Urządzenia i układy elektryczne w obiektach elektroenergetycznych


Ile powinna wynosić wartość rezystancji izolacji transformatora olejowego o mocy : a) 1,6 MVA lub większej?, b) mniejszej niż 1,6MVA? Jakim miernikiem należy ją mierzyć?

 

Rezystancja izolacji uzwojeń transformatora olejowego powinna wynosić:

a) o mocy 1,6MVA lub większej zmierzona wartość po 300s. nie powinna być mniejsza niż 70% wartości zmierzonej w wytwórni,

b) o mocy mniejszej niż 1,6MVA zmierzona wartość po 60s. nie powinna być mniejsza niż 70% wartości zmierzonej w wytwórni. Pomiar należy wykonać miernikiem rezystancji izolacji o napięciu co najmniej 2.5kV.

 

Reklama: Przygotuj się na egzamin na uprawnienia budowlane korzystając i ucząc się z naszego programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017 w wersji na laptop oraz w wersji mobilnej. Przeczytaj opinie o programie. Pytania na egzamin ustny znajdziesz w trybie Egzamin Ustny. Sprawdź również promocje 2 w 1 oraz 3 w 1.

 

Ile powinna wynosić wartość rezystancji izolacji linii kablowej powyżej 1kV i jakim miernikiem należy ją mierzyć?

 

Rezystancja izolacji każdej żyły kabla względem pozostałych zwartych i uziemionych zmierzona miernikiem rezystancji izolacji o napięciu co najmniej 2.5kV przeliczona na temperaturę 20oC , w linii o długości do 1km nie powinna być mniejsza niż:

a) 50M w przypadku kabla o izolacji papierowej,

b) 40M w przypadku kabla o izolacji polwinitowej,

c) 100M w przypadku kabla o izolacji polietylenowel o napięciu znamionowym nie wyższym niż 30kV. W kablu o długości powyżej 1km wartość rezystancji izolacji należy przeliczać na 1km długości linii.

 

Jakie czynności obejmują oględziny?

 

Między innymi oględziny winny objąć:
1) sprawdzenie warunków w miejscu zainstalowania urządzenia

2) sprawdzenie urządzenia pod względem zgodności z dokumentacją, stanu powierzchni zewnętrznych, zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem na środowisko, zabezpieczenia przeciwporażeniowegi i zgodności montażu.

 

Ile powinna wynosić wartość rezystancji izolacji linii kablowej powyżej 1 kV o izolacji polietylenowej i jakim miernikiem należy ją mierzyć?

 

Rezystancja izolacji każdej żyły kabla względem pozostałych zwartych i uziemionych, zmierzona miernikiem rezystancji izolacji o napieciu co najmniej 2,5 kV, przeliczona na temperaturę 20°C, w linii o odługości 1 km, nie powinna być mniejsza niż 100MW.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !