Blog

13.03.2021

Urządzenie do badania drutów

W artykule znajdziesz:

Urządzenie do badania drutów

Urządzenie do badania drutów

Urządzenie do badania drutów na obciążenia często-zmienne ma specjalne uchwyty, które zapobiegają pękaniu drutów w zamocowaniach (program uprawnienia budowlane na komputer). Pozwala ono na rozrywanie kilku drutów o dowolnych długościach, a nawet splotów drutów.

Przyrząd składa się z dwóch ceowników tworzących dwie skrzynki, w których umieszczone są cztery koła (dwa koła kotwiące i dwa napinające) dla czterech drutów. W środku przyrządu znajduje się silnik elektryczny o 1500 obrotach na minutę i o mocy 0,25 KM, którego oś mimośrodowa obraca tarcze napinające druty. Liczby obrotów silnika i liczby zmiennych naprężeń rejestruje licznik. Po zamocowaniu końców drutów, wstępny naciąg wykonuje się śrubą o małym skoku, umieszczoną na poprzeczce ramy. Pomiar naprężeń wstępnych (dolnej granicy naprężeń ad) wykonujemy tensometrem czujnikowym Huggen. Takie badania drutów przeprowadzono w Politechnice Poznańskiej.

W prasie wytrzymałościowej firmy Louis Schopper o napędzie mechanicznym zbadano druty o długości 0,75 m; wydłużenia mierzone były tensometrem Martensa.
Druty o długości do 4,0 m badane były w specjalnym przyrządzie złożonym z dwóch ceowników tworzących podłużną ramę. Jeden koniec drutu połączony jest z siłomierzem czujnikowym. Wydłużenie wskazuje czujnik, który jest połączony wodzidłem z przykręconą do drutu nasadką (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na cechowanym odcinku drutu umieszczono mikroskopy, które na przykręconych do drutu skalach pomiarowych pozwalają odczytywać wydłużenia dla poszczególnych odcinków.
Druty o długości 5,0 m rozrywano na przebudowanej prasie Louis Schoppera o maksymalnej sile zrywającej 5000 kG. Dolny uchwyt drutu umieszcza się w ramie przedłużającej pionowe prowadnice zrywarki. Dla uzyskania pełnego obrazu cech cięgien sprężających należy także prowadzić badania nad zachowaniem się drutów w czasie transportu i na budowie oraz badania wynikłych uszkodzeń. Badaniom podlega również korozja stali spowodowana warunkami atmosferycznymi oraz korozja naprężeniowa, czyli tzw. korozja drutów naprężonych. Powoduje ona międzykrystaliczne uszkodzenia połączone z pękaniem drutów (uprawnienia budowlane).

Badania siatkobetonu

Badania powinny wskazać metody zabezpieczenia drutu przed rdzewieniem. Pierwsze badania siatkobetonu prowadzone we Włoszech nie omawiają metod badań i własności używanych stali. W Związku Radzieckim w początkowym okresie stosowano stal o różnych charakterystykach geometrycznych i wytrzymałościowych, np. Woronko i inni stosowali stal o Rr = 39 kG/mm2, a = 16%; Kudrin i Griazimow przyjmowali Rr = 32 kG/mm2. W późniejszym okresie zalecono tkane siatki o oczkach do 10 mm i średnicy do 1,0 mm (wg GOST 3826-47) oraz druty i pręty zbrojeniowe zgrzewane (NITU 123-55 i SU-10-57) (program egzamin ustny).

Prowadzone badania określały wytrzymałość na rozciąganie Rr pojedynczych drutów, niekiedy ich wydłużenia lub moduł odkształcenia. Hajduków, Malijawski stosują siatki tkane (wg GOST 3825-47) o oczkach 5X5 mm do 20X20 mm i średnicy 0,7-T-1,2 mm i wytrzymałości większej od 30 kG/mm2. Dla tychże siatek (wg GOST 3826-47) wykonanych z drutów ciągnionych na zimno ze stali o małej zawartości węgla i poddanej wyplataniu stwierdzono, że wykres na rozciąganie poszczególnych drutów pozbawiony jest obszaru plastyczności, moduł zaś sprężystości wynosi E = 1900000 kG/cm2 (opinie o programie). W ostatnim okresie rozpoczęto w Związku Radzieckim badania nad różnymi układami siatek.

Klasyfikację produkowanych w kraju siatek o parametrach umożliwiających tymczasowe ich zastosowanie do produkcji siatkobetonu oraz ich charakterystyki przedstawiono w pracy (segregator aktów prawnych).
Badania nad drutami oraz siatkami krajowymi zostały zapoczątkowane w Katedrze Budownictwa Żelbetowego Politechniki Łódzkiej.

Obejmowały one niektóre własności, a mianowicie:
a) dla pojedynczych drutów wyplecionych z siatek - badano jednorodność średnic d, granicę plastyczności Qr, wytrzymałość na rozciąganie Rr, wartości współczynnika sprężystości E, oraz wpływ długości próbki na wartość Rc,
b) dla siatek płaskich w pasmach po ok. 20 drutów osnowy badano - jednorodność wytrzymałości na rozciąganie,
c) zależności wyżej wymienionych poszczególnych własności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami