Blog

Powłoka podłogowa zdjęcie nr 2
23.09.2019

Uprawnienia mostowe – rodzaje, zakres, postępowanie kwalifikacyjne

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia mostowe – rodzaje, zakres, postępowanie kwalifikacyjne

 

Powłoka podłogowa zdjęcie nr 3
Uprawnienia mostowe – rodzaje, zakres, postępowanie kwalifikacyjne

Uprawnienia budowane w specjalności inżynieryjnej mostowej, nazywane w skrócie uprawnieniami mostowymi, dają możliwość sprawowania samodzielnych funkcji technicznych przy projektowaniu lub kierowaniu budową takich obiektów, jak drogowe i kolejowe obiekty inżynierskie (program na komputer).

Uprawnienia mostowe bez ograniczeń umożliwiają projektowanie bądź kierowanie robotami budowlanymi drogowych i kolejowych obiektów inżynierskich, jeśli spełniają one warunki określone w ustawie o drogach publicznych lub rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać obiekty kolejowe i ich usytuowanie, czyli mostów, wiaduktów, przepustów, ścian oporowych, tuneli liniowych oraz nadziemnych i podziemnych przejść dla pieszych (program na telefon).
Uprawnienia w specjalności mostowej w ograniczonym zakresie dają możliwość projektowania lub kierowania robotami budowlanymi następujących obiektów:
• obiektów mostowych jednoprzęsłowych, których przęsło ma maksymalną rozpiętość 21 m i wykonane jest z prefabrykatów, posadowionych na stabilnym gruncie nośnym,
• przepustów (program egzamin ustny).

O uprawnienia budowlane w specjalności mostowej bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie mogą starać się osoby, które ukończą studia na kierunku określonym w przepisach i odbędą praktykę zawodową na budowie i/lub przy projektowaniu. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w tej specjalności mogą otrzymać także osoby mające odpowiednie wykształcenie średnie i czteroletnią praktykę na budowie (opinie o programie).

Uprawnienia w specjalności inżynieryjnej mostowej


Uprawnienia w specjalności inżynieryjnej mostowej są nadawane przez okręgowe komisje kwalifikacyjne Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (segregator aktów prawnych). Po zdobyciu decyzji o nadaniu uprawnień trzeba jeszcze złożyć wniosek o wpisanie na listę członków samorządu zawodowego. Wymaga to regularnego opłacania składek oraz posiadania ubezpieczenia OC. Do egzaminu można przystąpić po przejściu postępowania kwalifikacyjnego. Aby mogło się ono rozpocząć, kandydat musi w określonym terminie złożyć wniosek o nadanie uprawnień budowlanych wraz z niezbędnymi załącznikami, a następnie pozytywnie przejść kwalifikację i zdać egzamin na uprawnienia budowlane (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Powłoka podłogowa zdjęcie nr 8 Powłoka podłogowa zdjęcie nr 9 Powłoka podłogowa zdjęcie nr 10
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 11
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 12 Powłoka podłogowa zdjęcie nr 13 Powłoka podłogowa zdjęcie nr 14
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powłoka podłogowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami