Blog

Partia komunistyczna zdjęcie nr 2
10.06.2020

Wielkość osiadania terenu górniczego

W artykule znajdziesz:

Wielkość osiadania terenu górniczego

Partia komunistyczna zdjęcie nr 3
Wielkość osiadania terenu górniczego

Wielkość osiadania terenu górniczego, czyli głębokość w niecki osiadania, nie ma dla konstrukcji budowli istotnego znaczenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Jest ona natomiast bardzo ważną dla urządzeń odwodnienia terenu, szczególnie przy ich małych spadkach, które niejednokrotnie pod wpływem osiadania podłoża mogą przybrać odwrotny kierunek. Dla pracy konstrukcji budowli istotne znaczenie ma natomiast forma i wielkość odkształceń terenu, występujących w obrębie obrzeża niecki osiadania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy bieżącej eksploatacji górniczej powierzchnia niecki narasta, przy czym faliste jej obrzeże przesuwa się za frontem eksploatacji, powodując zmienne wychylenia z pionu i nierównomierne obniżenia terenu wraz ze stojącymi na nim obiektami budowlanymi. W okresie przejścia obrzeża niecki pod budynkiem wyróżnia się kilka faz.
Wskaźniki te są określone dla konkretnych warunków terenowych, z podaniem przybliżonego kierunku i czasu ich występowania, przez rzeczoznawców górniczych. Zależą one od grubości m pokładu, głębokości H jego zalegania, kąta fi zasięgu wpływów bezpośrednich, uzależnionego od rodzaju nadkładu, oraz od sposobu eksploatacji pokładów.
Dla określenia stopnia przydatności terenu górniczego do zabudowy przyjmuje się w zasadzie klasyfikację.

Klasyfikacją tą nie są objęte tereny podlegające nieregularnym odkształceniom, a w szczególności pasy nad wychodniami uskoków oraz tereny, na których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zapadlisk, szczelin lub stopni.
W razie istnienia na terenach zakwalifikowanych do jednej z wyżej wymienionych kategorii możliwości wystąpienia lokalnych zapadlisk, lejów itp., tereny takie oznacza się w opiniach górniczych literą „a” obok cyfry charakteryzującej daną kategorię (uprawnienia budowlane).

Wpływ tąpnięć

Dla ochrony przed szkodliwymi wpływami eksploatacji górniczej terenów, przeznaczonych dla gospodarczo bardzo ważnych i czułych na ruchy podłoża obiektów, pozostawia się pod tymi terenami w pokładach części nienaruszone złóż, czyli tzw. filary ochronne, czasem o rozległych granicach wynikających z warunków rozprzestrzeniania się ruchów nadkładu, w szczególności zależnych od kąta i głębokości H. Zwraca się uwagę, że obiekty usytuowane na filarze w pobliżu jego granicy, doznawać mogą również pewnych wpływów eksploatacji górniczej, np. w razie rzeczywistego kąta mniejszego od przyjętego w obliczeniach lub w przypadku przekroczenia przez eksploatację pokładu granicy wyznaczonego w nim filara ochronnego (program egzamin ustny). Z reguły wpływy pełzania sięgają w głąb filarów ochronnych na powierzchni terenu, zanikając w miarę oddalania się od granicy filara.

Oprócz wymienionych goemetrycznych zmian powierzchni, na terenach górniczych występują tzw. tąpania, czyli wstrząsy podziemne z odgłosami, wywołane pękaniem mocnych i sprężystych skał z powodu naruszenia równowagi sił w górotworze wskutek eksploatacji złóż, lub ruchów tektonicznych. Tąpania wywołują często podziemne zawały [9], wpływając szkodliwie na konstrukcję budowli, podobnie do trzęsień ziemi (opinie o programie).
Wpływ tąpnięć charakteryzuje się wzbudzonymi przez nie i mogącymi wszechstronnie działać przyśpieszeniami, np. 100 mm/s2, przy założeniu których oblicza się siły masowe poszczególnych elementów obiektu budowlanego, sprawdzając stateczność i wytrzymałość jego konstrukcji.
W projektowaniu budowli przemysłowych i innych na terenach górniczych należy uwzględnić oprócz zasadniczych, ogólnie obowiązujących warunków pracy konstrukcji, przewidywane wpływy ruchów terenu, spowodowane eksploatacją górniczą (segregator aktów prawnych).

Do warunków górniczych należy dostosowywać usytuowanie, schemat statyczny oraz rozwiązania konstrukcyjne wszystkich elementów nośnych jak i uzupełniających projektowanego obiektu budowlanego.
Należy unikać sytuowania budowli przemysłowych w zasięgu wpływu zatrzymanego frontu eksploatacji, np. na granicach filarów ochronnych, w pasach przyuskokowych, na terenach kategorii IV i V oraz terenach o nieregularnych i nieciągłych odkształceniach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Partia komunistyczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Partia komunistyczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Partia komunistyczna zdjęcie nr 8 Partia komunistyczna zdjęcie nr 9 Partia komunistyczna zdjęcie nr 10
Partia komunistyczna zdjęcie nr 11
Partia komunistyczna zdjęcie nr 12 Partia komunistyczna zdjęcie nr 13 Partia komunistyczna zdjęcie nr 14
Partia komunistyczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Partia komunistyczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Partia komunistyczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami