Blog

Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 2
13.03.2021

Urządzenie do badania drutów

W artykule znajdziesz:

Urządzenie do badania drutów

Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 3
Urządzenie do badania drutów

Urządzenie do badania drutów na obciążenia często-zmienne ma specjalne uchwyty, które zapobiegają pękaniu drutów w zamocowaniach (program uprawnienia budowlane na komputer). Pozwala ono na rozrywanie kilku drutów o dowolnych długościach, a nawet splotów drutów.

Przyrząd składa się z dwóch ceowników tworzących dwie skrzynki, w których umieszczone są cztery koła (dwa koła kotwiące i dwa napinające) dla czterech drutów. W środku przyrządu znajduje się silnik elektryczny o 1500 obrotach na minutę i o mocy 0,25 KM, którego oś mimośrodowa obraca tarcze napinające druty. Liczby obrotów silnika i liczby zmiennych naprężeń rejestruje licznik. Po zamocowaniu końców drutów, wstępny naciąg wykonuje się śrubą o małym skoku, umieszczoną na poprzeczce ramy. Pomiar naprężeń wstępnych (dolnej granicy naprężeń ad) wykonujemy tensometrem czujnikowym Huggen. Takie badania drutów przeprowadzono w Politechnice Poznańskiej.

W prasie wytrzymałościowej firmy Louis Schopper o napędzie mechanicznym zbadano druty o długości 0,75 m; wydłużenia mierzone były tensometrem Martensa.
Druty o długości do 4,0 m badane były w specjalnym przyrządzie złożonym z dwóch ceowników tworzących podłużną ramę. Jeden koniec drutu połączony jest z siłomierzem czujnikowym. Wydłużenie wskazuje czujnik, który jest połączony wodzidłem z przykręconą do drutu nasadką (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na cechowanym odcinku drutu umieszczono mikroskopy, które na przykręconych do drutu skalach pomiarowych pozwalają odczytywać wydłużenia dla poszczególnych odcinków.
Druty o długości 5,0 m rozrywano na przebudowanej prasie Louis Schoppera o maksymalnej sile zrywającej 5000 kG. Dolny uchwyt drutu umieszcza się w ramie przedłużającej pionowe prowadnice zrywarki. Dla uzyskania pełnego obrazu cech cięgien sprężających należy także prowadzić badania nad zachowaniem się drutów w czasie transportu i na budowie oraz badania wynikłych uszkodzeń. Badaniom podlega również korozja stali spowodowana warunkami atmosferycznymi oraz korozja naprężeniowa, czyli tzw. korozja drutów naprężonych. Powoduje ona międzykrystaliczne uszkodzenia połączone z pękaniem drutów (uprawnienia budowlane).

Badania siatkobetonu

Badania powinny wskazać metody zabezpieczenia drutu przed rdzewieniem. Pierwsze badania siatkobetonu prowadzone we Włoszech nie omawiają metod badań i własności używanych stali. W Związku Radzieckim w początkowym okresie stosowano stal o różnych charakterystykach geometrycznych i wytrzymałościowych, np. Woronko i inni stosowali stal o Rr = 39 kG/mm2, a = 16%; Kudrin i Griazimow przyjmowali Rr = 32 kG/mm2. W późniejszym okresie zalecono tkane siatki o oczkach do 10 mm i średnicy do 1,0 mm (wg GOST 3826-47) oraz druty i pręty zbrojeniowe zgrzewane (NITU 123-55 i SU-10-57) (program egzamin ustny).

Prowadzone badania określały wytrzymałość na rozciąganie Rr pojedynczych drutów, niekiedy ich wydłużenia lub moduł odkształcenia. Hajduków, Malijawski stosują siatki tkane (wg GOST 3825-47) o oczkach 5X5 mm do 20X20 mm i średnicy 0,7-T-1,2 mm i wytrzymałości większej od 30 kG/mm2. Dla tychże siatek (wg GOST 3826-47) wykonanych z drutów ciągnionych na zimno ze stali o małej zawartości węgla i poddanej wyplataniu stwierdzono, że wykres na rozciąganie poszczególnych drutów pozbawiony jest obszaru plastyczności, moduł zaś sprężystości wynosi E = 1900000 kG/cm2 (opinie o programie). W ostatnim okresie rozpoczęto w Związku Radzieckim badania nad różnymi układami siatek.

Klasyfikację produkowanych w kraju siatek o parametrach umożliwiających tymczasowe ich zastosowanie do produkcji siatkobetonu oraz ich charakterystyki przedstawiono w pracy (segregator aktów prawnych).
Badania nad drutami oraz siatkami krajowymi zostały zapoczątkowane w Katedrze Budownictwa Żelbetowego Politechniki Łódzkiej.

Obejmowały one niektóre własności, a mianowicie:
a) dla pojedynczych drutów wyplecionych z siatek - badano jednorodność średnic d, granicę plastyczności Qr, wytrzymałość na rozciąganie Rr, wartości współczynnika sprężystości E, oraz wpływ długości próbki na wartość Rc,
b) dla siatek płaskich w pasmach po ok. 20 drutów osnowy badano - jednorodność wytrzymałości na rozciąganie,
c) zależności wyżej wymienionych poszczególnych własności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 8 Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 9 Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 10
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 11
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 12 Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 13 Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 14
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Działanie dodatków powierzchniowo czynnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami