Blog
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Urządzenia do podwieszania elementów uprawnienia budowlane
Podwieszanie montowanych elementów do haka nośnego maszyny montażowej dokonywane mogą być za pomocą różnego rodzaju zawiesi montażowych, jak np. zawiesie montażowe belkowo-linowe, linowe, szpilkowe, kleszczowe, szczękowe itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zawiesie montażowe musi być tak skonstruowane, ażeby:
- zapewniało maksymalną pewność przy podnoszeniu montowanego elementu i ustawianiu go na podporach,
- uniemożliwiało samoczynne odczepienie się elementu w czasie montażu,
- zabezpieczało montowany element przed uszkodzeniem (zniekształceniem pod wpływem obciążeń roboczych występujących w czasie montażu,
- dawało najkorzystniejszy rozkład naprężeń wewnętrznych występujących w czasie montażu w podnoszonym elemencie i w samym zawiesiu,
- było jak najlżejsze, nie zajmowało zbyt dużo miejsca,
- było łatwe w montażu i demontażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku najczęściej stosowanego złożonego zawiesia belkowo-linowego najkorzystniejszy rozkład naprężeń wewnętrznych występujących w czasie montażu, przy jednoczesnym dążeniu do uwzględnienia pozostałych wymagań stawianych tego rodzaju urządzeniom. Przy konstruowaniu tego rodzaju zawiesi szczególną uwagą należy zwrócić na kąt rozwarcia między gałęziami cięgien linowych, od którego zależy zarówno wielkość sił rozciągających Z w linach, jak i wielkość poziomej siły ściskającej H. Wraz ze wzrostem kąta rozwarcia siły te nieproporcjonalnie rosną, powodując konieczność stosowania nadmiernych przekrojów zarówno cięgien (duże średnice lin), jak też belki montażowej.
Dlatego też należy przyjąć zasadę, ażeby wartość kąta rozwarcia cięgien a nie przekraczała 60°, a w wyjątkowych przypadkach - 90°. Stosowanie większych wartości kąta jest niedopuszczalne (uprawnienia budowlane).
Pomocnicze belki montażowe w zawiesiu belkowo-linowym stosuje się w celu przejęcia poziomej siły składowej H (odciążając w ten sposób podnoszony element) oraz zmniejszenia wysokości konstrukcyjnej całego zawiesia.
Wadą tego rodzaju zawiesia jest stosunkowo duży ciężar belek montażowych. Ciężar ten można zmniejszyć przez zastosowanie odpowiedniego schematu podwieszenia oraz przez oszczędne dobranie przekroju belki. Belki montażowe wykonywane są z różnego rodzaju kształtowników stalowych, jak np. ceowniki, kątowniki czy (rzadziej) dwuteowniki, łączone ze sobą śrubami, nitami lub przez spawanie.
Belki ze stałymi punktami zaczepienia
Belki ze stałymi punktami zaczepienia cięgien zawiesia stosowane są przy podnoszeniu elementów o określonej długości, natomiast z punktami zmiennymi - mają charakter uniwersalny i służą do podnoszenia elementów o różnej długości.
Znane są dwa rodzaje pęt uniwersalnych, a mianowicie: pęta zamknięte składające się z liny o złączonych końcach oraz pęta otwarte składające się z odcinka liny wyposażonej na obu końcach w pętle lub haki (program egzamin ustny).
Na zawiesia linowe należy stosować liny stalowe z rdzeniem konopnym, przeciwzwite z miękkiej stali, typu 6 X 61 + 1,0, o średnicy 11,5-f-30 mm (a wyjątkowo 6 X 37 + 1). W celu ochrony lin przed przetarciem należy stosować w pętli wkładki stalowe (tzw. sercówki).
Liny w pętlach łączone są przez zaplecenie lub zaciski stalowe różnych typów.
Zaciski, w liczbie co najmniej 3, powinny być rozmieszczone w odstępach co 5-7 średnic liny (opinie o programie). Przy obliczaniu niezbędnej liczby zacisków przyjmuje się założenie, że siła zacisku wynosi 0,8 wytrzymałości liny na zerwanie.
Sposoby montażu elementów:
a) Montaż elementów „z placu” polega na tym, że maszyna montażowa rozpoczyna podnoszenie elementu dostarczonego uprzednio w strefę działania tej maszyny i ułożonego w rejonie tej strefy na terenie placu montażowego.
b) Montaż elementów „z kół” polega na tym, że maszyna montażowa rozpoczyna podnoszenie elementu dostarczonego w strefę zasięgu działania tej maszyny biorąc go wprost ze środka transportowego, którym element został dostarczony do montażu.
c) Montaż elementów przez całkowite ich zawieszenie na haku maszyny montażowej polega na podnoszeniu tych elementów z placu składowego bądź wprost ze środka transportowego i ustawianiu ich w konstrukcję maszyna przenosi tu całkowity ciężar elementu wraz z ewentualną konstrukcją wzmacniającą (segregator aktów prawnych).
d) Montaż elementów przez obrót polega na ułożeniu początkowo elementu przy miejscu montażu w pozycji leżącej, a następnie przestawieniu tego elementu do pozycji pionowej przez obrót w stosunku do punktu podparcia elementu na fundamencie. Sposób ten nie wymaga całkowitego przeniesienia ciężaru podnoszonego elementu przez maszynę montażową (a więc udźwig może być w tym przypadku mniejszy niż ciężar montowanego elementu) (promocja 3 w 1).
e) Montaż elementów (głównie słupów) przez obrót z nasuwaniem polega na wykonaniu lub ułożeniu tych elementów przy miejscu montażu, a następnie podnoszeniu ich górnego końca z jednoczesnym nasuwaniem dolnego końca nad podporę, przez co następuje przestawienie tych elementów z pozycji poziomej do pozycji pionowej.
f) Montaż swobodny polega na tym, że poszczególne elementy ustawiane są swobodnie na podporach, a ich usytuowanie w konstrukcji wyznaczane jest wg krawędzi elementów, osi ścian budynku, marek kontrolnych, względnie prętów kierunkowych.
g) Montaż przymusowy polega na tym, że poszczególne elementy ustawiane są w osiach konstrukcyjnych budynku za pomocą odpowiednich urządzeń osadzonych w płaszczyznach stykowych tych elementów (występów, czopów, trzpieni lub śrub rektyfikacyjnych) wyznaczających dokładne usytuowanie montowanych elementów w budynku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32