pokrewne, do których zalicza się informatykę, miernictwo elektryczne i programowanie sterowników, elektrotechnikę czy inżynierię elektryczną (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia instalacyjne
Dla uprawnień instalacyjnych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych odpowiednie kierunki studiów do energetyka, inżynieria środowiska, inżynieria naftowa, inżynieria gazownicza lub wiertnictwo nafty i gazu. Natomiast kierunkiem pokrewnym jest budownictwo. W przypadku specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do kierunków odpowiednich zaliczono elektrotechnikę, inżynierię elektryczną oraz elektroenergetykę (promocja 3 w 1). Kierunki pokrewne to elektronika, energetyka, elektronika i telekomunikacja, transport, elektryczny transport szynowy, automatyka i robotyka oraz miernictwo elektryczne i programowanie sterowników.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32