Blog
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane – do czego uprawniają?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane – do czego uprawniają?
Ukończenie studiów na kierunku budownictwo i zdobycie tytułu magistra inżyniera lub inżyniera budownictwa to dopiero pierwszy krok ku karierze w branży budowlanej (program na komputer). Kolejnym etapem tej drogi jest zdobycie uprawnień budowlanych w jednej z dostępnych specjalności. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest specjalność konstrukcyjno-budowlana, ponieważ daje ona najwięcej możliwości w zakresie rozwijania swojej kariery (program na telefon). Tym samym konkurencja wśród osób mających tę specjalność jest bardzo duża, dlatego sukces osiągają wyłącznie najlepsi. Warto jednak się postarać, ponieważ zarobki w tym zawodzie bywają naprawdę satysfakcjonujące (program egzamin ustny).
Zdecydowanie najwięcej możliwości pracy dają uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Ich posiadanie daje prawo do projektowania konstrukcji obiektów i do kierowania robotami budowlanymi zarówno w odniesieniu do konstrukcji, jak i architektury obiektu. W przypadku projektowania bez ograniczeń można projektować konstrukcję obiektu, a uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń pozwalają na kierowania robotami budowlanymi w zakresie architektury i konstrukcji obiektu (opinie o programie).
W przypadku uprawnień budowlanych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie możliwe jest projektowanie konstrukcji obiektu lub kierowanie robotami budowlanymi w zakresie konstrukcji obiektu, którego kubatura nie przekracza 1000m3 (segregator aktów prawnych).
Warunki jakie muszą spełniać obiekty
Ponadto obiekty te muszą spełniać poniższe warunki:
• wysokość do 12 m nad poziomem terenu, do 3 nadziemnych kondygnacji i wysokość kondygnacji do 4,8 m,
• posadowienie na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu oraz bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym, przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników 2 m,
• brak elementów wstępnie sprężanych na budowie,
• brak konieczności uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej.
Jak więc widać uprawnienia w zakresie ograniczonym są znacznie mniej przydatne niż uprawnienia bez ograniczeń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32