Blog

17.03.2020

Uprzemysłowienie wykonawstwa stanów surowych

W artykule znajdziesz:

Uprzemysłowienie wykonawstwa stanów surowych

Uprzemysłowienie wykonawstwa stanów surowych

Uprzemysłowienie wykonawstwa stanów surowych osiągnięto już dzięki zastosowaniu prefabrykacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Tymczasem roboty wykończeniowe powodują z tego względu poważne trudności, a nawę wielu z nich nie można jeszcze zmechanizować. Z punktu widzenia uprzemysłowienia elementy wykończeniowe można podzielić na:

a) samonośne

b) nakładane na element; ustroju konstrukcyjnego budynku.
Do elementów samonośnych zalicza się okna, drzwi, balustrady, ścianki działowe, meble wbudowane itp. Od dawna wyrabia się je w warsztatach, zaś obecnie w coraz większej mierze w fa brykach. Na budowie tylko się je mocuje przez przybicie do kołków, przyspawanie do specjalnych wypustek lub osadzenie w gnieździe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Elementy te dostarcza się już całkowicie wykończone, jak np stolarka konfekcjonowana tzn. okuta, oszklona i pomalowana Uprzemysłowienie robót związanych z wykonywaniem elementów samonośnych (roboty stolarskie, ślusarskie) zostało rozwiązane (uprawnienia budowlane).
Elementy nakładane mogą być:
a) sztywne, jak okładziny kamienne, boazerie, płyty izolacyjne itp.,
b) arkusze wiotkie, jak krycie i izolacje papowe, wykładziny podłogowe itp.,
c) powłokowe, jak tynki, powłoki malarskie, izolacyjne itp.

Elementy nakładane sztywne, podobnie jak samonośne przymocowuje się w warsztatach lub fabrykach, ale montaż ich jest bardziej pracochłonny niż elementów samonośnych. Wykonuje się go rzemieślniczo i jedynie ręczne narzędzia zmechanizowane zmniejszają pracochłonność tych robót (program egzamin ustny). Elementy arkuszowe wiotkie wymagają ręcznego naklejania. Jedynie lepik, którym się je przykleja do podłoża, można nanosić za pomocą mechanicznych natryskiwaczy. Arkusz dociska się specjalnymi walcami. Do nanoszenia kleju na tapety stosuje się specjalne urządzenia. Jednak mimo tego procent pracy ręcznej pozostaje nadal duży. Nanoszenie cienkich powłok, jak np. malarskich, zmechanizowano przez zastosowanie natryskiwaczy, ale grube powłoki, tynki, dają się tylko narzucać mechanicznie, a wszystkie pozostałe czynności jak wyznaczanie powierzchni tynku i jego równanie wykonuje się wyłącznie ręcznie. Próba zacierania mechanicznego tynku niezupełnie zdaje egzamin.

Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych

Izolacje przeciwwilgociowe wykonuje się jako powłokowe lub z materiałów rulonowych do niedawna wyłącznie bitumicznych a obecnie coraz częściej z folii i płyt z tworzyw sztucznych (opinie o programie). Powłoki izolacyjne wykonuje się na gorąco przez smarowanie powierzchni izolowanych asfaltem upłynnionym albo na zimno, używają specjalnych rozpuszczalników upłynniających asfalt, emulsji lub past z tworzyw sztucznych. Jako powłoki izolacyjne służyć również tynki wodoszczelne. Nierówne powierzchnie jak np. mury, muszą być przed wykonaniem powłoki izolacji wyrównane tynkiem. Powłokę można nakładać dopiero po cięciu tynku.

Betony lub tynki przed nałożeniem właściwej powłoki izolacyjnej po dokładnym oczyszczeniu, smaruje się raz lub dwa razy ;mi materiałami gruntującymi (np. asfaltem upłynnionym), nero po ich wyschnięciu nakłada się właściwą powłokę. Izolacje powłokowe nazywa się izolacjami lekkimi. W razie wody gruntowej stosujemy izolacje ciężkie, tj. po- z wkładkami z pap, folii z tworzyw sztucznych, folii lub blach (segregator aktów prawnych).

Wkładki stosuje się też wówczas, gdy zachodzi obawa uszkodzenia izolacji w wyniku drgań lub pęknięć muru, albo gdy grozi cięcie izolacji na skutek wysokiej temperatury izolowanego iszczenia. Powłoki oraz wkładki układa się na przemian, miarę wzrostu ciśnienia wody liczba powłok i wkładek odporność wzrasta.

W razie bardzo dużych ciśnień wody używa się jako wkładek stalowej zabezpieczonej przed korozją lakierem asfaltowym innymi środkami antykorozyjnymi. Izolacje powłokowe nanosi się ręcznie pędzlami lub mechanicznymi natryskiwaczami. Ponieważ powłoki pękają wskutek skurczu materiału i ruchów termicznych, zaczęto zbroić je włóknem szklanego. Podobnie rozprowadza się lepik, którym mocuje się do elementów budowli materiały rulonowe. Naklejany materiał rulonowy dociska się szczotkami wałkami. W razie stosowania jako lepików emulsji asfaltowych ;a się specjalnych natryskiwaczy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami