Blog
Urządzenia przeciwzalewowe i ich działanie
W artykule znajdziesz:
Urządzenia przeciwzalewowe i ich działanie
Urządzenia przeciwzalewowe i ich działanie
Urządzenia przeciwzalewowe uwzględnia się podczas projektowania instalacji odwadniającej w budynkach i instaluje się je przed wszystkim w obiektach położonych na terenach zagrożonych okresowym lub regularnym zalewaniem. Osoba, która zajmuje się przeprowadzeniem montażu tego rodzaju urządzeń, ma do swojej dyspozycji systemy przeciwzalewowe przede wszystkim pod dwiema postaciami: zaworu zwrotnego oraz przepompowni. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić przy doborze właściwego urządzenia przeciwzalewowego, jest, niewątpliwie, ustalenie poziomu zalewania, czyli innymi słowy, najwyższego poziomu, do którego może podnieść się woda w danej instalacji odwadniającej.
Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach
Wybierając odpowiednie urządzenie przeciwzalewowe, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju ścieki mają przez nie przepływać. Można rozróżnić kilka podstawowych kategorii, na jakie dzielą się ścieki, a są to między innymi: ścieki domowe z podziałem na „fekalne” (czyli ścieki czarne) i „niefekalne” (innymi słowy ścieki szare), woda deszczowa, ścieki pochodzące z separatorów tłuszczu, ścieki z urządzeń do wykorzystywania wody deszczowej, pochodzące z przydomowych oczyszczalni czy też drenażu oraz wiele innych.
Urządzenia przeciwzalewowe do ścieków czarnych
Ścieki domowe dodatkowo można podzielić na ścieki: szare (pochodzące z urządzeń, takich jak: pralki, zlewy czy też prysznice) oraz ścieki czarne (których źródłem powstawania są w przeważającej mierze toalety). Zastosowanie urządzeń przeciwzalewowych przeznaczonych do ścieków szarych na przewodach toaletowych prowadzi między innymi do: spowolnienia prędkości danego przepływu, tworzenia się osadów i zakłócenia ich działania, co tratowane jest jako oczywisty błąd projektowy. W przypadku przewodów odprowadzających ścieki czarne, idealnie sprawdzi się zaś stosowanie zaworów automatycznych.
W normalnym trybie działania urządzeń, klapy zwrotne powinny być zawsze otwarte, co sprawia, że ścieki mogą swobodnie przepływać przez dane urządzenie.
Najnowsze wpisy
Powierzchnia zabudowy to termin używany w budownictwie i urbanistyce, oznaczający powierzchnię terenu zajmowaną przez budynek lub grupę budynków na poziomie…
Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…
53 465
98%
32