Blog

Ilość wody zdjęcie nr 2
24.09.2019

Uprawnienia telekomunikacyjne – najważniejsze informacje

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia telekomunikacyjne – najważniejsze informacje

 

Ilość wody zdjęcie nr 3
Uprawnienia telekomunikacyjne – najważniejsze informacje

Uprawnieniami telekomunikacyjnymi nazywa się uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych (program na komputer). Jeśli są one nadane bez ograniczeń, to można wówczas pełnić samodzielne funkcje techniczne przy projektowaniu lub kierowaniu robotami budowlanymi obiektów budowlanych w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej z towarzyszącą jej infrastrukturą oraz telekomunikacji przewodowej wraz ze związaną z nią infrastrukturą telekomunikacyjną (program na telefon).

Uprawnienia w specjalności telekomunikacyjnej, ale w zakresie ograniczonym, dają prawo do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi lokalnych linii oraz instalacji telekomunikacyjnych (program egzamin ustny).
Uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych jest możliwe dopiero po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia, odbyciu praktyki zawodowej oraz pozytywnym przejściu postępowania kwalifikacyjnego. Jeśli chodzi o wykształcenie, odpowiednie kierunki studiów to telekomunikacja, elektrotechnika, elektronika, elektronika i telekomunikacja, miernictwo elektryczne i telekomunikacja (opinie o programie).

Jeśli uprawnienia mają być w zakresie ograniczonym lub tylko do projektowania to można też ukończyć któryś z kierunków pokrewnych. O uprawnienia telekomunikacyjne do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie mogą starać się także technicy telekomunikacji (segregator aktów prawnych).

Proces kwalifikacji do uprawnień telekomunikacyjnych


Aby rozpoczął się proces kwalifikacji do uprawnień telekomunikacyjnych, należy złożyć wniosek o nadanie uprawnień budowlanych do okręgowej izby inżynierów budownictwa właściwej do miejsca zamieszkania kandydata. Egzaminy na uprawnienia budowlane odbywają dwa razu w roku – w maju oraz w listopadzie, a dokładnie terminy ustala Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Egzaminy mają dwa etapy – pierwszy jest etap pisemny w formie testu jednokrotnego wyboru. Drugi jest etap ustny, podczas którego każdy kandydat udziela odpowiedzi na wylosowany zestaw pytań bezpośrednio przed komisją egzaminacyjną (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ilość wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ilość wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ilość wody zdjęcie nr 8 Ilość wody zdjęcie nr 9 Ilość wody zdjęcie nr 10
Ilość wody zdjęcie nr 11
Ilość wody zdjęcie nr 12 Ilość wody zdjęcie nr 13 Ilość wody zdjęcie nr 14
Ilość wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ilość wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ilość wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami