Blog

Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 2
28.06.2019

Egzamin ustny – ile ma pytań i jak przebiega?

W artykule znajdziesz:

Egzamin ustny – ile ma pytań i jak przebiega?


W zespole egzaminacyjnym powoływanym na egzamin ustny zasiada Przewodniczący Komisji lub jego zastępcy, a także 3-5 członków komisji (program na komputer). Każda z tych osób powinna mieć wyższe wykształcenie techniczne oraz uprawnienia budowlane w nieograniczonym zakresie.

Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 3
Egzamin ustny – ile ma pytań i jak przebiega?

Ponadto wymagane jest posiadanie przez przynajmniej jednego członka komisji uprawnień budowlanych bez ograniczeń w tej samej specjalności, o jaką stara się zdający (program na telefon). Ponadto w komisji muszą zasiadać osoby z wykształceniem prawniczym. W niektórych izbach kandydaci mogą posiadać własne wydrukowane akty prawne i normy, a w innych mogą korzystać wyłącznie z materiałów udostępnionych przez komisję – warto dopytać o tę kwestię w swojej izbie (program egzamin ustny).

Pytania na egzaminie są skoncentrowane na informacjach, które znajdują się w aktach prawnych. Koniecznie trzeba więc dobrze się w nich orientować, ponieważ dzięki temu można szybko i sprawnie znaleźć odpowiedzi na pytania zawarte w zestawie oraz zmieścić się w wyznaczonym czasie. Kandydaci wchodzą na salę w ustalonej kolejności, a po wejściu losują zestaw pytań (opinie o programie). W tym czasie kandydat posiadający własne akty prawne powinien o tym fakcie poinformować przewodniczącego komisji oraz uzyskać jego zgodę na korzystanie z nich – jeśli zgoda nie zostanie wyrażona, to należy korzystać z dokumentów udostępnionych przez komisję (segregator aktów prawnych).
Czas na przygotowanie się do odpowiedzi to 25 minut, natomiast cały egzamin trwa 60 minut.

Mało czasu


Czasu na przygotowanie nie ma zbyt wiele, zwłaszcza jeśli pytań jest 10. Z tego właśnie względu trzeba go rozsądnie wykorzystać. Jeśli uda się na jakieś pytanie odpowiedzieć z pamięci, to świetnie, ale mimo to odpowiedź warto jeszcze sprawdzić, aby mieć pewność, że jest w 100% poprawna. Ilość pytań zależy od zakresu uprawnień i wynosi od 6 do 10. Po wywołaniu przez komisję kandydat przystępuje do odpowiadania na pytania. Niektóre komisje w czasie odpowiedzi nie zadają dodatkowych pytań, inne mogą to robić, a niekiedy nawet wprowadzać kandydata w błąd (promocja 3  w 1). Dlatego właśnie konieczna jest odpowiednia wiedza.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 8 Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 9 Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 10
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 11
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 12 Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 13 Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 14
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wielotonowe brzmienie architektoniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami