Data publikacji: 21.09.2018
Urządzenia gazowe – polskie normy i warunki instalacji
Ogrzewanie wolnostojących budynków mieszkalnych zarówno wielorodzinnych jak i jednorodzinnych jest jednym z podstawowych aspektów, które podczas projektowania oraz przed rozpoczęciem budowy należy bardzo dokładnie rozważyć. Obecnie najbardziej popularne instalacje grzewcze to urządzenia gazowe oraz kotły na paliwa stałe. Częściej wybieranym sposobem ogrzewania domów jest uzyskiwanie ciepła poprzez spalanie gazu ciekłego, ponieważ jest on praktycznie bezobsługowy, nie wymaga wysiłku oraz składowanie paliwa nie jest tak kłopotliwe jak używanie węgla.
Jakich dodatkowych instalacji wymagają urządzenia gazowe?
W zależności od rodzaju i mocy urządzenia gazowe instaluje się wraz z odpowiednimi kanałami, które służą do odprowadzania spalin powstających w procesie grzewczym. Przewód kominowy spalinowy to jeden z niezwykle ważnych składników instalacji. Jego prawidłowa budowa, odpowiedniej wielkości przekrój oraz długość powinny być ściśle dopasowane do konkretnego urządzenia. Przewód kominowy spalinowy dla urządzeń gazowych przeznaczonych do ogrzewania domów jednorodzinnych jest z reguły dostarczany jako integralna i fabryczna część zakupionego kotła. Przewody i kanały spalinowe są produkowane ze stali oraz posiadają minimalny przekrój o wymiarze dwunastu centymetrów.
System powietrzno - spalinowy a urządzenia gazowe
Bardziej skomplikowane są urządzenia gazowe typu kondensacyjnego lub turbo. W nich przewód kominowy spalinowy jest zintegrowany z systemem odprowadzania powietrza zanieczyszczonego spalinami. W takich urządzaniach nie ma potrzeby instalowania dodatkowych kanałów wyciągowych, ponieważ całość dostarczana jest przez producenta. Inwestor powinien ściśle przestrzegać zaleceń co do użytkowania takich urządzeń, gdyż od tego zależy prawidłowa praca i optymalna wydajność, która w prosty sposób przekłada się na oszczędności w eksploatacji. Sprawność energetyczna oraz bezpieczeństwo są priorytetami dla producentów systemów ogrzewania gazowego.







45 565

97%

COVID-19
Powiązane artykuły

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…