Blog

Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 2
16.05.2023

Urządzenia do uzdatniania wody

W artykule znajdziesz:

Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 3
Urządzenia do uzdatniania wody

Urządzenia do uzdatniania wody oraz urządzenia do oczyszczania ścieków występujące w rozwiązaniach technicznych gospodarki wodno-ściekowej należy projektować zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi technicznymi projektowania poszczególnych urządzeń oraz wskazaniami literatury fachowej w tym zakresie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przewody wodociągowe i kanalizacyjne powinny być projektowane na ustalone wielkości przepływu wody lub ścieków, zgodnie z zasadami podanymi w poprzednich rozdziałach. Przez pojęcie sieci wodociągowej należy rozumieć układ połączonych ze sobą przewodów wodociągowych, przeznaczonych do zaopatrywania w wodę określonej jednostki terenowej. Zadaniem sieci wodociągowej jest dostarczanie wody bez przerwy do wszystkich odbiorców w przewidywanej maksymalnej ilości i pod wymaganym ciśnieniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze względu na przebieg tras przewodów, w zależności od kształtu powierzchni zasilanej w wodę oraz ukształtowania terenu, sieć wodociągową można podzielić na:

  1. sieć promienistą,
  2. sieć pierścieniową.
  • ciśnieniowe tłoczne, w których przepływ wody odbywa się pod ciśnieniem wytworzonym przez pompy,
  • ciśnieniowe grawitacyjne, w których przepływ wody odbywa się pod ciśnieniem statycznym wody z wyżej położonego zbiornika,
  • bezciśnieniowe, w których przepływ wody odbywa się pod działaniem sił grawitacji ze swobodnym zwierciadłem wody w przewodzie (uprawnienia budowlane).

Ze względu na przeznaczenie  przewody sieci wodociągowej można podzielić na:

  • przewody tranzytowe łączące ze sobą ujęcie wody ze stacją uzdatniania i siecią wodociągową,
  • przewody magistralne,
  • przewody rozdzielcze (program egzamin ustny).

Klapy zwrotne

Głównymi elementami przewodów wodociągowych są rury o przekroju kołowym oraz kształtki pozwalające na zmianę kierunku przepływu wody, zmianę przekroju, rozgałęzienia przewodów itp. Elementy te wykonywane są z różnych materiałów, a najczęściej z: żeliwa, stali, azbestocementu, betonu i żelbetu oraz tworzyw sztucznych. Wszystkie rodzaje rur są znormalizowane. Korzystniejszym rozwiązaniem jest sieć pierścieniowa zarówno pod względem hydraulicznym, jak również zapewnienia stałego dopływu wody do odbiorcy, gdyż w przypadku awarii jednego z przewodów woda może dopływać do odbiorcy drogą okrężną (opinie o programie).

Ze względu na warunki przepływu przewody sieci wodociągowej można podzielić na:

  • na długich prostych odcinkach jako tzw. zasuwy przedziałowe: na przewodach rozdzielczych co 200-400 m, na przewodach magistralnych co 500-7-700 m, na przewodach tranzytowych co 700-1000 m,
  • przy węzłach z uwzględnieniem zasadniczego kierunku przepływu wody w celu zapewnienia zasilania sąsiednich odcinków z różnych stron na wypadek awarii danego odcinka,
  • na odgałęzieniach przewodów rozdzielczych od magistral,
  • w przypadku zmiany średnicy przewód o mniejszej średnicy powinien być oddzielony zasuwą od przewodu o większej średnicy,
  • na skrzyżowaniach z liniami komunikacyjnymi i rzekami.

Zasuwy należy tak rozmieszczać, aby do wyłączenia przewodu z pracy nie trzeba było zamykać więcej niż 5 zasuw. Zasuwy na przewodach o średnicach powyżej 500 mm powinny być umieszczane w typowych studzienkach do zasuw. Klapy zwrotne, czyli zawory zwrotne klapowe, służą do przepuszczania wody w jednym kierunku. Klapy zwrotne instaluje się na sieci tylko w wyjątkowych przypadkach, np. przy wodomierzu dzielnicowym (segregator aktów prawnych).

Odwodnienia służą do opróżniania przewodu z wody oraz pozwalają na płukanie przewodów strumieniami wody. Zasadniczą częścią odwodnienia jest zasuwa. Odwodnienia należy rozmieszczać na przewodach tranzytowych i magistralnych o średnicach większych od 250 mm w najniższych punktach przewodu. Każdy odcinek magistrali między dwoma zasuwami przedziałowymi powinien mieć odwodnienie w najniższym punkcie. Przy załamaniach profilu podłużnego należy umieszczać odwodnienia w każdym miejscu wklęsłym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 8 Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 9 Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 10
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 11
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 12 Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 13 Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 14
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pozwolenie na budową – co jest sprawdzane? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami