Blog

Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 2
28.11.2022

Uprzemysłowienie budownictwa

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 3
Uprzemysłowienie budownictwa

Uprzemysłowienie metod realizacji wielckondygnaćjowych budynków o konstrukcji z betonu obejmuje dwie technologie: technologię budownictwa z prefabrykatów wielkowymiarowych i technologię budownictwa monolitycznego. Książka omawia projektowanie konstrukcji tych budynków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uprzemysłowienie metod realizacji stwarza specyficzne uwarunkowania wynikające z konieczności typizacji jako podstawowego warunku masowej produkcji oraz z samej technologii wytwarzania elementów konstrukcji i wznoszenia budynku. Typizacja wymaga utrzymania przy projektowaniu określonej dyscypliny wymiarowej elementów i ich wzajemnego usytuowania w budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dyscyplina wymiarowa wpływa głównie na projekt architektoniczny, ważna jest jednak i dla projektu konstrukcyjnego z uwagi na unifikację wymiarów elementów, kształtowanie złączy i innych szczegółów konstrukcyjnych, a także typizację zbrojenia itp.

Uwarunkowania technologiczne są szczególnie istotne w budownictwie z prefabrykatów wielkowymiarowych, gdzie kształt prefabrykatów oraz sposób ich łączenia uzależniony jest od metod produkcji i montażu. Warunki operowania formami wielkowymiarowymi przy wznoszeniu budynków monolitycznych wymagają również zachowania odpowiedniej dyscypliny wymiarowej (uprawnienia budowlane).

Obok wymagań związanych z zabezpieczeniem konstrukcji przed wystąpieniem stanów granicznych należy przy projektowaniu konstrukcji uwzględnić wymagania w zakresie dogodnego i bezpiecznego użytkowania. Wymagań w zakresie dogodnego i bezpiecznego użytkownika nie omówiono szerzej w tej pracy, ponieważ są to zagadnienia ogólne, dotyczące nie tylko budownictwa uprzemysłowionego, omawiane dostatecznie szeroko w innych opracowaniach specjalistycznych (program egzamin ustny).

Uprzemysłowienie budownictwa ma na celu zmniejszenie nakładu robocizny i skrócenie czasu wznoszenia budynku. Skraca też czas szkolenia robotników i umożliwia podejmowanie dużych zadań budowlanych siłami stosunkowo nielicznych kwalifikowanych załóg budowlanych. W krajach o chłodnej zimie istotne znaczenie ma również ograniczenie czy wręcz wyeliminowanie wpływu czynników atmosferycznych na postęp robót budowlanych.

Efekty uprzemysłowienia

Budownictwo z prefabrykatów wielkowymiarowych jest w Polsce głównym kierunkiem uprzemysłowienia. Wykonywanie prefabrykatów poza budynkiem stwarza szczególnie duże możliwości zmechanizowania robót, zorganizowania pracy w sposób przemysłowy, z podziałem na indywidualne czynności, wykonywane w stałym rytmie, a także uniezależnia proces produkcyjny od warunków klimatycznych. Przy odpowiednich nakładach na budowę i wyposażenie wytwórni prefabrykatów oszczędność na sile roboczej może być bardzo duża. Drugim źródłem oszczędności jest minimalizacja przekroju prefabrykatów i zmniejszenie w ten sposób zużycia materiałów (opinie o programie).

Montaż budynku z prefabrykatów o odpowiednio dużych wymiarach, dostarczonych na budowę w stanie gotowym, pozwala na skrócenie do minimum czasu wznoszenia budynku na placu budowy.

Podstawową zaletą budownictwa monolitycznego w stosunku do budownictwa z prefabrykatów jest jego mniejsza kapitałochłonność, a z konstrukcyjnego punktu widzenia większa sztywność przestrzenna wykonanych w tej technologii budynków. Przy odpowiednim wyposażeniu sprzętowym budowy można zorganizować pracę przy wznoszeniu budynków monolitycznych w sposób uprzemysłowiony i uzyskać oszczędność na sile roboczej w nie mniejszym zakresie niż przy produkcji prefabrykatów (segregator aktów prawnych). Efekty uprzemysłowienia ograniczają się tu jednak tylko do żelbetowej konstrukcji budynku. Pozostałe elementy budynku wykonywać trzeba w sposób tradycyjny lub co wypada korzystniej z uwagi na postęp robót przy użyciu prefabrykatów wielkowymiarowych. Na cykl produkcyjny budowy mają wpływ poza tym, jakkolwiek w ograniczonym zakresie, warunki atmosferyczne i pory roku (promocja 3 w 1).

Poziom uprzemysłowienia robót charakteryzowany jest zwykle przez stopień gotowości budynku, tj. stosunek nakładu robocizny zorganizowanej w sposób przemysłowy do całości nakładu robocizny, nakład robocizny na jednostkę powierzchni użytkowej budynku i czas wzniesienia budynku w stanie gotowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane po technikum zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami