Blog

11.08.2018

Urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej

W artykule znajdziesz:

Urządzenia do przygotowania ciepłej wody użytkowej


Uprawnienia budowlane.Ciepła woda jest nam dzisiaj praktycznie niezbędna do życia. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób jest przygotowywana, by móc wybrać odpowiednie rozwiązanie konkretnego rodzaju obiektu budowlanego. W poniższym poradniku przedstawione zostaną najpopularniejsze sposoby, które są do tego celu wykorzystywane.
Bezapelacyjnie najczęściej wykorzystuje się sposób z bojlerem, który jest ogrzewany za pomocą ciepła z kotła centralnego ogrzewania. W tym celu wydziela się dodatkowy obieg wodny, który zazwyczaj posiada swoją własną pompę. Może on działać także w okresie letnim, gdy ogrzewanie na kaloryfery jest zakręcone. Dzięki temu przygotowywanie ciepłej wody jest bardzo tanie, jednak efektywność energetyczna takiego sposobu nie jest najwyższa. Występują duże straty, głównie w spalinach, które emitowane są przez kocioł. Dlatego szuka się bardziej efektywnych źródeł ogrzewania wody.
Wśród innych możliwości mamy ogrzewacze przepływowe. Stosowane były już od dawna, jednak dziś ich sprawność stoi na naprawdę wysokim poziomie. Mowa tutaj o piecykach gazowych, bądź ogrzewaczach elektrycznych. Te urządzenia do przygotowania ciepłej wody działają natychmiast po odkręceniu kurka. Ponieważ znajdują się blisko odbiorników, ciepła woda pojawia się w kranie naprawdę szybko i dzięki temu nie ma strat ciepła oraz wody, spowodowanej oczekiwaniem aż podgrzana ciecz dotrze z bojlera do baterii kranowej. Również efektywność energetyczna stoi na wyższym poziomie, zwłaszcza wśród ogrzewaczy elektrycznych. Jedyną wadą jest konieczność doprowadzenia zasilania trójfazowego (400V) popularnie zwanego “siłą", do takiego ogrzewacza.
Jak możemy się przekonać, istnieją różne sposoby na przygotowanie ciepłej wody. Można wykorzystywać bojlery ogrzewane przez kocioł węglowy, a także ogrzewacze przepływowe, które uruchamiają się tylko wtedy, gdy następuje pobór wody. Wybierając konkretne urządzenie trzeba brać pod uwagę przede wszystkim to, jaka jest jego sprawność.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami