Blog

02.09.2021

Urządzenie dźwigowe

W artykule znajdziesz:

Urządzenie dźwigowe

Urządzenie dźwigowe

W niektórych portach używane są do transportu materiałów budowlanych mniejsze jednostki pływające, jak kutry motorowe, barkasy wiosłowe, żaglowe lub motorowe, feluki itp., zależnie od tego, jaki typ jednostek jest na danym morzu i w okolicy danego portu stosowany na ogół do transportu towarów (program uprawnienia budowlane na komputer). Są to przeważnie jednostki drewniane, mogące przewozić zależnie od swych rozmiarów od 2 do kilkunastu ton materiałów i mogą mieć znaczenie przy mniejszych robotach lub jako tabor zapasowy przy większych.
Pontony są to jednostki o prostej formie zamkniętych prostopadłościanów z pokładem, stosowane do przewozu bloków, kręgów studziennych, kesonów i tym podobnych elementów, albo jako podstawa do maszyn budowlanych. stosowanych przy robotach morskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odgrywają one rolę pływaków, utrzymujących materiały cięższe od wody na jej powierzchni. Wymiary ich zależne są od przeznaczenia. Niektóre opisane będą przy omawianiu poszczególnych rodzajów sprzętu budowlanego.
Dźwignice pływające stosowane bywają także, poza swym najczęstszym przeznaczeniem do robót związanych z remontem i podnoszeniem statków lub do robót przeładunkowych - do robót budowlanych, tj. do podnoszenia, przewozu i układania bloków i innych elementów prefabrykowanych oraz niektórych cięższych materiałów budowlanych, maszyn, skrzyń z narzędziami itp.
Urządzenie dźwigowe zmontowane jest na pontonie o rozmiarach dostosowanych przede wszystkim do nośności dźwignicy (uprawnienia budowlane).

Wysięgnik dźwignicy sięga poza burtę pontonu, wysoko nad poziom morza.
Dźwignice pływające uruchamiane są zwykle przez maszynę parową, umieszczoną również na pokładzie pontonu. Podnoszenie i opuszczanie ciężarów odbywa się za pomocą haka zawieszonego na linach stalowych i zwisającego z krążka podwieszonego na końcu wysięgnika. Opuszczanie i podnoszenie haka jest kierowane z pontonu, z pomieszczenia dźwigowego, w którym znajdują się windy. Służą do tego liny stalowe, na których hak jest zawieszony (program egzamin ustny).

Żurawie pływające

Dźwignice o stałym wysięgu z nieruchomym wysięgnikiem, przy którym poziomy transport ciężarów odbywa się przez przesuwanie całej dźwignicy wraz z pontonem. Przesuwanie to może być dokonywane na linach zakotwiczonych w dnie (na 3-4 kotwicach) lub na większych odległościach holownikiem. Przewozi się na raz tylko jeden element.
Dźwignice mostowe z wózkiem poruszającym się po poziomym wysięgniku i belce mostowej (opinie o programie). Dźwignice takie nadają się głównie do przewozu bloków. Naprzód przenoszą je z brzegu na pokład swego pontonu, po czym, po przeholowaniu całego dźwigu na miejsce przeznaczenia bloków, przerzucają bloki z pokładu pontonu na odnośne miejsce.

Żurawie często obrotowe i z wysięgnikiem wypadowym. Mogą być stosowane dwojako: przy pontonie nieruchomym przenoszą ciężary w zasięgu wysięgnika, przy ruchomym zaś naprzód przenoszą je na pokład swego pontonu, a po przeholowaniu pontonu na inne miejsce przerzucają je na miejsce przeznaczenia.
Żurawie pływające znajdują obecnie coraz szersze zastosowanie ze względu na swą uniwersalność. Nośność budowanych żurawi pływających staje się coraz większa. Spotyka się dzisiaj żurawie o nośności 250 000 kG, na nawet 1 min kG (segregator aktów prawnych).
Dźwignice bramowe, służące do transportu najcięższych bloków, skrzyń lub kesonów. Konstrukcja dźwigowa przedstawia się tu w postaci ramy wspartej na dwu pontonach. Na ramie znajdują się windy, z których zwisają na linach haki do podnoszenia ciężarów.

Po podniesieniu bloku dźwig przewozi go na miejsce przeznaczenia i tam opuszcza. Dźwignice do przewozu kesonów mogą zamiast wind mieć podnośniki śrubowe.
Dźwignice mostowe i obrotowe mogą również pracować za pomocą pontonu dodatkowego, na który przenoszą ciężary, po czym po przeholowaniu obu jednostek na miejsce przeznaczenia dźwignica przerzuca ciężary z pontonu pomocniczego na ostateczne miejsce przeznaczenia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami