Blog

Koncentracja zdjęcie nr 2
16.04.2021

Urządzenia dodatkowe

W artykule znajdziesz:

Urządzenia dodatkowe

Koncentracja zdjęcie nr 3
Urządzenia dodatkowe

Ujemną stroną jest stosowanie przegrzewaczy pary (mokra para), zmienne ciśnienie, zależne od pobierania pary, mała przestrzeń wodna i powierzchnia odparowania w odniesieniu do powierzchni ogrzewalnej. Wymagają dobrej wody. Palenisko składa się z:

1) paleniska właściwego,

2) kanałów gazowych spalenia,

3) komina odprowadzającego zużyte gazy spalenia,

4) rusztu,

5) popielnika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Armatura. Do armatury kotła zaliczamy przyrządy umożliwiające kontrolę pracy kotła, jak np. wodowskaz, manometr, wentyl bezpieczeństwa, wentyle dla odprowadzenia pary, doprowadzenia wody, zasuwy, klapy, termometry, pyrometry dla palenisk.

Do urządzeń dodatkowych zalicza się pompy tłokowe, turbinowe, injektory utrzymujące poziom normalny wody w kotle, aparaturę do oczyszczania i zmiękczania wody, podgrzewacze wody (patą wylotową, lub gazami wylotowymi), i przegrzewacze pary (300 - 400° C).
Maszyny parowe. Obecnie są w użyciu wyłącznie maszyny parowe o obustronnym działaniu pary na tłok. Działanie to polega na tym, że gdy w pewnym momencie po jednej stronie tłoka para dopływa lub rozpręża się (ekspansja), to z drugiej strony wypływa lub podlega ściskaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Typy maszyn parowych poza tym zależą od czasu, dopływu pary do cylindra i zależnie od tego mamy:

1) maszyny z ekspansją (rozprężanie),

2) bez ekspansji, z pełnym nadaniem pary
W maszynach z ekspansją para dopływa do cylindra tylko w czasie, kiedy tłok przesunie się o pewien odcinek drogi, na której przesuwa się w jednym kierunku. Po przebyciu tego odcinka dopływ pary do cylindra zostaje wstrzymany, a dalszy przesuw tłoka odbywa się przy ekspansji i w końcowym punkcie przesuwu ciśnienie i temperatura pary posiadają małe wartości.
W maszynach bez ekspansji z pełnym nadaniem pary dopływ pary do cylindra odbywa się podczas całego przesuwu tłoka, a w końcowym punkcie przesuwu tłoka, para posiada wysokie ciśnienie i temperaturę. Są rzadko stosowane (uprawnienia budowlane).
Po wykonaniu pracy, parę z cylindra możemy kierować do kondensatora. Prócz maszyn jednocylindrowych, spotykamy maszyny wielocylindrowe. Wtedy kilka maszyn może pracować na wspólnym wale korbowym, przy różnym kącie ustawienia korb względem siebie lub maszyny są sprzężone w ten sposób, że para dopływa tylko do jednego cylindra, a po częściowym rozprężeniu w pierwszym cylindrze dostaje się do drugiego, gdzie całkowicie rozpręża się lub po częściowej ekspansji dostaje się do następnego, gdzie się kończy proces rozprężania (program egzamin ustny). Pierwszy cylinder, gdzie panuje najwyższe ciśnienie, jest najmniejszy, a ostatni, czyli cylinder niskiego ciśnienia, jest największy. Para, przepływająca między zbiornikami przez czas, w którym odbywa się pół skoku tłoka, zatrzymuje się w odbieraczu.

Napęd elektryczny

Maszyny wielocylindrowe są najekonomiczniejsze (opinie o programie).
Jeżeli chodzi o maszyny wentylowe, czyli wolno-obrotowe, to są ekonomiczniejsze od maszyn suwakowych, czyli szybko-obrotowych.
Napęd elektryczny charakteryzuje się tym, że mimo, iż jest droższy od napędu parą wodną, jest jednak wygodniejszy w użyciu. Poza tym daje możność poruszania każdej maszyny oddzielnym motorem. Energię elektryczną możemy otrzymać z prądnic, czyli generatorów, które mogą wytwarzać prąd stały lub zmienny.

Prądnice prądu stałego posiadają magneśnice w postaci koła z wystającymi pieńkami biegunowymi, na których nawinięte są cewki, w których prąd wytwarza pole magnetyczne. Twomik wirujący między biegunami posiada na obwodzie żłobki, w których znajduje się uzwojenie. Kolektor (komutator), który składa się z wycinków miedzianych stanowi dopełnienie całości twornika. Prąd z twornika płynie do wycinków kolektora, skąd szczotkami do sieci (segregator aktów prawnych).

Prądnice prądu stałego dzielimy na:
a. Prądnice szeregowe z szeregowym uzwojeniem magnesów, twornika i oporu zewnętrznego. Voltaż wzrasta z prądem. Używa się w fabrykach. Przed wyłączeniem z ruchu zmniejszyć amperaż.
b. Prądnice bocznikowe upustowe z równoległym uzwojeniem magnesów i twornika. Przez włączenie i wyłączenie oporu upustowego regulujemy napięcie.
c. Prądnice dozwojone, szeregowo-bocznikowe są kombinacją prądnic szeregowych i bocznikowych (voltaż stały) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Koncentracja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Koncentracja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Koncentracja zdjęcie nr 8 Koncentracja zdjęcie nr 9 Koncentracja zdjęcie nr 10
Koncentracja zdjęcie nr 11
Koncentracja zdjęcie nr 12 Koncentracja zdjęcie nr 13 Koncentracja zdjęcie nr 14
Koncentracja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Koncentracja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Koncentracja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami