Blog

08.05.2021

Uprzemysłowione kraje

W artykule znajdziesz:

Uprzemysłowione kraje

Uprzemysłowione kraje

Wszystkie uprzemysłowione kraje w szerokim zakresie wykorzystują ten uboczny produkt metalurgii żelaza wytwarzając z niego liczne odmiany i różne marki cementu, które w polskiej nomenklaturze noszą ogólną nazwę cementów hutniczych (program uprawnienia budowlane na komputer)..
Wytwarzanie cementów mieszanych: zarówno pucolanowych, jak i hutniczych, jest znacznie ekonomiczniejsze od produkcji cementu portlandzkiego. Wprawdzie jednostkowe zużycie energii elektrycznej na mielenie cementu mieszanego jest nieco większe niż w przypadku cementu portlandzkiego, ale jednostkowe zużycie paliwa jest odpowiednio mniejsze, zależnie od wagowego udziału klinkieru portlandzkiego w cemencie mieszanym.

Cement mieszany zestawiony z klinkieru portlandzkiego i pucolany bądź żużla wielkopiecowego przykładowo w stosunku wagowym 1 : 1 wymaga do swej produkcji zużycia połowy tej ilości paliwa, jaka niezbędna jest do wyprodukowania cementu portlandzkiego z samego tylko klinkieru (z normalnym dodatkiem gipsu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obie scharakteryzowane wyżej wstępnie grupy czynnych dodatków do klinkieru portlandzkiego różnią się ponadto od siebie ogólnym charakterem chemicznym. Pucolany mają w swym składzie przewagę tlenków kwaśnych, głównie Si02, natomiast dodatki hydrauliczne są w swej istocie materiałami zasadowymi ze znaczniejszą zawartością tlenku wapniowego (uprawnienia budowlane).

Materiał pucolanowy (pucolana) jest to substancja nieorganiczna pochodzenia naturalnego lub przemysłowego, która w środowisku wodnym wykazuje właściwości reagowania z wapnem w tzw. normalnych warunkach temperaturowych, z utworzeniem nierozpuszczalnych w wodzie uwodnionych krzemianów wapniowych, mających właściwości twardnienia hydraulicznego.

Do tego w zasadzie wyczerpującego określenia dodaje się niekiedy zastrzeżenie, że pucolana powinna wykazywać wyliczone wyżej właściwości przy stopniu zmielenia zbliżonym do stopnia zmielenia przeciętnego cementu (program egzamin ustny). Zastrzeżenie to jest o tyle uzasadnione, że krystaliczny kwarc, np. piasek kwarcowy, wykazuje właściwości pucolany, ale dopiero po zmieleniu go do powierzchni właściwej rzędu 10 000 cmVg. Jest rzeczą oczywistą, że kosztowne mielenie, aż do tak daleko posuniętego rozwinięcia powierzchni, dyskwalifikuje ten materiał jako pucolanowy składnik cementu.

Materiały pucolanowe

Materiały pucolanowe, których stosowanie w praktyce przemysłowej znajduje uzasadnienie techniczno-ekonomiczne, stanowią ogromną rodzinę substancji o bardzo różnym pochodzeniu, składzie chemicznym i właściwościach fizycznych, a także o różnym nasileniu działania pucolanowego (opinie o programie).
Pełna i jednoznaczna klasyfikacja tej ogromnej grupy ważnych dla gospodarki narodowej materiałów nastręcza poważne trudności. W zasadzie pucolany dzieli się na dwie podstawowe grupy: naturalne i pochodzenia przemysłowego, które czasem nazywane są także pucolanami sztucznymi.

Ten najprostszy podział pucolanów jest jednak czasem również źródłem niejasności; istnieją bowiem niektóre skały zbudowane z takich minerałów, które w stanie naturalnym nie wykazują właściwości pucolanowych, a nabierają ich dopiero po odpowiedniej obróbce technicznej. Materiały takie zaliczane są do pucolanów naturalnych bądź do sztucznych — zależnie od zwyczajów przyjętych w literaturze fachowej danego kraju (segregator aktów prawnych).

Podstawowymi i od dawna znanymi przedstawicielami pucolanów naturalnych są pucolany pochodzenia wulkanicznego, które występują w postaci luźnych osadów popiołowych bądź też jako zwięzłe skały utworzone z popiołów wulkanicznych na drodze diagenetycznej cementacji. Przykładem tych pierwszych są znane i eksploatowane już w starożytności wulkaniczne popioły z położonej koło Neapolu miejscowości Pozzuolix, której zniekształcona nazwa stosowana jest powszechnie do określenia omawianych tu materiałów.

Popioły wulkaniczne występujące w postaci zwięzłych i twardych skał noszą ogólną nazwę tufów wulkanicznych, a przykłady tych skał występujących w Nadrenii i w Bawarii znane są pod lokalną nazwą trasu (Trass) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami